W centrum Krakowa w rejonie Dworca Głównego ma miejsce rewitalizacja jednego z najciekawszych przemysłowych obiektów Krakowa, dawnego Browaru Lubicz.

Wizytówka krakowskiej gałęzi przemysłowej jest dziś starannie odrestaurowywana. W miejscu, gdzie przez lata stały niszczejące budynki dawnego browaru Goetzów, firma Balmoral Properties tworzy kompleks mieszkaniowo-usługowo-biurowy. W planach jest przywrócenie całego kwartału do przestrzeni publicznej miasta. Obok zabytkowych budynków powstaną nowe, dopasowane do charakteru kompleksu i nawiązujące stylem do historycznego charakteru tego miejsca.

- W pierwszym etapie inwestycji powstaną budynki mieszkaniowe A i B z usługami na parterze. Zostaną odrestaurowane budynki (I i J) z przeznaczeniem na działalność komercyjną oraz Pałac Goetzów z przeznaczeniem na działalność biurową - mówi Paweł Wassilew, Head of Sales and Marketing w Balmoral Properties.

- Powstanie tam 137 mieszkań i ponad 7 000 mkw. powierzchni biurowej i usługowej. Planowane zakończenie I etapu to IV kwartał 2013/I kwartał 2014 roku - dodaje.

Browar Lubicz posiada bardzo bogatą historię, pierwsze budynki projektu von Pieretta wzniesiono w 1840 roku na zamówienie Rudolfa Jennego. Przez wiele dziesięcioleci był jednym z najważniejszych zakładów produkcyjnych w Krakowie. Rozbudowany kompleks budynków umożliwiał pracownikom browaru bezproblemowe funkcjonowanie na terenie całego kompleksu. Sama fabryka należała do jednych z najbardziej rozwiniętych zakładów pod względem technologicznym. Jednak dużym ograniczeniem dla jego rozwoju okazała się być jego lokalizacja w centrum Krakowa, która uniemożliwiała rozbudowę pomieszczeń i linii produkcyjnych. Ograniczenia przestrzenne pozwoliły na wytwarzanie tylko jednej marki piwa (Jasne Mocne).

Kompleks browaru w niewielkim stopniu uległy zniszczeniom podczas wojny. Z historycznych budynków zachowały się: budynek wagi, magazyny, obiekty ekspedycyjne, suszarnia słodu i słodownia, kotłownia z kominem, budynek w którym znajdowała się maszyna parowa, piwnice fermentacyjne i leżakowe, warzelnia, zespół rezydencjalny, budynki administracyjne i socjalne. Po jej zakończeniu browar został znacjonalizowany. Odkąd w 1968 roku przejął go Okocim, browar został modernizowany i rozbudowywany.

- W naszej inwestycji są obiekty o niekwestionowanej wartości historycznej i dlatego będą przywrócone do stanu dawnej świetności, a nowopowstające budynki będą nawiązywać do charakteru klimatu miejsca i zachowanej tam zabytkowej architektury. - Kompleks zabudowań przy Browarze Lubicz wpisze się w tkankę miasta, nie tworząc zamkniętej enklawy - zauważa Paweł Wassilew. - Najbardziej znany spośród zabytkowych budynków Browaru Lubicz, Pałac Goetzów będzie gruntownie i starannie odrestaurowany, tak by przywrócić mu pierwotną formę i elegancję. Jego wnętrza zostaną przywrócone do dawnego stanu i charakteru pomieszczeń pałacowych. Podobnie jak w czasie świetności Browaru Goetzów budynek będzie pełnił funkcję biurową- dodaje.

Na terenie Browaru Lubicz znajdują się pojedyncze elementy stanowiące świadectwo technicznej świetności opisane w ramach Krakowskiego Szlaku Techniki. Ze względu na barwną historię i lokalizację Browar Lubicz pozostaje rozpoznawalnym miejscem na mapie Krakowa. Na terenie zachowały się, objęte ochroną konserwatorską budynki z II poł. XIX w. Jednak większość dzisiejszej zabudowy stanowią typowo przemysłowe budynki związane z powojenną produkcją browarniczą wielokrotnie przebudowywane i dostosowywane do zmieniających się potrzeb i wymogów technologii. Teren ten wchodzi także w obszar oznaczony jako Historyczny Zespół Miasta. Stąd szczególna troska obecnego właściciela o zachowanie w przyszłym projekcie wskazanych przez władze konserwatorskie fragmentów dawnej zabudowy i zabytków poprzemysłowych.

- Wzdłuż ulicy Lubicz zaplanowano trzy miejskie place otoczone przez budynki. Ważnym dopełnieniem zagospodarowania przestrzeni będą tereny zielone stanowiące aż ¼ całej powierzchni inwestycji. Ujęty w spójny program rewitalizacji, projekt integrujący odrestaurowane budynki zabytkowe z nową zabudową przygotowany przez krakowską pracownię MOFO Architekci powstawał w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków- wskazuje Paweł Wassilew.

- Budowa garaży podziemnych na terenie Browaru Lubicz wkroczyła już w zaawansowaną fazę. Obecnie dobiegają końca prace przy rewitalizacji zabytkowego komina. W najbliższych dniach planowany jest demontaż rusztowania zabezpieczającej go. Trwają także zaawansowane prace przy etapie „zero”. Klienci mogą zauważyć już  pierwsze efekty prac naziemnych, wykonawca rozpoczął budowę pierwszego piętra w budynku A od strony ul. Lubicz. Obecne wykonane prace stanowią 12,5 proc. całości inwestycji. – zapewnia Paweł Wassilew.

W nowym kompleksie na mieszkania zostanie przeznaczone 17,8 tys. M kw., na usługi - 6,3 tys., a na biura - 7,5 tys. Powierzchni całkowita wyniesie 51 tys. kw. Inwestycja powinna zostać ukończona pod koniec 2014 roku.

Inwestorem przedsięwzięcia jest firma Balmoral Properties, zaś rolę generalnego wykonawcy inwestycji przejęła spółka PORR Polska. Balmoral Properties jest prywatną spółką dedykowaną inwestycjom nieruchomościowym oraz działalności deweloperskiej w Polsce. W ciągu najbliższych kilku lat firma planuje przedstawić różnorodną ofertę mieszkaniową i komercyjną przygotowuje się do kolejnych inwestycji, jedna z nich będzie kompleks biurowy Balmoral Business Centre, który powstanie tuż obok centrum handlowego Arkadia w Warszawie. Generalny wykonawca przedsięwzięcia firma PORR POLSKA SA., znana m.in. z realizacji prestiżowych projektów o podobnym charakterze jak Stary Browar w Poznaniu oraz rewitalizacji d. fabryki Poznańskiego w Łodzi, gdzie znajduje się Hotel Andels. Wartość całej inwestycji szacuje się na ok. 200 mln złotych.