Prawie 2,5 tys. gmin w Polsce rywalizuje między sobą o najciekawsze inwestycje. To właśnie one pozwalają na zmniejszenie bezrobocia i zapewniają wpływy z podatku do lokalnego budżetu. Jednym ze sposób, aby się wyróżnić w oczach inwestorów, jest możliwość pochwalenia się certyfikatem „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.

W październiku już po raz 14. Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” przy Krajowej Izbie Gospodarczej przyznała tytuł „Gmina Fair Play” 2015, który zdobyło 17 samorządów. Gminy zostały nagrodzone za przemyślaną i długofalową strategię rozwoju oraz profesjonalne podejście do obsługi inwestorów.

Głównym założeniem konkursu „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji jest promowanie wśród polskich i zagranicznych inwestorów tych samorządów, które stwarzają warunki do rozwoju i są otwarte na nowe inwestycje oraz gwarantują rzetelną obsługę w przyjaznej biznesowi atmosferze. Samorządy nagradzane są w 5 kategoriach: gmina wiejska agro, gmina wiejska wielofunkcyjna, miasteczko i małe miasto, średnie miasto, duże miasto, gmina turystyczna. Konkurs skierowany jest do samorządów, które prowadzą działania na rzecz lokalnego rozwoju, jednocześnie dbając o jego dopasowanie do warunków i potrzeb społeczności.

- Realizacja tej strategii jest pomyślana jako proces długofalowy, a podstawą sukcesu jest uczciwość, sprawna obsługa inwestorów i mieszkańców oraz otwarcie na dialog społeczny – wyjaśnia dr Mieczysław Bąk, przewodniczący Komisji Ogólnopolskiej konkursu „Gmina Fair Play”.

Gminy uczestniczące w konkursie mają szansę na zdobycie nagród specjalnych. W tym roku Nagrodę Główną – statuetkę Kapituła Konkursu przyznała gminom Lesznowola, Mszczonów i Tarczyna. Wyróżnieniem uhonorowano miasto Bełchatów oraz gminy Błonie i Kleszczewo. Złotą Statuetkę za zdobycie certyfikatu pięć razy z rzędu otrzymała gmina Kozienice, a Certyfikat Złota Lokalizacja Biznesu trafił do gmin Bełchatów i Góra Kalwaria. Certyfikat Gmina Fair Play otrzymała gmina Brwinów, gmina Dywity, gmina Kaczory, gmina Międzylesie, gmina Płużnica, gmina Strzałkowo, gmina Tryńcza i gmina Żelazków.

Dwa etapy i wypunktowanie słabych i mocnych punktów

Gminy biorące udział w konkursie są sprawdzane w dwóch etapach. W trakcie pierwszego etapu weryfikowane są ankiety konkursowe, w których gminy dokonują samooceny swoich działań, a także przedstawiają swoje dotychczasowe dokonania oraz plany na przyszłość.

W czasie drugiego etapu wyselekcjonowani audytorzy weryfikują dane ankietowe, przeprowadzając audyt w gminach. Ponadto bada się wybranych losowo inwestorów, którzy zakończyli, rozpoczęli lub kontynuują inwestycje na terenie gmin ubiegających się o certyfikat. Dane uzyskane podczas audytu i badania inwestorów służą jako podstawa raportu  benchmarkingowego, który otrzymuje każdy z uczestników drugiego etapu.

- W raporcie tym zawarta jest m.in. ocena gminy względem pozostałych uczestników. Jest on bogatym źródłem wiedzy dla samorządu o jego mocnych i słabych stronach, zawiera informacje o tych obszarach, które działają sprawnie i spełniają wysokie standardy, oraz tych, które należy poprawić, by obsługa inwestorów, przedsiębiorców i mieszkańców była efektywna i przyjazna. Raport benchmarkingowy i wyniki badania inwestorów są dla gmin cennym, bo zewnętrznym i obiektywnym, źródłem informacji o jakości obsługi inwestorów – mówi Anna Szcześniak, członek Komisji Ogólnopolskiej konkursu „Gmina Fair Play”.

Suma przyznanych przez audytorów i inwestorów ocen decyduje o nagrodzeniu gminy  certyfikatem „Gmina Fair Play”.

Prestiż i wyróżnik dla gminy

Udział w jednym z najstarszych polskich programów certyfikacyjnych dla samorządów to dla gmin prestiż i możliwości promocyjne. Każdy z laureatów zyskuje prawo do posługiwania się logo „Gmina Fair Play” w działaniach promocyjnych i biznesowych, np. na stronie internetowej, w ulotkach czy na specjalnych tablicach drogowych. Dodatkowo organizatorzy konkursu dbają, aby inwestorzy mieli okazję lepiej poznać wyróżnione gminy.

