Na rynku biurowym obserwujemy wzrost popytu, ale jeszcze szybszy wzrost podaży, natomiast podaż magazynów może rozwijać się wolniej od popytu – wynika z raportu CBRE. 

Popyt na powierzchnię biurową rośnie. W pierwszych trzech kwartałach 2012 r. wynajęto 455 tys. mkw. i prawdopodobnie pobity zostanie rekordowy wynik z zeszłego roku, 573 tys mkw.

- W wielu polskich aglomeracjach, takich jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto, ilość powierzchni wynajętej w trakcie pierwszych trzech kwartałów 2012 r. przekroczyła wynik osiągnięty w całym 2011 r. Wiąże się to przede wszystkim z rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych BPO, w którym pracuje w Polsce już ponad 100 tys. osób, a największymi ośrodkami BPO są w naszym kraju Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź. To właśnie rozwój sektora BPO w znacznym stopniu stoi za rosnącym popytem na powierzchnie biurowe – powiedziała Joanna Mroczek, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.

Marek Grodziński, Dyrektor Centrum Capgemini BPO, szacuje że w 2013 r. w sektorze BPO zatrudnienie znajdzie dodatkowe 20 tys. osób. I w sumie w branży pracę znajdzie 120 tys. osób.

CBRE alarmuje jednak, że w ciągu najbliższych dwóch lat dostarczona zostanie większa ilość biur, niż rynek jest w stanie wchłonąć. W samej Warszawie budowane jest prawie 700.000 mkw., natomiast w 8 największych miastach regionalnych łącznie powstaje 510.000 mkw., co przekłada się na odpowiednio 19% oraz 21% istniejących zasobów. Współczynnik pustostanów w większości miast może wzrosnąć w perspektywie dwóch lat. To tendencja będzie szczególnie dotyczyła Łodzi, Trójmiasta i Wrocławia. 

Stawki czynszowe za powierzchnie biurowe wysokiej jakości w najlepszych lokalizacjach pozostają stabilne mimo wzrostu konkurencji – w centrum miasta najlepsze obiekty są wynajmowane za 26 - 27 EUR/mkw./miesiąc, natomiast w lokalizacjach pozacentralnych za 14 - 15 EUR/mkw./miesiąc. Stawki efektywne mogą być nawet do 25% niższe niż wyjściowe – szacuje CBRE.

Popyt na powierzchnię magazynową w 2012 r. ukształtuje się na podobnym poziomie do ubiegłorocznego i wyniesie około 1,8 mln mkw. 2013 r. ma przynieść podobny rezultat. Obserwowana stablina nadwyżka popytu nad podażą może skutkować nawet wzrostem cen wynajmu w niektórych regionach Odsetek niewynajętych powierzchni najwyższy jest w regionie wschodnim (30 proc.), w regionie Szczecina (19 proc.) i w okolicach Warszawy (17 proc.), a najniższy w regionach Krakowa (6 proc.), Poznania (6 proc.) i na Śląsku (5 proc.) – informuje CBRE.