Wpływ koronawirusa na rynek powierzchni biurowych w Polsce

  • 3 sierpnia 2020
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. materiał prasowy)

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na preferencje najemców biurowych. Zainteresowanie przestrzeniami typu flex w Polsce nie zwalnia tempa, a wręcz może przyspieszyć. To tylko jeden z wniosków dotyczący przyszłości biur, płynący z debaty pt. „Wpływ koronawirusa na rynek powierzchni biurowych w Polsce – perspektywa brokera”. W wydarzeniu zorganizowanym przez Mindspace, globalnego operatora butikowych, elastycznych powierzchni biurowych, udział wzięli przedstawiciele agencji doradczych JLL, CBRE, Colliers International oraz Cushman & Wakefield. 

– Pandemia COVID-19 spowodowała znaczące zmiany w naszym życiu oraz w środowisku pracy. Na skutek koronawirusa większość z nas zaczęła pracować zdalnie. W efekcie tego wielu graczy rynku nieruchomości – agencji doradczych, właścicieli, operatorów, jak i zarządców obiektów biurowych – od kilku miesięcy zadaje sobie pytania dotyczące przyszłości biur. Z naszych obserwacji wynika, że wiele firm w trakcie pandemii zaczęło traktować elastyczne powierzchnie biurowe jako alternatywę dla tradycyjnego biura. Świadczy o tym, między innymi, wzrost zainteresowania przestrzeniami Mindspace wśród potencjalnych klientów. Ten trend widoczny jest również w naszym warszawskim oddziale, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe typu flex nadal będzie w Polsce rosło. Prognozujemy wyraźne odejście od tradycyjnego modelu najmu przez operatorów powierzchni flex  na rzecz elastycznych umów opartych na partnerstwie pomiędzy operatorem a właścicielem budynku. Spodziewamy się również znaczącej konsolidacji w branży, tj. szeregu połączeń i przejęć. W naszej ocenie nastąpi to w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy. – powiedział na początku debaty Yotam Alroy, współzałożyciel i dyrektor ds. rozwoju biznesu Mindspace.

Podczas spotkania wszyscy prelegenci byli zgodni w temacie zmieniających się, na skutek koronawirusa, preferencji najemców biurowych. Z obserwacji ekspertów wynika, że wiele przedsiębiorstw podjęło lub rozważa podjęcie decyzji o przeniesieniu części swoich oddziałów lub wręcz siedzib do przestrzeni typu flex. Rozwiązania te zostaną wdrożone z myślą o optymalizacji wydatków ora

– Bez wątpienia w dobie pandemii elastyczność umów najmu zyskała na znaczeniu – także w przypadku klientów z sektora MŚP czy dużych korporacji. W tak nieprzewidywalnych czasach, z jakimi mamy teraz do czynienia, krótkie umowy, często z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia, okazały się dla wielu firm idealnym rozwiązaniem, a niekiedy i ratunkiem. Potwierdza to wartość elastyczności dla najemców, również tych dużych, i ugruntowuje pozycję rozwiązań typu flex na rynku nieruchomości komercyjnych. Wynajmujący na tradycyjnym rynku biurowym od kilku już lat uczą się od operatorów flex, w jaki sposób dbać o swoich najemców i jak zaspakajać ich wciąż rosnące potrzeby. Powierzchnie elastyczne są swoistym prekursorem zmiany perspektywy wynajmujących z „tenant-centric” na „human-centric”. W wyniku tej zmiany zyskują wszyscy, a w szczególności pracownicy biur. – skomentował Adam Lis, Doradca ds. Elastycznych Rozwiązań Biurowych w JLL.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów