W Suwałkach oficjalnie została otwarta fabryka płyt wiórowych firmy „Tanne” – spółki córki Fabryk Mebli FORTE. Wmurowano też kamień węgielny pod budowę fabryki mebli.

– To najnowocześniejszy taki obiekt w Europie i największa inwestycja w historii Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Potężna fabryka za 520 milionów złotych powstawała od dwóch lat na południu miasta. Pracę znalazło w niej 240 osób – wymieniał Maciej Formanowicz Prezes Zarządu Fabryk Mebli FORTE, który w trakcie otwarcia specjalne podziękowania skierował do Prezydenta Suwałk –  Dziękuję Prezydentowi Suwałk oraz jego całemu zespołowi za zaangażowanie, pomoc i olbrzymi wkład pracy w rozwój naszego przedsiębiorstwa w Suwałkach – powiedział Formanowicz.

Rocznie fabryka będzie produkować pół miliona metrów sześciennych płyty wartości kilkuset milionów złotych – wszystkie najnowszej generacji.

– Dzisiaj w tym samym miejscu wmurowujemy kamień węgielny, a za półtora roku  oddamy do użytku fabrykę mebli, która pełną zdolność produkcyjną osiągnie w 2021 r. Wówczas Suwałki, w których wytwarzać będziemy meble za 200 milionów euro, będą największym na świecie producentem mebli w paczkach do samodzielnego montażu – mówił Maciej Formanowicz.

– Pamiętam dzień, w którym przyszedł do mnie Prezes Formanowicz i poinformował mnie o swoich planach inwestycyjnych. Wiedziałem, że muszę zrobić wszystko by ta inwestycja była zrealizowana właśnie w Suwałkach.  Tym bardziej, że pod uwagę były brane inne miasta – wspomniał w trakcie swego przemówienia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk –  Dziś z satysfakcją mogę powiedzieć, że ta inwestycja to dowód na to, że Suwałki są przyjazne dla biznesu i że mamy szczęście do biznesu bo trafiamy na przedsiębiorców, którzy chcą wspierać Miasto i jego mieszkańców – mówił Prezydent Suwałk.

Całkowita wartość inwestycji Forte w Suwałkach już dziś przekroczyła ponad 500 milionów złotych. W jej skład wchodzi magazyn, otwarta dziś fabryka płyt wiórowych oraz nowa fabryka mebli, której budowę dziś oficjalnie zainaugurowano. Meble Forte trafiają obecnie do 40 krajów.