Do końca roku PAIiIZ weźmie udział w ponad 50 wydarzeniach promujących Polskę, jej potencjał inwestycyjny oraz zachęcających polskie firmy do międzynarodowej ekspansji. Agencja wyrusza także w świat po nowych inwestorów zagranicznych - zwłaszcza z sektora produkcyjnego.

W ostatnich latach PAIiIZ znacznie rozszerzyła pole działalności oraz wachlarz usług. Agencja powstała w celu wspierania zagranicznych przedsiębiorców we wchodzeniu na polski rynek, ale dziś namawia również polskie firmy do inwestycji za granicą, realizuje rządowe programy Go China i Go Africa, szkoli agencje inwestycyjne z Europy Wschodniej i jest beneficjentem programów unijnych  - m.in. promujących Polskę Wschodnią i turystykę medyczną. Podczas śniadania prasowego prezes PAIiIZ Sławomir Majman przedstawił plany Agencji na najbliższe miesiące.

- Jesteśmy towarzystwem łowieckim poszukującym inwestorów – powiedział prezes Majman podczas spotkania z dziennikarzami. – Zakończyliśmy misję inwestycyjną do Stanów Zjednoczonych, czego efektem jest już 10 projektów inwestycyjnych w portfolio PAIiIZ – dodał prezes. W tym roku przedstawiciele PAIiIZ odwiedzą Niemcy, gdzie będą poszukiwać inwestorów głównie z sektora  maszynowego oraz metalowego, elektronicznego i OZE. Celem misji inwestycyjnej do Japonii, połączonej z wizytą prezydenta Bronisława Komorowskiego będzie poszukiwanie inwestorów wśród klientów partnerskich banków PAIiIZ. Kolejne dwa kierunki misji inwestycyjnych w 2014 to Korea Południowa (misja nastawiona na sektor motoryzacyjny i farmaceutyczny) i Chiny (sektor spożywczy, elektroniczny, maszynowy i high-tech).

- Obecnie prowadzimy obsługę 174 projektów inwestycyjnych o wartości 3,2 mld euro, które łącznie mogą stworzyć blisko 36 tysięcy nowych miejsc pracy – powiedziała dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych Iwona Chojnowska-Haponik. – Zmiana przepisów unijnych dotyczących pomocy publicznej wiąże się z koniecznością dostosowania polskiego prawa, co oznacza, że do czasu wprowadzenia zmian fimy muszą wstrzymać się ze składaniem aplikacji o wsparcie. Fundusze unijne w nowej perspektywie finansowej są wciąż negocjowane z Komisją Europejską. Chwilowo więc, jedynym instrumentem, który jest w pełni "operacyjny" jest rządowy Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej. W ubiegłym tygodniu 6 kolejnych projektów inwestycyjnych z branży usług dla biznesu oraz B+R uzyskało pozytywną rekomendację wsparcia Międzyresortowego Zespołu ds. Inwestycji. Co ważne, jeden z nich to firma krajowa. To już trzeci polski inwestor objęty grantem w ramach Programu – wyjaśniła dyrektor Chojnowska-Haponik. Prezes Majman zapowiedział, że PAIiIZ będzie starał się rozszerzać obsługę inwestora w coraz większym stopniu na firmy polskie.

PAIiIZ od kilku lat prowadzi działania mające na celu kształcenie kadr w krajach wschodnich w zakresie przyciągania inwestorów zagranicznych, tworzenia infrastruktury, specjalnych stref ekonomicznych czy parków technologicznych. Agencja przeprowadzi kolejną serię szkoleń dla SAINPU – State Agency for Investments and National Projects of Ukraine oraz MIEPO – Moldovan Investment and Export Promotion Organisation. Oba szkolenia zakończy wizyta studyjna jej uczestników w Polsce. Po raz trzeci zostanie zorganizowana wizyta członków WAIPA – instytucji zrzeszającej agencje promocji inwestycji z całego świata. W tym roku do Polski przyjadą przedstawiciele agencji działających w krajach Partnerstwa Wschodniego: Gruzji, Mołdawii, Azerbejdżanu, a także z Kirgistanu, RPA, Lesotho, Maroko i Serbii.

Najwięcej wydarzeń odbędzie się w ramach realizowanego przez PAIiIZ a finansowego z funduszy unijnych Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. W tym roku przedsiębiorcy z Makroregionu będą mogli zaprezentować swoją ofertę podczas targów spożywczych w Paryżu, Bukareszcie, Szanghaju i Abu Dhabi, targów sektora jachtowego w Hamburgu, sektora metalowego w Paryżu i Jönköping (Szwecja) oraz podczas konferencji sektora lotniczego w Seulu i Nagoji, a także wielosektorowych misji do Etiopii i Tanzanii oraz do Togo i Senegalu. W tych ostatnich, do przedsiębiorców z Polski Wschodniej dołączą firmy z pozostałych regionów Polski.

Afryka to coraz bardziej popularny kierunek polskich misji biznesowych. Co ważne, są już tego pierwsze efekty w postaci kontraktów zawieranych przez polskie firmy z partnerami z m.in. Etiopii, Zambii, Nigerii czy Angoli. W tym roku, poza wspomnianymi misjami, okazją do zacieśniania polsko-afrykańskich relacji będą fora biznesowe (Polska-Zambia, we wrześniu w Warszawie czy kongres POLANDAFRICA w Łodzi) – Podczas takich wydarzeń opowiadamy afrykańskim delegatom o Polsce. W większości przypadków – po raz pierwszy - powiedział prezes Majman.

PAIiIZ kontynuuje realizowany z powodzeniem rządowy program GoChina, którego celem jest przybliżenie polskiemu biznesowi tego odległego, ale dynamicznie rozwijającego się rynku. W ubiegłym roku, premier Chin Li Keqiang i premier Donald Tusk postanowili, że Warszawa będzie siedzibą sekretariatu Rady ds. współpracy między Chinami a 16 państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Natomiast we wrześniu tego roku, w Xiamen odbędzie się China International Fair For Investment & Trade (CIFIT).

Agencja wchodzi również w skład konsorcjum realizującego program promocji polskiej turystyki medycznej. W tym roku sektor będzie się promował głównie w Skandynawii a także podczas World Medical Tourism & Global Healthcare Congress w Waszyngtonie.

W ramach zachęcania polskich przedsiębiorstw do zagranicznej ekspansji PAIiIZ planuje przeprowadzenie serii szkoleń oraz study tour do Londynu. Wspieranie krajowych firm to stosunkowo nowa działalność Agencji, ale są już pierwsze efekty.

-  SMT Software, wrocławska spółka jest już w Londynie. Naszym zadaniem nie jest pomaganie w ekspansji gigantom. PAIiIZ jest potrzebna stosunkowo niewielkim, ale hi-techowym firmom Polskim, które w Polsce już okrzepły i szukają możliwości rozwoju za granicą - mówi Aleksander Libera, doradca Zarządu ds. polskich inwestycji za granicą.