Jak tanio oświetlić niewielkie miasto, wieś czy zakład produkcyjny? A w zasadzie dlaczego mamy płacić za prąd, skoro możemy go sami produkować? Kto nam zapłaci za eko-innowacje? 10 września w Dworze Czarneckiego k. Białegostoku na temat ekologicznych inwestycji rozmawiać będą specjaliści z tej branży.

Tego dnia obędzie się konferencja "Źródła wsparcia projektów innowacyjnych w perspektywie budżetowej 2014-2020. Energetyka, OZE, Kogeneracja". Jej organizatorami są: klaster energetyczny „Dolina Czystej Energii”, wojewoda podlaski Maciej Żywno i Dwór Czarneckiego.

- To niezwykle ważny temat, ponieważ decydenci unijni przyjęli, że do 2020 roku 20 proc. energii wytwarzanej na terenie wspólnoty, ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii - mówi Dominika Czarnecka, menadżer Dworu Czarneckiego.

Podczas spotkania poruszone zostaną tematy dotyczące unijnych priorytetów w energetyce, czy sposobów uzyskania wsparcia finansowego projektów na eko-inwesytcje zarówno dla samorządów, jak i przedsiębiorców w nowej perspektywie budżetowej UE. Dodatkowo będzie można się dowiedzieć jak pozyskiwać środki na prace badawczo-rozwojowe w zakresie ekologicznych technologii. Poza tym eksperci przedstawią najnowsze rozwiązania z zakresu energooszczędnego oświetlenia, które można wykorzystać w gminach, czy firmach oraz zalety i wady modnych ostatnio instalacji fotowoltanicznych.

Jak dodaje Dominika Czarnecka konferencja to świetna okazja, aby w jednym miejscu spotkać ekspertów z zakresu ekologicznych technologii, naukowców, przedstawicieli administracji rządowej, czy samorządów, przedsiębiorców oraz reprezentantów instytucji z otoczenia biznesu i innowacji.

Konferencja odbędzie się 10 września 2014 r. w restauracji Dwór Czarneckiego (koło Białegostoku). Wstęp jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji na stronie Dolina Czystej Energii.