Przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, miasta Łomża oraz gminy Łomża podpisali porozumienie o współpracy. Instytucje będą wspólnie działać na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Umowa jest realizacją pierwszej fazy projektu ARP, który zakłada zwiększenie wykorzystania potencjału małych i średnich miast. W spotkaniu udział wziął prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz wójt gminy Łomża Piotr Kłys.

- W tym roku Łomża obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich. To doskonała okazja na podsumowania, ale także na spojrzenie w przyszłość i poszukiwanie nowych możliwości rozwoju miasta i gminy. Dostrzegliśmy ten potencjał, czego efektem jest podpisane dzisiaj porozumienie. ARP to rozpoznawalna marka z doświadczeniem we wspieraniu projektów inwestycyjnych i innowacji. Chcemy się tą wiedzą dzielić, żeby popularyzować miejsca takie jak Łomża. „Małe ojczyzny” mają jeszcze sporo niewykorzystanych atutów, tylko dlatego, że przedsiębiorcom brakuje o nich wiedzy. Nasza współpraca pozwoli to zmienić – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu ARP.

W ramach porozumienia miasto Łomża wyraża chęć przygotowania terenów inwestycyjnych pod zabudowę produkcyjno-usługową oraz objęcia nowych terenów miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Gmina oprócz przygotowania terenów pod inwestycje deklaruje również wsparcie administracyjne, techniczne i doradcze. Działania te pozwolą odpowiedzieć na oczekiwania inwestorów, którym zależy na  przygotowanej infrastrukturze. ARP będzie patronować wszystkim tym procesom oraz informować przedsiębiorców o ofercie inwestycyjnej dostępnej w mieście i gminie Łomża.

Łomża będzie także jedną z pierwszych lokalizacji, które rozpoznawane są przez ARP w celu aktywizacji małych i średnich miast. ARP stawia sobie za zadanie wykorzystanie zainteresowania przedsiębiorców powierzchniami biurowymi z dobrą infrastrukturą komunikacyjną i na znacznie lepszych warunkach użytkowania. Takie działania pozwolą na zmniejszenie bezrobocia oraz odpływu mieszkańców ze średnich miast. To szczególnie ważne w podregionie łomżyńskim, w którym cały czas bez pracy jest ponad 6,5 tysiąca osób z wykształceniem wyższym i średnim. Są to potencjalne kadry dla firm sektora nowoczesnych usług biznesowych.