W najnowszym rankingu FDI Intelligence klasyfikującym najlepsze w Europie miasta i regiony dla inwestycji zagranicznych Polska wielokrotnie pojawia się w gronie liderów.

„Europejskie miasta i regiony przyszłości 2014/15” to publikacja FDI Intelligence, zespołu analitycznego należącego do Financial Times. Raport wyróżnia najlepsze miejsca w Europie dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w sześciu kategoriach, m.in. efektywności kosztowej, środowiska przyjaznego biznesowi oraz strategii przyciągania inwestycji zagranicznych.

Kraje Europy pogrupowano zarówno pod względem przynależności do czterech regionów (Europa Wschodnia, gdzie zaklasyfikowano Polskę, a także Zachodnia, Północna i Południowa), jak i pod względem wielkości miast i regionów.

Wśród 10 liderów Europy Wschodniej dla prowadzenia inwestycji zagranicznych znalazły się aż trzy miasta Polski i to w samej czołówce: na drugim miejscu Wrocław, na trzecim Katowice i na siódmym Poznań.

W kategorii „najlepsza strategia przyciągania BIZ w Europie Wschodniej” ponad połowa pierwszej dziesiątki to polskie miasta: Katowice (1), Wrocław (2), Poznań (3), Łódź (5), Lublin (8) i Kraków (10). Ponadto Katowice, Wrocław i Poznań znalazły się także wśród najlepszych dużych miast całej Europy (odpowiednio 2. 7. i 10. pozycja).

Wśród najbardziej przyjaznych miejsc dla biznesu w Europie, Warszawa zajęła 6. lokatę w zestawieniu największych miast kontynentu, a Wrocław uzyskał to samo miejsce w kategorii dużych miast. Wrocław i Katowice znalazły się też w zestawieniu ogólnym, prezentującym najbardziej atrakcyjne duże miasta w Europie (8. i 9. miejsce).

W najlepszej dziesiątce regionów Europy Wschodniej Polska ma czterech reprezentantów: Małopolskę (5), Śląsk (6), Wielkopolskę (8) i Mazowsze (10). Również ranking najlepszych regionalnych strategii przyciągania inwestycji w Europie Wschodniej został zdominowany przez Polskę: Małopolska zajęła drugie miejsce, Opolskie piąte, Śląsk szóste, Wielkopolska siódme, a Ząbkowice Śląskie ósme. W skali całej Europy, w pierwszej dziesiątce nasz kraj reprezentuje Śląsk na szóstym miejscu w kategorii duże regiony oraz Małopolska na 10 miejscu w kategorii średnie regiony.

Wiele polskich miast i regionów zajęło również wysokie miejsca pod względem efektywności kosztowej. Ranking powstał na podstawie analizy 468 lokalizacji europejskich.