PAIiIZ pomoże Szczecinowi przyciągnąć inwestorów do szczecińskiej podstrefy Euro Park Mielec. 20 sierpnia wiceprezes PAIiIZ Anna Polak - Kocińska oraz prezydent Szczecina Piotr Krzystek ogłosili podpisanie umowy o współpracy oraz oficjalnie oddali do użytku nowe tereny inwestycyjne w Trzebuszy i Dunikowie.

Głównym celem porozumienia jest promocja gospodarcza Szczecina, a tym samym zwiększenie szans miasta, i jego okolic na pozyskanie nowych inwestycji zagranicznych. W ramach porozumienia Agencja będzie wspierać Szczecin w przygotowywaniu ofert inwestycyjnych, gromadzeniu i udzielaniu informacji gospodarczych oraz tworzeniu i zarządzania bazami danych dotyczącymi gospodarki miasta. Dotychczas PAIiIZ podpisała  porozumienia  z 42 miastami prezydenckimi oraz Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Rozpoczęcie współpracy PAIiIZ oraz Szczecina zbiega się w czasie z oddaniem do użytku 50 hektarów nowych terenów inwestycyjnych w Trzebuszy i Dunikowie, które znajdują się w szczecińskiej podstrefy Euro - Park Mielec. W tym roku miasto wystawi na sprzedaż łącznie sześć działek, a w następnym nawet dwanaście. Tereny te są skomunikowane z autostradą A6. Ich atutem jest też bliskość portu morskiego oraz lotniska w Goleniowe i Berlinie. Koszt uzbrojenia terenów i przygotowania ich na potrzeby nowych inwestycji wyniósł 70 mln złotych.

- Proces inwestycyjny trwa około 1,5 roku, a dzięki uzbrojonym terenom łatwiej będzie nam przekonywać firmy do zainwestowania w tym rejonie - skomentowała wiceprezes PAIiIZ Anna Polak-Kocińska.

W ciągu ostatniej dekady województwo zachodniopomorskie przyciągnęło 114 inwestycje typu BIZ, z czego aż 64 - o łącznej wartości 2,7 mld euro - ulokowano w Szczecinie i jego najbliższych okolicach. Jednym z największych projektów na tym terenie była inwestycja IKEA.