W zeszłym roku Polska przyciągnęła inwestycje typu greenfield o największej liczbie miejsc pracy w Europie. Znalazła się też w piątce najatrakcyjniejszych kierunków napływu BIZ pod względem liczby projektów. Europejską stolicą z drugim co do wielkości zatrudnieniem była Warszawa.

Zgodnie z publikacją „fDi Intelligence: Global greenfield investment trends”, Polska awansowała na pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby miejsc pracy utworzonych w wyniku napływu BIZ. O zwycięstwie przesądził rekordowy, 53% względem 2016 roku.  – Ponad 99 tys. zatrudnienie daje nam niepodważalną pozycję lidera w skali naszego kontynentu. Za nami, z 80 tys. miejscami pracy jest zarówno zdetronizowana Wielka Brytania, jak i Rosja (70 tys.) – zaznacza Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Jak pokazują dane fDi Intelligence, liczba projektów inwestycyjnych w Polsce wzrosła w stosunku rocznym o niemal jedną czwartą (z 272 do 338), osiągając piąte, a wyłączając Wielką Brytanię i Rosję, trzecie miejsce w Europie. Z kolei szacowana łączna suma wydatków zagranicznych inwestorów w naszym kraju wzrosła o niemal połowę i wyniosła 14.8 mld dolarów. Poprawił się również całkowity udział CAPEX-u BIZ w Polsce w europejskim rynku - z 6 % w 2016 r. do 8% w 2017 r.

Wyniki fDi Intelligence za 2017 r. są także bardzo korzystne dla Warszawy, gdyż zaraz po Bukareszcie (24 tys.) przyciągnęła inwestycje o największej deklarowanej liczbie miejsc pracy (17.8 tys.). Co więcej, w kategorii liczby projektów inwestycyjnych (81) wyprzedza takie aglomeracje jak Berlin (76) czy Moskwa (64). Interesująca jest przeciętna wartości realizowanych BIZ. Warszawa ustąpiła w Europie jedynie Edynburgowi i Moskwie – To znaczy, że obecnie należy do jednej z najbardziej atrakcyjnych stolic Starego Kontynentu  – wyjaśnia Senger. Jak podkreśla, przyciąga szczególnie inwestorów z sektora usług dla biznesu – Flagowymi przykładami są JP Morgan, który ma zatrudnić ok. 3 tys. specjalistów oraz Johnson&Johnson, otwierający tutaj swoje globalne centrum doskonałości – mówi. Realizację obu inwestycji wsparła PAIH.

fDi Intelligence szacuje, że łącznie, w zeszłym roku do Europy napłynęły inwestycje o wartości blisko 183 mld dolarów (wzrost o 14% r/r.), tworząc ponad 578,6 tys. miejsc pracy (wzrost o 12% r/r.).

Pion analityczny fDi Magazine, fDi Intelligence modeluje i agreguje dane sygnale o projektach inwestycyjnych typu greenfield.