– Cieszę się, że do prowadzenia działalności na terenie Polski wybrano  akurat nasze miasto – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk , w trakcie otwarcia zakładu – Przede wszystkim to nowe miejsca pracy dla Suwalczan ale też pozytywny przykład tego jak firma, która swoją działalność rozpoczęła w hali procesów technologicznych w suwalskim Parku Naukowo – Technologicznym Polska – Wschód, a następnie wybudowała zupełnie nową fabrykę.

Fińska firma Va Varuste – jeden z największych skandynawskich producentów stelaży oraz tkanin do jachtów i łodzi oficjalnie otworzyła (8 czerwca br.) swój zakład produkcyjny w Suwałkach, zlokalizowany w Podstrefie Suwałki Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W wydarzeniu wziął udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który nie skrywał, że to pierwszy i bardzo porządny przykład inkubacji firmy w  hali procesów technologicznych w suwalskim Parku Naukowo – Technologicznym Polska – Wschód.

Firma Va Varuste działa w mieście Kuopio w Finlandii od 1969 roku, a w ostatnich latach zdecydowała o ekspansji na rynek Europy Środkowo – Wschodniej. Zarząd firmy brał pod uwagę 20 lokalizacji, jednak ostateczny wybór padł właśnie na Suwałki.

Mikko Vainikainen, właściciel firmy Va Varuste stwierdził, że obecnie na rynku skandynawskim panuje tendencja przenoszenia firm do Polski ze względu na dobre skomunikowanie z resztą Europy i mniejsze niż w Skandynawii koszty produkcji.

– To, że zdecydowaliśmy się na założenie firmy w Suwałkach nie było przypadkiem. Zachęciła nas świetna oferta suwalskiego Parku Naukowo – Technologicznego, bezpośrednie sąsiedztwo drogi Via Baltica oraz ogromny rynek zbytu w północno – wschodniej Polsce, a także Suwalska Strefa Ekonomiczna – powiedział Mikko Vainikainen.