SwedeCenter otrzymał certyfikat LEED dla budynku Brama Portowa I w Szczecinie. Brama Portowa jest pierwszym komercyjnym budynkiem w Szczecinie, który przeszedł pozytywnie taką procedurę. Na podobny certyfikat oczekuje także Brama Portowa II.

Wśród pro-ekologicznych rozwiązań na uwagę zasługuje innowacyjny i energooszczędny system wentylacji dostarczający świeże powietrze, który swoimi parametrami przewyższa o 30 proc. obowiązujące normy. Bardzo istotną zaletą tego systemu jest funkcja free coolingu, czyli chłodzenia za darmo w okresie wiosennym i jesiennym. Ponadto, instalacja gwarantuje cichą pracę urządzeń i tym samym zwiększa komfort pracy biurowej.

Często spotykany w budynkach tradycyjnych efekt „wyspy cieplnej” w Bramie Portowej został rozwiązany poprzez zastosowanie białej membrany, jako pokrycia dachu. Odbija ona promienie słoneczne, dzięki czemu obiekt się nie nagrzewa. Podobną rolę spełnia warstwa srebra, którą powleczone są okna od nasłonecznionych stron budynku. Powłoka ochronna zabezpiecza przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz. Jednocześnie, duża liczba okien zapewnia optymalny dostęp światła dziennego. Wszystkie okna są uchylne, co nie należy do standardów w tego typu obiektach.

Zielony charakter budynku podkreślają podziemne punkty ładowania przeznaczone dla samochodów elektrycznych lub hybrydowych. Stacje pozwalają na miejscu naładować akumulatory takich pojazdów. W hali garażowej wyznaczone zostały również miejsca parkingowe dla rowerów oraz przygotowane kabiny prysznicowe i szatnia dla rowerzystów.

W budynku wdrożono kompleksowy systemem segregacji śmieci i odpadów biurowych. Co ciekawe, segregacja odpadów była prowadzona już na etapie realizacji projektu. Deweloper zadbał także o to, aby niektóre wykorzystywane materiały budowlane pochodziły z recyclingu, a ściślej rzecz ujmując, aby znaczna część ich komponentów pochodziła z procesu przetworzenia i ponownego wykorzystania.

Zastosowanie wspomnianych technologii i pro-ekologicznych rozwiązań gwarantuje komfortowe i przyjazne użytkownikom środowisko pracy, a także pozwala na zmniejszenie kosztów operacyjnych obiektu z korzyścią dla najemców.