Środowiskowe podejście zarówno w budowie, jak i eksploatacji obiektów magazynowych to coraz ważniejszy trend na polskim rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych. Jakie są – i przede wszystkim jakie powinny być – ekologiczne magazyny?

Zrównoważone budownictwo odgrywa obecnie ogromne znaczenie ze względu na możliwości jakie daje w zakresie tworzenia przyjaznych środowisk pracy i optymalizacji kosztów związanych z eksploatacją obiektów. Dotyczy to szczególnie nieruchomości komercyjnych, w których coraz częściej stosowane są rozwiązania prowadzące do uzyskania certyfikacji ekologicznej, np. w popularnych na rynku magazynowo-przemysłowym systemach BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) czy LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Aby obiekt odpowiadał kryteriom środowiskowego podejścia do budownictwa muszą być spełnione konkretne warunki zarówno dotyczące realizacji obiektu i materiałów budowlanych, jak i zarządzania otoczeniem i wnętrzem nieruchomości.

Deweloperzy coraz częściej dbają o to, by magazyny były wyposażone w szereg systemów kontrolujących np. zużycie wody, czy w energooszczędne systemy klimatyzacji i wentylacji oraz systemy świetlne i grzewczo-chłodzące pozwalające uzyskać znaczące oszczędności w zakresie zużycia mediów w całym budynku. Również takie czynniki jak lokalizacja czy obniżona emisja zanieczyszczeń są bardzo istotne ze względu na środowiskowe podejście do budownictwa w sektorze magazynowo-przemysłowym. Obiektów spełniających założenia zrównoważonego budownictwa deweloperzy budują w Polsce coraz więcej, szczególnie że najemcy wyrażają rosnące zainteresowanie takim podejściem. – Zazwyczaj decydują się na to firmy, które podpisują umowy na dłuższy okres najmu. Wielu najemców chce korzystać z budynków przyjaznych środowisku, ale nie zawsze są gotowi ponosić dodatkowe koszty związane z ekologicznymi rozwiązaniami – mówi Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL. Jak jednak przekonuje ekspert JLL w wielu przypadkach warto ponieść dodatkowe koszty. – Powód jest prosty. Ekologiczny magazyn to w wielu przypadkach czysty zysk, nie tylko przez niższe rachunki, ale też z powodu lepszego wizerunku – mówi Tomasz Mika, JLL.

Panattoni buduje ekologicznie dla H&M

– Idee zrównoważonego budownictwa są nam bardzo bliskie – mówi Robert Dobrzycki, Dyrektor Zarządzający na Europę Panattoni Europe. Deweloper podpisał ostatnio umowę na budowę obiektu BTS dla H&M. Powstanie on w Grodzisku Mazowieckim i będzie drugim obiektem wybudowanym dla tego klienta przez dewelopera. Poprzedni powstał w Gądkach na terenie Panattoni Park Poznań I i był pierwszym w portfolio Panattoni Europe, w którym na szeroką skalę zastosowano ekologiczne rozwiązania. Nowy magazyn również zostanie zbudowany zgodnie z ogólnymi zasadami zrównoważonego rozwoju – będzie certyfikowany w systemie LEED na poziomie Silver, który ocenia, w jaki sposób budynki wpływają na środowisko naturalne.

– O ekologicznym charakterze inwestycji dla H&M będzie świadczyła m.in. nowoczesna konstrukcja hali magazynowej, ekologiczność zastosowanych materiałów, energooszczędność, a także lokalizacja – mówi Robert Dobrzycki, Panattoni Europe.

Eko-SEGRO

Również SEGRO wprowadził szereg zmian w standardzie budowy swoich magazynów. Deweloper postawił na ekologiczne rozwiązania w swojej strategii. – Zgodnie z jej założeniami każdy nowo powstający obiekt SEGRO będzie certyfikowany w systemie BREEAM – mówi Magdalena Szulc, Dyrektor SEGRO na Europę Centralną. Ostatnio taki certyfikat z oceną Very Good, otrzymało centrum dystrybucyjne Tesco w SEGRO Logistics Park Poznań, Komorniki. Tylko sześć obiektów magazynowych w Polsce może pochwalić się takim rezultatem.

Procedura prowadząca do uzyskania certyfikatu jest długotrwałym, trwającym nawet kilkanaście miesięcy procesem, podczas którego szczegółowemu badaniu poddawane są warunki w obiekcie pod względem jakości: źródeł energii, wody, powietrza w pomieszczeniach, użytych do budowy materiałów czy zastosowanych rozwiązań gospodarowania odpadami. – Należy podkreślić, że standard BREEAM określa nie tylko walory ekologiczne budynku. Wśród czynników, które w procesie certyfikacji podlegają rygorystycznej ocenie są również takie aspekty, jak zarządzanie obiektem, komfort pracowników, a także innowacyjność. Centrum dystrybucyjne Tesco, które zbudowaliśmy na terenie Segro Logistics Park Poznań w Komornikach zostało szczegółowo zaprojektowane z myślą o wszystkich tych elementach – komentuje Magdalena Szulc.
Centrum dystrybucyjne Tesco na terenie Segro Logistics Park Poznań, Komorniki to inwestycja obejmująca 30,2 tys. m2 powierzchni magazynowej. To także flagowy przykład projektu SEGRO „szytego na miarę” według indywidualnych potrzeb klienta. W budynku zainstalowano między innymi inteligentne oświetlenie strefowe LED sterowane czujnikami ruchu. Oświetlenie LED to najpopularniejsze rozwiązanie ekologiczne w magazynach. W obiekcie zastosowano również specjalne systemy dystrybucji wody pozwalające na ograniczenie jej zużycia nawet o 10 procent.

MLP Group stawia na niskie zużycie energii

W pierwszym kwartale 2017 roku w parku logistycznym MLP Pruszków II uruchomiony zostanie z kolei obiekt dla sieci hurtowni MAKRO. Budynek o powierzchni 10 tys. m kw. wybuduje MLP Group. Obiekt będzie wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, w tym system chłodnictwa oparty na technologii CO2, zapewniające między innymi niskie zużycie energii oraz wysoki poziom ochrony środowiska naturalnego.

Potencjał na rynku

Podsumowanie danych z 2016 roku oraz kolejny rekordowy popyt wskazują, że dobra hossa na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych trwa. Tym samym, wskazuje to na ogromny potencjał, jaki jest w zakresie realizacji nowoczesnych i spełniających warunki zrównoważonego budownictwa inwestycji. Deweloperzy, i co istotne najemcy, dostrzegają że decydując się na budowanie i wynajmowanie obiektów certyfikowanych zyskują na wielu płaszczyznach – od optymalizacji kosztów prowadzenia biznesu po korzyści wizerunkowe. Takie podejście, biorąc pod uwagę liczbę powstającej powierzchni magazynowo-przemysłowej, z pewnością przyczyni się do wzrostu jakości oferowanych przestrzeni i zadowolenia inwestorów.