Francusko - niemiecka firma Mostva otworzyła nową siedzibę w Bytomiu. Inwestor jest jednym z europejskich liderów w logistyce nowych samochodów osobowych i dostawczych. Obroty firmy przekraczają rocznie ponad 100 milionów złotych.

- To ważny dzień dla państwa firmy, ale też dla Bytomia. Otwarcie kolejnej dużej inwestycji to dowód, że  Bytom jest dobrym miastem do lokowania biznesu. Od sześciu lat podejmuję realne działania, które mają skierować bytomską gospodarkę na nowe tory. Cieszę się, że praca ta przynosi efekty - mówił podczas otwarcia Centrum Samochodowego Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Centrum Samochodowe Bytom powstało na pogórniczym terenie, który Mostva kupiła od Spółki Restrukturyzacji Kopalń Sp. z o. o. W niecały rok powstały tutaj obok placu składowego również hala techniczna o powierzchni 4500 mkw., parkingi oraz przebudowana została bocznica kolejowa, która znajduje się tuż bok ważnego węzła kolejowego łączącego Bytom z Katowicami i Tarnowskimi Górami.

Co jednak najważniejsze otwarcie nowego zakładu pracy oznacza kolejne miejsca pracy w naszym mieście. Spółka zatrudni teraz 70 osób, zaś docelowo ma w planach zwiększenie zatrudnienia nawet do 200 osób w wiekszości pochodzących z Bytomia. Warto podkreślić, że Górny Śląsk jest drugim najważniejszych i jednym z największych rynków sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce.

Bytom leży w pobliżu fabryki GM /teraz PSA/ w Gliwicach oraz FCA /FiatChryslerAutomobiles/ w Tychach. Mostva to spółka joint venture dwóch firm – niemieckiej Mosolf i francuskiej STVA. Ich udziałowcy to od ponad 60 lat europejscy liderzy w logistyce nowych samochodów osobowych i dostawczych.

Firmy posiadają ponad 50 centrów dystrybucyjnych, głównie w Europie, kilka tysięcy wagonów i ciężarówek do przewozu samochodów oraz zatrudniają około pięć tysięcy pracowników. Klientami udziałowców Mostva jest większość producentów samochodów, służby policji, żandarmerii, straży pożarnej, obrony cywilnej.

Ich współwłaściciele generują 700 milionów euro obrotów i przewożą ponad 5 milionów samochodów rocznie. Firma powstała 20 lat temu – obecnie posiada dwa centra dystrybucji – w Gdyni i  Mszczonowie oraz prowadzi własny Dział Transportu. Zatrudnia około 400 osób, przewozi ponad 200 tys. aut rocznie, a obroty firmy przekraczają 100 milionów złotych.