- Uczestnicy i laureaci kolejnych edycji są prezentowani na licznych wydarzeniach branżowych, w których udział biorą zarówno samorządy, jak i przedsiębiorcy oraz inwestorzy. Gminy Fair Play są rekomendowane jako godni zaufania partnerzy laureatom siostrzanego programu Przedsiębiorstwo Fair Play – podczas jego gali finałowej, a także regionalnych spotkań Laureatów obu programów i na spotkaniach branżowych. Co roku jest to kilkanaście spotkań w różnych częściach Polski – podkreśla dr Mieczysław Bąk.

Rozpoznawalne logo przyciąga uwagę inwestorów i wspiera budowanie pozytywnego wizerunku gminy. Certyfikat jest potwierdzeniem wysokich kompetencji samorządu sprawdzonych i ocenionych przez przedsiębiorców, inwestorów i audytorów konkursu. W połączeniu z oceną zawartą w raporcie benchmarkingowym stanowi silny argument w negocjacjach biznesowych.

- Dzięki przyznanemu tytułowi „Gmina Fair Play” jesteśmy lepiej postrzegani w środowisku gospodarczym. W oczach potencjalnych inwestorów stajemy się bardziej atrakcyjni i dajemy im tym samym czytelny sygnał, że gmina Płużnica, to właściwe miejsce do inwestowania. Jest to szczególnie przydatne w trakcie prowadzenia rozmów z firmami zainteresowanymi ulokowaniem się w Płużnickim Parku Inwestycyjnym, który powstał przy autostradzie A1 - mówi wójt gminy Płużnica, Marcin Skonieczka.

- Posiadanie certyfikatu zapewnia gminie Mszczonów pozycję wśród najlepszych samorządów na terenie województwa mazowieckiego. Certyfikat pokazuje, że realizowane przez nas działania przynoszą wymierne korzyści samej gminie, jej mieszkańcom, ale także przedsiębiorcom, którzy tu inwestują. Jest to również potwierdzenie profesjonalizmu, kompetencji i sprawności naszej kadry urzędniczej - dodaje burmistrz Mszczonowa, Józef Grzegorz Kurek.

Samorządy bardziej świadome potrzeb inwestorów

Po 14 edycjach konkursu można zaobserwować zmieniające się podejście gmin do sposobów promocji i współpracy z inwestorami. Widoczną zmianą jest dostęp do informacji. Gminy prowadzą internetowe serwisy informacyjne, gdzie publikują np. informacje o zakończonych, bieżących lub planowanych inwestycjach oraz udostępniają mapy terenów inwestycyjnych i aktualne plany zagospodarowania. Dodatkowo samorządy starają się maksymalnie wykorzystywać narzędzia, jakimi dysponują, aby podnieść swoją atrakcyjnośc w oczach inwestorów. Wiele z nich wprowadza np. ulgi podatkowe dla inwestorów, organizuje spotkania lokalnych przedsiębiorców, czy działa na rzecz rozwoju lokalnego rynku pracy.

- Warto dodać, że coraz więcej gmin posiada pełne lub obejmujące znaczną część terenów inwestycyjnych, aktualne plany zagospodarowania. Gminy inwestują ponadto w rozwój infrastruktury – drogi, kanalizację, media -  dzięki czemu inwestorzy na wyciągnięcie ręki mają w pełni uzbrojone tereny. Zmienia się także samo podejście do inwestorów. Jest ono bardziej przyjazne, a pracownicy urzędów są dobrze przeszkoleni i służą pomocą merytoryczną w całym procesie inwestycji oraz po jego zakończeniu. Wiele gmin wprowadziło np. funkcje opiekuna inwestora, by współpraca z urzędem była maksymalnie sprawna. Widać, że samorządy są coraz bardziej świadome, że inwestycje to nowe miejsca pracy i zyski, które w postaci podatków zasilają gminny budżet – mówi Anna Szcześniak.

Gminy uczą się także świadomie tworzy markę swojego samorządu jako partnera biznesowego i stawiają na uwiarygodnienie oraz promocję. Szukają też rzetelnych wskazówek i godnych naśladowania wzorów, które wykorzystują do zrównoważonego rozwoju.

- Otrzymany po raz czwarty tytuł „Gmina Fair Play” - Certyfikowana Lokalizacji Inwestycji daje gminie Płużnica prestiżowe miejsce pośród grona samorządów, które aktywnie podejmują działania promocyjne i finansowe mające na celu przyciągnięcie inwestorów do gminy. W ubiegłym roku Gmina Płużnica otrzymała tytuł „Złota Lokalizacja Biznesu”. Certyfikat cieszy tym bardziej, że jego przyznanie poprzedzone jest obiektywną i zewnętrzną oceną naszych działań podejmowanych w zakresie ulepszania współpracy z przedsiębiorcami. Otrzymana nagroda daje wiele powodów do zadowolenia, ale także zobowiązuje. Dlatego jesteśmy przekonani, że praca całego urzędu wsparta przychylnością mieszkańców, przekładać się będzie na rozwój gminy – konkluduje wójt Skonieczka.