Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej podsumowała 2012 rok, który okazał się wyjątkowo korzystny dla miasta. Wrocław zainteresował 20 inwestorów, dzięki którym powstanie wraz z firmami z otoczenia biznesu 20 tys. nowych etatów.

Rok 2012 pod względem pozyskiwania zagranicznych inwestorów był w aglomeracji wrocławskiej niezwykle udany – ARAW namówił do zainwestowania w regionie ponad 20 firm, które stworzą 5 tysięcy nowych miejsc pracy. Udało się ściągnąć m.in. światowych gigantów pokroju Dolby i Qatar Airways, a takie koncerny jak Credit Suisse czy Nokia Siemens Networks zdecydowały się na rozszerzenie działalności.

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej w 2012 roku prowadziła negocjacje z blisko 50 zagranicznymi firmami zainteresowanymi ulokowaniem swojego kapitału we Wrocławiu lub jego okolicach.

- Dla porównania: to prawie 1/3 liczby projektów, które obsługiwała Polska Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, zajmująca się przecież inwestorami na terenie całego kraju – podkreśla Ewa Kaucz z ARAW-u.

Z tych 48 zagranicznych koncernów 22 już podjęły decyzję o inwestycji w naszym mieście. To 7 firm produkcyjnych i 15 z branży usługowej. Pozostali potencjalni inwestorzy albo wciąż się zastanawiają, albo wstrzymali projekty, albo ogłoszą swoją decyzję w pierwszej połowie 2013 roku.

- Tylko jeden inwestor ostatecznie zdecydował się już na wybór innej lokalizacji – mówi Ewa Kaucz.

Łącznie dzięki ubiegłorocznym inwestycjom na terenie aglomeracji wrocławskiej powstanie 5 tysięcy nowych miejsc pracy. Branże produkcyjna i usługowa podzieliły się nimi równo po połowie – w każdej z nich zatrudnienie znajdzie po 2,5 tysiąca osób.

- Co ważne, napływowi kapitału zagranicznego towarzyszy aktywizacja polskich firm. Więc oprócz miejsc pracy, które tworzą zagraniczni inwestorzy, nowe etaty powstają też w tzw. otoczeniu biznesowym – podkreśla prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Jak wyliczają urzędnicy, na 5 tysięcy miejsc pracy wykreowanych w 2012 roku przez firmy spoza Polski przypada wzrost zatrudnienia na poziomie 15 tysięcy osób w lokalnych przedsiębiorstwach.

Wśród firm produkcyjnych, aglomerację wrocławską szczególnie upatrzyła sobie branża motoryzacyjna. Swój zakład produkcji katalizatorów samochodowych w Środzie Śląskiej postawi BASF, Lear Corporation zainwestuje w Legnickim Polu, a na Wrocław zdecydowało się Foundation Brakes (spółka-córka firmy Bosch) i WABCO, które rozszerzy działalność w stolicy Dolnego Śląska.

O tym, że Wrocław jest jednym z liderów sektora usług biznesowych w Polsce zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Ubiegły rok tylko potwierdził silną pozycję miasta – aż 15 inwestorów z branży usługowej zdecydowało się uruchomienie w stolicy Dolnego Śląska swoich centrów lub na rozszerzenie działalności już funkcjonujących oddziałów.

- Wśród nowych firm, które pojawiły się w naszym mieście są tacy giganci jak Dolby, Luxoft czy Qatar Airways, a na kolejne inwestycje we Wrocławiu zdecydowała się chociażby Nokia Siemens Networks, Credit Suisse czy BNY Mellon – dodaje Ewa Kaucz.

ARAW wspiera przedsiębiorstwa na każdym etapie procesu inwestycyjnego.

- Najpierw musimy zdobyć informacje o firmach rozważających  inwestycję w naszej części Europie. Potencjalnego inwestora zapraszamy potem do Wrocławia , zapewniamy kompleksową obsługę i pomoc w procesach administracyjnych, a oddelegowany do konkretnej firmy project manager jest do dyspozycji praktycznie 24 godziny na dobę – opowiada Ewa Kaucz.

ARAW zapewnia też opiekę poinwestycyjną. Pomaga we współpracy z uczelniami i w poszukiwaniu pracowników, wspiera w działaniach promocyjnych, wreszcie zapewnia pomoc obcokrajowcom w zaaklimatyzowaniu się w mieście.