Gaz, prąd, woda i drogi dojazdowe - prawie 20-hektarowy teren czeka na inwestorów w Bytomiu. Miasto oddało 5 listopada do użytku w pełni uzbrojony teren po KWK Powstańców Śląskich w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej.

- Przeznaczanie unijnych środków na takie cele to bardzo dobry pomysł, bo przynosi realne korzyści miastu. ereny inwestycyjne ma niemal każda miejscowość, ale niewiele jest takich, które oferują przedsiębiorcom obszary, w tak doskonałym stanie – mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Przedsiębiorcy mają do dyspozycji: sieć elektryczną, wodociągową, kanalizację deszczową, sanitarną, teletechniczną, (istniejący gazociąg i sieć cieplna zostały przebudowane). Teren jest oświetlony. Wybudowano też drogę zbiorczą, drogi dojazdowe wraz z chodnikami, drogami rowerowymi i miejscami parkingowymi.

Inwestycja kosztowała ponad 21 milionów zł. 5,5 mln zapewniło miasto, a reszta – 15, 7 mln pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2007-2013.

- Informacje o dofinansowaniu otrzymaliśmy w ostatnim dniu 2013 roku. Starało się o nie wiele gmin z całego Śląska, ale zaledwie 4 złożyły dobre projekty – mówi Lucjan Goczoł, kierownik Referatu Planowania Strategicznego i Funduszy Europejskich UM.

- Tereny po byłej kopalni Powstańców Śląskich są bardzo dobrze skomunikowane. Leżą przy drodze krajowej DK 11 - Bytom - Poznań - Kołobrzeg. Nieopodal jest obwodnica i zjazd z autostrady A - 1. W maju 2014 roku zostały włączone do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oznacza to, że inwestorzy będą mieli szereg ulg prowadząc tam działalność gospodarczą. Zainteresowanie przedsiębiorców naszymi terenami jest coraz większe – mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich.

Podpisano już jeden list intencyjny na inwestycje, kolejni przedsiębiorcy oglądają to miejsce. Zgodnie z Ustawą o strefach ekonomicznych, na terenach w KSSE można prowadzić działalność produkcyjną, logistyczną i związaną z nowymi technologiami. Ulgi podatkowe w Specjalnych Strefach Ekonomicznych będą obowiązywały przez najbliższych 10 lat (do 2026 roku).

- Dzięki tej inwestycji warto uświadomić sobie, że zagospodarowywanie terenów poprzemysłowych jest bardzo kosztowne. Gdyby nie pieniądze z Unii Europejskiej, miasta nie stać byłoby na uzbrojenie tego terenu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aby przyciągnąć do miasta inwestorów, musimy mieć atrakcyjne tereny. Dlatego korzystamy z każdej okazji, by pozyskać fundusze unijne na ten cel. Tak jak na przykład na działce przy ul. Elektrowni i Racjonalizatorów. Dzięki pieniądzom unijnym została ona gruntownie przebadania. Przedsiębiorca, który zechce tam zainwestować, ma pełną informację o tym terenie. – podkreśla Izabela Domogała.