Gorzowskie Centrum Handlowe NoVa Park – jako pierwsze centrum handlowe w Polsce – otrzymało międzynarodowy certyfikat BREEAM® In-Use z oceną „Excellent” zarówno w kategorii Building Management (Zarządzanie obiektem), jak i Asset Rating (Ekologiczna charakterystyka budynku). Uzyskany dokument potwierdza, że NoVa Park, zarządzany przez Apsys Polska, jest obiektem spełniającym najwyższe standardy ekologiczne.

NoVa Park – uzyskując jako pierwsze centrum handlowe w Polsce podwójną ocenę „Excellent” – zostało uznane za obiekt przyjazny środowisku i zarządzany zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju. To w dużej mierze zasługa zarządcy obiektu, firmy Apsys Polska, której wiedza i umiejętności oraz doświadczenie zdobyte podczas certyfikacji innych obiektów z portfolio Apsys Polska przyczyniły się do podniesienia standardów ekologicznych gorzowskiego NoVa Park, a tym samym sprostania wymaganiom na ocenę „Excellent” w certyfikacji BREEAM®.

- Pomyślne przejście przez proces certyfikacji i uzyskanie podwójnej oceny celującej to dla nas powód do ogromnej satysfakcji. Jako lider w certyfikacji BREEAM® w Polsce, w dalszym ciągu będziemy utrzymywać wysokie standardy zarządzania obiektem oraz poszukiwać nowych rozwiązań w zakresie polityki zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy pewni, że prowadzone przez nas działania, skutkujące przyznaniem NoVa Park certyfikatu BREEAM®-In-Use, przyczynią się do wzrostu wartości rynkowej obiektu – mówi Justyna Kur, dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami w Apsys Polska.

Brytyjski BREEAM® jest drugim co do popularności systemem wielokryterialnej certyfikacji budynków. W ramach procesu oceny inwestycji badane są następujące obszary: zarządzanie obiektem, zużycie wody, zużycie i emisja CO2, wpływ użytych materiałów na środowisko, zarządzanie odpadami, zdrowie i samopoczucie oraz zagospodarowanie przestrzeni.

- Już na etapie projektowania i budowy gorzowskiego obiektu dbaliśmy o to, aby centrum handlowe NoVa Park było przyjazne środowisku. Cieszymy się, że nasze starania zostały docenione i NoVa Park został wyróżniony zielonym certyfikatem BREEAM-In-Use – dodaje Anna Malarczyk-Arcidiacono, dyrektor zarządzająca Futureal Management Poland, współwłaściciela NoVa Park.

NoVa Park spełnia najwyższe standardy proekologiczne. Obiekt wyposażony jest w urządzenia służące ochronie środowiska, automatyczne systemy odczytów wskazań liczników oraz sterowania urządzeniami, dające możliwość optymalizowania ich  pracy pod kątem energooszczędności. Szereg zastosowanych rozwiązań technologicznych, w tym tych zarekomendowanych przez Apsys Polska, przyczynia się do oszczędności w zużyciu mediów, maksymalizacji procesów technologicznych, usprawnienia pracy urządzeń.