Neinver i PKP S.A. sfinalizowały transakcję sprzedaży wszystkich swoich udziałów w spółce Galeria Katowicka. Jedynym właścicielem zlokalizowanego w ścisłym centrum Katowic centrum handlowego został fundusz inwestycyjny zarządzany przez Meyer Bergman. Zarządzaniem obiektem zajmie się firma Apsys Polska.

Galeria Katowicka jest pionierskim projektem, łączącym galerię handlową z dworcami kolejowym i autobusowym, w ścisłym centrum miasta. Należący do Meyer Bergman fundusz został większościowym udziałowcem w roku 2012, dwa lata po przystąpieniu do spółki założonej przez Neinver i PKP. Otwarte we wrześniu 2013 roku centrum handlowe ma 47 500 mkw. powierzchni handlowej, na której gromadzi ponad 200 sklepów, punktów usługowych, restauracji i kawiarni. Na ostatnim piętrze centrum znajduje się wielosalowe Multikino.

– Galeria Katowicka, wraz ze zintegrowanym węzłem komunikacyjnym w Katowicach, była przełomowym projektem zrealizowanym przez firmę NEINVER w Polsce, unikalnym ze względu na skalę przedsięwzięcia, liczbę zaangażowanych podmiotów i jakość wybudowanej, a następnie zarządzanej powierzchni publicznej i komercyjnej. Dzisiaj Galeria Katowicka to niewątpliwie punkt odniesienia dla całej branży nieruchomości w Polsce – mówi Carlos Gonzalez, dyrektor zarządzający, Neinver .

W Galerii Katowickiej znajduje się 200 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych. Odwiedzalność centrum stale rośnie, aż do 30 proc. miesięcznie. W październiku 2015 r. centrum przyciągnęło 1,2 mln klientów, a ich roczna liczba doszła do poziomu 13 mln. Wyniki sprzedaży wśród najemców obiektu okazały się o 20 proc. wyższe niż w październiku 2014 r.

Celem Neinver i PKP S.A. było stworzenie centrum handlowego połączonego z nowoczesnym dworcem kolejowym, obsługującym połączenia krajowe i międzynarodowe. Fundusz Meyer Bergman zapewnił wsparcie finansowe dla realizacji celów inwestycyjnych. Galeria Katowicka zdobyła wiele prestiżowych nagród na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Kompleks został m.in. nagrodzony przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Budownictwa tytułem „Budowa Roku”.

 – Dzięki wybranej formule projektu, polegającej na zagospodarowaniu gruntu we współpracy z prywatnym inwestorem, a następnie sprzedaży udziałów w centrum handlowym, PKP S.A. osiągnęła znaczące zyski. Takie przedsięwzięcia pozwalają spółce na rozwój i dalsze inwestycje. Przede wszystkim jednak mieszkańcy Miasta i podróżni zyskali dworzec kolejowy na miarę XXI wieku. Korzystamy z pozytywnych doświadczeń i rozwijamy działalność na rynku deweloperskim. Powołaliśmy w tym celu spółkę Xcity Investment. We współpracy z prywatnymi inwestorami tworzy ona nowe przestrzenie miejskie, z zabudową biurową, mieszkaniową, handlową i niejednokrotnie nowymi dworcami – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.