Czy to będzie najbardziej "harmonijny" biurowiec w Polsce? W Poznaniu powstaje czteropiętrowy budynek biurowy - jest stawiany zgodnie z zasadami chińskiej geomacji.

Na budynku biurowym w Gądkach koło Poznania zawisła wiecha oznaczająca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego. Jest to budowa nietypowa, realizowana według zasad feng shui, czyli chińskiej filozofii dotyczącej harmonijnego porządkowania przestrzeni, aby nie zaburzać przepływu energii w środowisku naturalnym. Chińczycy wierzą w moc feng shui od 4 tys. lat, a teraz również Poznaniacy będą mieli okazję sprawdzić, czy to działa w praktyce.

W ramach inwestycji realizowanej dla firmy Coguar Investment Polska Sp. z.o.o., powstaje nowoczesny czterokondygnacyjny biurowiec. Swoją siedzibę będzie tutaj miał międzynarodowy koncern logistyczny - Grupa Raben.

Inwestycja rozpoczęła się w 2011 roku, Roku Metalowego Zająca, a zakończy się w 2012, Roku Wodnego Smoka, który według chińskich wierzeń jest rokiem dużych możliwości. Przedstawiciele Skanski nie ukrywają, że początkowo pochodzili sceptycznie do koncepcji. - Informacja o tym, że budynek ma być realizowany według zasad feng shui była dla nas zaskakująca. Jednak, jak to w życiu często bywa, okazało się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Nad całym procesem realizacyjnym czuwa Mistrz feng shui, a my prowadzimy nasze prace według jego wytycznych. Budynek główny został zorientowany pod kątem 243 stopni względem północy. Wyznaczone zostały konkretne daty i godziny na faktyczne rozpoczęcie niektórych robót budowlanych, np. na zdjęcie humusu. Skanska realizuje projekt zgodnie z powyższymi zasadami – mówi Maciej Cholewa, menadżer projektu, Skanska.

W budynku znajdą się pomieszczenia do pracy, tzw. open space, gabinety dyrekcji, sale konferencyjne oraz restauracja dla pracowników. W części podziemnej zaprojektowano pomieszczenia techniczne, archiwa oraz serwerownię. Parking przylegający do budynku będzie przeznaczony na 277 miejsc postojowych. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie ponad 5,7 tys. mkw., a kubatura 15,3 m sześc. Biurowiec został zaprojektowany przez poznańską firmę architektoniczną CDF Architekci.

Biurowiec będzie zrównoważony nie tylko pod względem dostosowania do zasad feng shui, ale również zastosowania przyjaznych środowisku rozwiązań. - W obiekcie zastosujemy szereg rozwiązań instalacyjnych, które pozwolą na oszczędność energii. Wszystkie fasady szklane będzie cechowała bardzo wysoka izolacyjność termiczna. W elewacji zamontujemy system automatycznych przesuwnych paneli zacieniających, wykonanych ze stali nierdzewnej, sterowanych automatycznie w zależności od nasłonecznienia. To jeden z pierwszych takich systemów montowanych w Polsce - mówi Przemysław Kubaś, kierownik budowy, Skanska.