Amerykański koncern tytoniowy Philip Morris International rozpoczął budowę na terenie swojej fabryki w Krakowie centrum biurowo-produkcyjnego o wartości 150 mln zł. Inwestycja przyniesie w ciągu kilku najbliższych lat blisko 700 nowych miejsc pracy. 

Szybka finalizacja spraw formalnych umożliwiających rozpoczęcie budowy była możliwa dzięki wzorowej współpracy inwestora z Urzędem Miasta i działającym w Magistracie Centrum Obsługi Inwestora. W czwartek (25 lipca) podpisano i wmurowano Akt Erekcyjny pod nową inwestycję. W uroczystości wziął udział m.in. Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Przedsiębiorczości – Jan Okoński. Jak poinformował w czwartek prezes Philip Morris Polska Andrzej Dąbrowski, nowy zakład, który rozpocznie działalność w połowie przyszłego roku będzie produkował m.in. tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych zatrudnienie znajdzie w nim blisko 700 osób.  

- Kraków zajmuje bardzo ważne miejsce na mapie Philip Morris International. Ta fabryka jest jednym z najnowocześniejszych naszych zakładów i trzecim pod względem wielkości obiektem PMI na trenie Unii Europejskiej - zaznaczył.

Według niego przy wyborze lokalizacji pod nową inwestycję kierownictwo koncernu brało pod uwagę m.in. konkurencyjność kosztową, efektywność, dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej i wieloletnie doświadczenie w branży tytoniowej. Prezes Philip Morris Polska podkreślił, że nowy projekt kończy plan inwestycyjny, który koncern tytoniowy realizuje od 1996 roku, kiedy kupił od Skarbu Państwa Zakłady Przemysłu Tytoniowego w Krakowie. Od tego czasu zainwestował w nie ponad 500 mln dolarów.

W nową fabrykę produkującą m.in. tytoń do samodzielnego skręcania papierosów firma zainwestuje ponad 150 mln zł. Termin zakończenia prac budowlanych planowany jest na połowę 2014 roku. W ciągu kolejnych kilku lat Philip Morris zamierza w Krakowie utworzyć blisko 700 nowych miejsc pracy.

Philip Morris Polska S.A w 2003 roku oficjalnie otworzył nowoczesne centrum produkcyjne w krakowskich Czyżynach. W 2005 firma zdecydowała się tam ulokować kolejną swoją inwestycję. Powstało wtedy europejskie centrum usług wspólnych – PMI Service Center Europe Sp. z o.o. (PMI SCE), które świadczy dziś usługi finansowe i informatyczne, a także zapewnia wsparcie z zakresu zasobów ludzkich pracownikom PMI na ponad 65 rynkach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. W 2009 roku PMI zainwestował 17 milionów dolarów w budowę nowego biurowca dla ok. 900 wysoko wykwalifikowanych osób pracujących obecnie w PMI SCE. Krakowska fabryka jest obecnie jedną z największych fabryk PMI w Unii Europejskiej.

Krakowska fabryka produkuje ponad 50 mld sztuk papierosów, rocznie. Specjalizuje się w papierosach mentolowych i slim, które stanowią 33 proc. całości produkcji. 70 proc. wyrobów trafia na eksport do blisko 70 krajów świata.