Nowa siedziba firmy zostanie wybudowana na terenie dawnego ogrodu pałacowego Scheiblera oraz basenu Olimpia. Szacowana wartość inwestycji wyniesie ponad 40 mln złotych. Nowoczesność z nawiązaniem do stylu dawnych łódzkich budynków fabrycznych - taki charakter będzie miał nowy dwuskrzydłowy budynek Ericpol w Łodzi. Projekt biurowca przygotowało krakowskie biuro architektoniczne HORIZONE Studio.
- Bryła budynku została tak zaprojektowana, aby otwierała się na zieloną przestrzeń historycznego parku, porośniętego zabytkowymi drzewami, uznanymi za pomniki przyrody - podkreśla Stefan Znarowski, zastępca Dyrektora Generalnego Ericpol.
Nowoczesny w formie czterokondygnacyjny budynek Ericpol będzie sąsiadował z historyczną zabudową poprzemysłowej Łodzi, a jego projekt uzyskał pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- Na etapie opracowania koncepcyjnego projektanci przeprowadzili profesjonalne oraz wnikliwe analizy funkcjonalne i sylwetowe, które w efekcie harmonijnie wpisują bardzo nowoczesny obiekt w kontekst historycznej zabudowy zakładów Karola Wilhelma Scheiblera - ocenia projekt Wojciech Szygendowski, Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Głównymi elementami biurowca będą dwa czterokondygnacyjne skrzydła, zespolone ze sobą przeszklonym łącznikiem, mieszczącym lobby windowe. Budynek w kształcie litery X pozwala na optymalne wykorzystanie terenu oraz elastyczną gospodarkę przestrzenną biura. Na każdej kondygnacji, oprócz przestrzeni typowo biurowych, powstaną przeszklone sale konferencyjne dla pracowników oraz pomieszczenia rekreacyjne.
Elewacje budynku swoim rytmem mają nawiązywać do stylu XIX-wiecznych zabudowań fabrycznych. Nową siedzibę Ericpol zaprojektowano z myślą o maksymalnym obniżeniu kosztów eksploatacji i ograniczeniu negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. Ambicją inwestora i projektantów jest, aby spełniała standardy nowoczesnych ekologicznych budynków biurowych.
- Przy projektowaniu nowej siedziby Ericpol wykorzystaliśmy nasze wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas projektowania budynków biurowych w Europie Zachodniej – podkreśla Robert Strzeński z Horizone Studio.
Dziedziniec zachodni będzie prowadził bezpośrednio do parku, w którym powstanie zielona przestrzeń z ławkami i elementami małej architektury – miejsce firmowych spotkań i rekreacji pracowników. Na terenie wokół budynku oraz w garażu znajdą się też wydzielone miejsca na rowery.
To nie pierwsza inwestycja łódzkiej spółki odwołująca się do historii miasta. W 2005 r. firma zakupiła zrujnowany wówczas budynek przy ul. Dowborczyków 8, w którym sto lat temu mieściły się składy wyrobów wełnianych. W 2007 r. budynek przeszedł kompletną renowację. Obecnie jest komfortowym miejscem pracy dla ponad 200 osób tworzących oprogramowanie telekomunikacyjne. Inwestycja wyniosła 15 mln złotych. Zaadaptowana fabryka została nominowana do konkursu na „Najlepsze Wnętrze Roku 2008”, organizowanego przez Fundację Ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.
Ericpol specjalizuje się w projektowaniu i rozwoju oprogramowania dla telekomunikacji i M2M oraz dla przedsiębiorstw opierających swoją działalność na nowoczesnych technologiach. Jest największym polskim eksporterem branży ICT, liderem wśród dostawców oprogramowania dla sektora telekomunikacyjnego oraz rozwiązań dedykowanych i największą firmą informatyczną w województwie łódzkim. Spółka została założona w 1991 r. Firma posiada główne centra produkcyjne w Łodzi, Krakowie i Warszawie, a także spółki zależne na Ukrainie, Białorusi i w Szwecji. Cała Grupa Ericpol zatrudnia obecnie ponad 1400 pracowników.
Firma nie działa tylko na terenie Łódzkiej SSE, ale również w Krakowskim Parku Technologicznym. W tym roku po raz kolejny została zajęła wysokie miejsca w raporcie TOP 200. Firma zajmuje pierwsze miejsca w kategoriach: największy polski eksporter, największy dostawca usług dla sektora telekomunikacyjnego oraz główny dostawca rozwiązań dedykowanych.
Ericpol od czterech lat pozostaje największym polskim eksporterem usług ICT oraz firmą osiągająca najwyższe przychody z obsługi sektora telekomunikacyjnego. Według tegorocznego wydania raportu TOP200 za rok 2011, Ericpol jest także największym dostawcą rozwiązań dedykowanych.
- Wartość wyprodukowanych przez nas usług dla klientów zagranicznych wyniosła 204 mln. Opierając się na danych z TOP200 jesteśmy naprawdę dumni, że nasi inżynierowie mają 20 proc. udział w polskim eksporcie. Pracujemy na najwyższym światowym poziomie, a rosnący wolumen przychodów jest tego najlepszym dowodem – mówi Paweł Szczerkowski, dyrektor generalny Ericpol.
Horizone Studio specjalizuje się w projektowaniu technologicznie zaawansowanych budynków biurowych, użyteczności publicznej oraz mieszkaniowych. Architekci z Horizone swoje doświadczenie zdobywali w kraju oraz na najbardziej innowacyjnych i wymagających rynkach Europy, w Niemczech, Szwecji oraz Irlandii. Są współautorem m.in. budynku Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, nominowanego ostatnio do najbardziej prestiżowej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van den Rohe Award. Biuro jest jedną z firm założycielskich PLGBC Polish Green Building Council.