Polska odnotowała najwyższy w Europie przyrost inwestycji zagranicznych i liczby miejsc pracy stworzonych przez inwestorów. W pozostałych kategoriach uwzględnionych w 11. raporcie Ernst & Young Atrakcyjność inwestycyjna Europy również znalazła się w czołówce. 

Według raportu, w ubiegłym roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) stworzyły w Polsce o 67 proc. miejsc pracy więcej niż rok wcześniej; wynik całej Europy to +8 proc. Sama liczba nowych miejsc pracy (13 111) stawia Polskę na trzecim miejscu na kontynencie za Wielką Brytanią (30 311) i Rosją (13 356).

Projektów inwestycyjnych było w tym czasie w Polsce o 22 proc. więcej niż w 2011 – Europa zanotowała spadek o 2,8 proc. Dzięki tym wynikom Polska stała się liderem wzrostu w Europie. Inwestycje lokowane w Polsce należą do pracochłonnych – jeden projekt tworzy średnio 88,6 miejsc pracy, co daje Polsce trzeci wynik w Europie.

Ankietowani przez Ernst & Young przedsiębiorcy wskazali Polskę jako najbardziej atrakcyjną lokalizację dla inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej (37 proc. głosów). Wyniki pozostałych krajów regionu są dużo niższe: Czechy wskazało 15 proc. badanych, Węgry zaledwie 8 proc.

- W tym roku dzięki inwestycjom zagranicznym zamkniętym przez PAIiIZ powstało już o 21 proc. więcej miejsc pracy niż w analogicznym okresie 2012 r. Wśród projektów zagranicznych obsługiwanych obecnie przez Agencję 60 proc. to biznesy intelektualne, a 3. miejsce zajmują ośrodki badawczo – rozwojowe  – powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Prezes Majman zaznaczył również, że do tej pory Polska była obiektem ekspansji kapitału, a obecnie to polskie firmy coraz częściej inwestują za granicą – od 2008 polskie inwestycje zagraniczne wzrosły o 14 proc.

- Kompozycja lokowanych w Polsce projektów przemysłowych połączona z niezwykle silną pozycją Krakowa, Wrocławia czy Łodzi, jako lokalizacji dla centrów usługowych, sprawiają, że inaczej odczuwamy reperkusje światowego kryzysu niż wiele krajów Europy – skomentował wyniki raportu Paweł Tynel, dyrektor Zespołu ulg i dotacji Ernst & Young.

- Raport potwierdza, ze mamy światową modę na polski sukces. Świat rozumie, że Polska może być dobrym partnerem gospodarczym – powiedział podczas konferencji przedstawiającej raport wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zaznaczając równocześnie, że Polska obserwuje konkurencję i pracuje nad stałym polepszaniem warunków do prowadzenia biznesu. - Sukces musi być kontynuowany i wspierany nowymi impulsami i robimy to poprzez zmiany w otoczeniu regulacyjnym polskiej gospodarki. Dzisiaj największym wyzwaniem jest wzmocnienie obsługiwania przedsiębiorców na poziomie instytucjonalnym, na poziomie państwa i samorządu – podsumował premier Piechociński.