240 obsłużonych inwestorów, wsparcie dla firm przy pozyskiwaniu środków unijnych i powiększaniu inwestycji, promowanie krakowskiej  oferty inwestycyjnej, współpraca z instytucjami okołobiznesowymi -  to tylko niektóre efekty  działania  Centrum Obsługi Inwestora, które z inicjatywy Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego funkcjonuje w nowej formule od ponad roku.

- W ubiegłym roku zmieniliśmy formułę funkcjonowania Centrum Obsługi Inwestora aby stanowiło jeszcze większe wsparcie dla tych, którzy są zainteresowani ulokowaniem kapitału  w Krakowie. Od tego czasu inwestor w jednym miejscu i o jednym czasie spotyka przedstawicieli wszystkich wydziałów magistratu  i miejskich  jednostek prowadzących jego sprawę, co skutkuje dużą oszczędnością czasu i środków” – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W minionym roku COI obsłużyło 240 klientów co daje średnią 20 spotkań w miesiącu. Były to zarówno spotkania z nowymi zainteresowanymi Krakowem firmami
jak i z inwestorami, którzy ulokowali już tutaj swój kapitał.

- Trzeba pamiętać, że bardzo ważnym elementem działań COI jest wsparcie dla biznesu wyrażane poprzez działania nie będące bezpośrednią częścią procesu inwestycyjnego - mówi zastępca Prezydenta Krakowa Elżbieta Koterba.

Jest to przede wszystkim inicjowanie uchwał Rady Miasta Krakowa o przystąpieniu do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego: (np.  III Campus, Czyżyny Łęg) oraz uchwał Rady Miasta Krakowa o rozszerzeniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej (np.  Motorola, Capita).

Bardzo istotna  dla całokształtu rozwoju środowiska gospodarczego w Krakowie była także współpraca miasta, w tym COI przy tworzeniu Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych  w Pychowicach.

Znaczący jest także udział pracowników COI w dwóch projektach prowadzonych przez Miasto przy współpracy z Radą Miasta Krakowa: przygotowaniu Strefy Gospodarczej w Nowej Hucie, której początkiem jest wielki międzynarodowy konkurs ideowy „Kraków Nowa Huta Przyszłości” oraz stworzeniu raportu „Bilans Kompetencji i Potrzeb Krakowskiego Ośrodka Naukowego i Sektora BPO I IT  w Krakowie”. Ten ostatni pozwoli uzyskać obraz dostępnych na rynku pracy kompetencji oraz zweryfikować zapotrzebowanie firm na określone umiejętności.

Ważną częścią działalności COI jest także promowanie  ofert inwestycyjnych Miasta na międzynarodowych targach inwestycyjnych i gospodarczych, m.in.  MIPIM w Cannes 2012, Expo Real w Monachium 2011, CEBiT w Hanowerze 2012. W planach jest jeszcze promocja w trakcie  BIO Convention w Bostonie 2012 (promocja krakowskiego ośrodka naukowego przez Klaster Life Science) oraz targów EXPO REAL w Monachium 2012.

Skuteczne przyciąganie inwestorów nie byłoby możliwe bez dobrej współpracy wszystkich instytucji zajmujących się taką działalnością w Krakowie i Małopolsce. Przede wszystkim owocna jest tu współpraca z Centrum Business in Małopolska, Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego, Krakowskim Parkiem Technologicznym.
Kraków i jego potencjał naukowy, ludzki a także klimat pro biznesowy skutecznie – pomimo kryzysu – przyciąga inwestorów. W ciągu ostatniego roku pojawili się pod Wawelem:CISCO - centrum wsparcia, HEINEKEN - centrum finansowe, CAPITA - centrum biznesowe, AKAMAI - centrum technologiczne, EPAM Systems - centrum regionalne, AVEREAST GROUP – IT, ROLLS – ROYCE – centrum usług wspólnych, HAONENG PACKING CO. LTD – produkcja. Firmy te docelowo zapewnią około 1500 miejsc pracy.

Działające już Krakowie firmy także rozwijały swoje inwestycje, co zaowocuje wzrostem nowych miejsc pracy .State Street utworzy docelowo 600 nowych miejsc pracy,  Motorola – 250 miejsc.

- Ważnym wnioskiem płynącym z działań COI w ostatnim roku jest konieczność organizacji regularnych spotkań, a co za tym idzie utworzenia „platformy” wymiany informacji przedstawicieli biznesu i miasta – mówi zastępca prezydenta Krakowa Elżbieta Koterba.

- Taki regularny dialog jest niezbędny dla lepszego zrozumienia potrzeb firm i stworzenia im możliwości artykułowania swoich potrzeb nie tylko w trakcie roboczych kontaktów czyli wtedy kiedy mamy do rozwiązania konkretny problem, ale także wyprzedzająco co pozwoli miastu podjąć skuteczne działania systemowe - dodaje wiceprezydent.

Centrum Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej działało w magistracie jako referat Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Krakowa od 2006 roku.
W ubiegłym roku prezydent Jacek Majchrowski zreorganizował  komórkę i przeniósł Centrum w prestiżowe miejsce – na ul. Bracką 1.