Najbardziej atrakcyjne obiekty handlowe na świecie nadal notują rekordowy wzrost poziomu czynszów w skali rok do roku – wynika z najnowszego raportu Colliers International. „Summer 2012 Global Retail Highlights” omawia trendy dla sektora handlowego oraz wskaźniki sytuacji rynkowej.

Wyższe stawki czynszów rok do roku: spośród 129 przebadanych przez Colliers lokalizacji 51 odnotowało wzrost średnich stawek czynszu rok do roku, dla 49 czynsze pozostały bez zmian, dla 24 spadły, podczas gdy 5 lokalizacji nie prowadziło takich analiz.

Ostra konkurencja w najlepszych lokalizacjach: Fifth Avenue w Nowym Jorku jest niezmiennie czołową i najdroższą lokalizacją handlową na świecie, jak wynika z danych Colliers. W najlepszej 10-tce znalazły się także Madison Avenue, trzy ulice handlowe w Hong Kongu oraz słynne centra zakupowe jak Londyn, Paryż, Zurych, Mediolan oraz Sydney.

Drastyczne podwyżki czynszu wśród 10 najlepszych lokalizacji: Średnie stawki w 4 spośród 10 najlepszych rejonów handlowych wzrosły o ponad 30 proc. w lokalnej walucie rok do roku. Marki wkraczające na nowe rynki, zarówno te rozwinięte jak i rozwijające się podejmują ryzyko skupiając swoje działania w jednej bądź dwóch najlepszych lokalizacjach, co wpływa na zaostrzenie konkurencji oraz nieprzeciętne podwyżki stawek czynszów. 

Globalne spowolnienie: Główne lokalizacje utrzymały silne pozycje na rynku, ale słabnąca aktywność majętnych klientów odbiła się już na dochodach obiektów handlowych, co może zapowiadać zmniejszenie tempa wzrostu w następnym roku.

- Na poziomie regionalnym, ulice handlowe Australii, Kanady, części Europy Wschodniej, które weszły na rynek w latach 2007-2008 są w lepszej sytuacji ekonomicznej od tych, które muszą wychodzić z recesji. Pomimo ich atrakcyjnej pozycji na rynku i zainteresowania nimi inwestorów, lokalizacje te mogą ucierpieć z powodu obniżonego zainteresowania ze strony konsumentów oraz coraz silniejszej pozycji zakupów internetowych - mówi Ann Natunewicz, manager działu badań rynku handlowego, Colliers International i główna autorka raportu.

Niedostateczna ilość wysokiej jakości obiektów w najbardziej pożądanych rejonach handlowych jest zjawiskiem powszechnym.

- Trendy, które obserwujemy obecnie na rynku sugerują, że deweloperzy powinni odświeżyć w najbliższym  czasie istniejące obiekty handlowe. Popyt konsumentów na niektórych ulicach handlowych znacznie przewyższa podaż, szczególnie w Chinach, Europie,  na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce (EMEA)” – twierdzi Natunewicz.

Dane z raportu zostały oparte na ankiecie przeprowadzonej w kwietniu tego roku dotyczącej stawek czynszów na kluczowych ulicach handlowych na całym świecie.