Grupa kapitałowa Lubawa S.A. inwestuje w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Powrót do tradycji włókienniczych- w Kamiennej Górze będą produkowane tkaniny i dzianiny, a Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących wykształci techników włókienników i operatorów maszyn włókienniczych.

Kolejne inwestycje w kamiennogórskiej strefie będą ściśle powiązane z powstającym Strefowym Klastrem Edukacyjnym, dostosowującym szkolnictwo do potrzeb rynku. Dzięki niemu uczniowie zdobywają konkretny zawód, a pracodawca wykwalifikowanych pracowników. Zarząd Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości wydał kolejne trzy zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej: dwa spółce Miranda 2 i jedno spółce Miranda 3. Obie wchodzą w skład grupy kapitałowej Lubawa S.A.

Wartość trzech ostatnich inwestycji, które zostaną zrealizowane w Kamiennej Górze, wyniesie do 34,5 mln zł. Docelowo zostanie utworzonych w obrębie grupy Lubawa S.A. 100 miejsc pracy. Zezwolenia: 111., 112. i 114. wręczono w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.

- Dzięki współpracy z wieloma partnerami biznesowymi oraz jednostkami naukowymi, badawczymi w kraju i za granicą, grupa kapitałowa Lubawa S.A. dostarcza innowacyjne produkty najwyższej jakości, m.in.: osłony balistyczne, łodzie dla ratownictwa, odzież ochronną – mówi prezes zarządu kamiennogórskiej strefy, Iwona Krawczyk.

Jak wyjaśnia prezes zarządu kamiennogórskiej strefy, Iwona Krawczyk, Miranda 2 sp. z o.o. po adaptacji i modernizacji znajdujących się w Kamiennej Górze nieruchomości wyposaży je w krosna pneumatyczne i maszyny dziewiarskie. Wytwarzać będzie tkaniny i dzianiny surowe. W dalszym etapie spółka zamierza wykorzystywać te materiały do produkcji tkanin i dzianin wykończonych, które mogą mieć zastosowanie w branży reklamowej (np. parasole, namioty, flagi), przemyśle samochodowym (np. fotele, tapicerki samochodowe), a także do systemów maskujących dla wojska.

Natomiast spółka Miranda 3 zainwestuje w sprzęt niezbędny do wykończenia oraz konfekcji wyprodukowanych tkanin i dzianin. Ma specjalizować się w: malowaniu proszkowym, barwieniu, drukowaniu metodą sitodruku. Gotowe produkty będą: wodoodporne, wodoszczelne, trudnopalne, a także odporne na zabrudzenia.

- W ramach tych projektów po części powracamy do tradycji włókienniczych w powiecie kamiennogórskim. Uczniowie, którzy skorzystają z przygotowanej dla nich oferty, zdobędą wykształcenie technika włókiennika i operatora maszyn włókienniczych. Kształcenie zawodowe jest niezwykle istotne dla rozwoju gospodarki – mówi prezes zarządu kamiennogórskiej strefy, Iwona Krawczyk.

Od początku roku zarząd kamiennogórskiej strefy ekonomicznej wydał łącznie 7 zezwoleń. Deklarowane nakłady to kwota rzędu 155,5 mln zł. Powstanie prawie 200 miejsc pracy, utrzymanych zostanie 510.