W pobliżu Białegostoku powstanie osiedle, które będzie na siebie zarabiać. To pierwsza inwestycja tego typu w Polsce.  

„Osiedle Zielone” niedaleko Białegostoku będzie przełomem w polskim budownictwie. To pierwsze osiedle, którego potrzeby energetyczne zostaną w pełni zaspokojone przez odnawialne źródła energii (OZE). Realizacją przedsięwzięcia zajmie się Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego we współpracy ze Wschodnim Klastrem Budowlanym.

Skąd wziął się pomysł na budowę zielonego osiedla? Otóż powodem są rosnące koszty utrzymania budynków, które i tak są już bardzo wysokie. Korzystanie z OZE z pewnością pozwoli znacznie ograniczyć te wydatki, zwłaszcza że zapotrzebowanie na energię będzie w 100 proc. wytwarzane właśnie ze źródeł odnawialnych, w tym przynajmniej w 95 proc. z promieniowania słonecznego.

Osiedle powstanie ok. 4 km od Białegostoku. Do rozpoczęcia realizacji tej inwestycji przygotowywano się ponad 4 lata. Obecnie trwają prace nad wyborem najodpowiedniejszych technologii, materiałów i urządzeń. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ to dzięki odpowiednim rozwiązaniom możliwe będzie uzyskanie nadwyżki energii. „Osiedle Zielone” będzie pierwszą inwestycją, gdzie produkowana energia przewyższy zapotrzebowanie energetyczne budynków mieszkalnych.

Jednak w planach osiedla jest nie tylko budowa nowych mieszkań. Powstanie tam również centrum rehabilitacji z basenem, spa, salami do ćwiczeń oraz przychodnią. Co ciekawe, inwestorzy zapowiadają, że ceny zielonych mieszkań będą bardzo atrakcyjne. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku.