Ekologia i ekonomia – to cele przyświecające działalności Parkowi Naukowo-Technologicznemu Euro-Centrum w Katowicach.

Nie dziwi zatem, że nowa siedziba Parku będzie mieściła się w pierwszym w kraju całkowicie pasywnym biurowcu.

Czym dokładnie jest budynek pasywny? Według standardów ustalonych przez niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt to budynek o minimalnym zapotrzebowaniu na energię do ogrzania wnętrza 15 kWh/mkw./rok (czyli 1,5 l oleju opałowego lub 1,5 mkw. gazu ziemnego na mkw.) – w porównaniu z 120 kWh/mkw./rok w budynku konwencjonalnym.

Skupiony na rozwoju technologii energooszczędnych Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny będzie miał swoją siedzibę w pierwszym w Polsce całkowicie pasywnym biurowcu. Zastosowane w nim rozwiązania pozwolą na korzystanie z odnawialnych źródeł energii – słonecznej oraz geotermalnej - i zminimalizują energochłonność obiektu. Zgodnie z wymogami budownictwa pasywnego budynek będzie zużywał na ogrzewanie do 15 kWh/mkw. rocznie.

- Projekt jest naturalną konsekwencją pierwszego etapu naszej działalności jakim był budynek energooszczędny – mówi w rozmowie z serwisem Tereny Inwestycyjne Info Roman Trzaskalik, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro Centrum. Budynek energooszczędny zaczął funkcjonować na terenie Parku w kwietniu 2009 roku i zużywa 1/3 energii wykorzystywanej przez budynki budowane tradycyjnym sposobem.

Kolejnym krokiem zatem był całkowicie pasywny biurowiec. W tym, który od sierpnia 2011 roku powstaje na terenie katowickiego Euro-Centrum, na 6 355 metrach kwadratowych znajdą się pomieszczenia na laboratoria (w tym wysokie hale do badań na urządzeniach wielkogabarytowych) oraz data center. Udostępniany będzie również sprzęt - urządzenia pomiarowe i atestujące, inne urządzenia wdrożeniowe, oprogramowanie specjalistyczne i sprzęt komputerowy.

- W biurowcu znajdą się też pomieszczenia wystawiennicze, administracyjno-techniczne oraz sale konferencyjno-szkoleniowe – dodaje Trzaskalik.

Tak sale, jak i sprzęt znajdujący się na ich wyposażeniu, Park będzie udostępniał przedsiębiorcom, gdyż celem inwestycji jest stworzenie nowoczesnej infrastruktury biznesowo-badawczej (budynków oraz zaplecza laboratoryjnego). Dzięki bliskiej współpracy Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego z uczelniami technicznymi, przedsiębiorcy wspólnie z naukowcami będą mogli na terenie biurowca pasywnego prowadzić wspólne projekty badawczo-rozwojowe w obszarze poszanowania energii oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budownictwie.

Z powierzchni budynku będą mogły korzystać firmy technologiczne, prowadzące działalność badawczą, rozwojową lub innowacyjną. Priorytetowo traktowane będą przedsiębiorstwa o profilu związanym z poszanowaniem energii i odnawialnymi źródłami energii.

Prace budowlane rozpoczęły się w 2011 roku i mają zakończyć się w lutym 2013 roku. Wartość inwestycji to około 37,5 mln zł brutto. Wykonawcą generalnym obiektu jest firma Budus SA z Katowic. Z uwagi na wymagania obiektu pasywnego wynika wysoki poziom trudności prowadzonej inwestycji. W postępowaniu przetargowym Budus udowodnił swoje doświadczenie w budowie biurowców o podobnych gabarytach i obiektów z zastosowaniem pomp ciepła, instalacji solarnych, wentylacji mechanicznej i nadrzędnego systemu automatyki BMS. Przedsiębiorstwo ma w swoim portfolio m.in. nagrodzony w tym roku tytułem "Budowy Roku 2010" zmodernizowany stadion Cracovii oraz Centrum Biurowe Kazimierz.

Budowa jest prowadzona w ramach projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum - rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” realizowanego w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dzięki dofinansowaniu przez cały okres użytkowania, najemcom będzie udzielany rabat w wysokości 30 proc.

Projekt biurowca wykonała pracownia architektoniczna Projekt Grupa Sławomir Kostur, odpowiedzialna również za projekt Innowacyjnego Budynku Energooszczędnego Euro-Centrum.