Budowa krośnieńskiego inkubatora przedsiębiorczości ma kosztować ponad 35 mln złotych. Projekt ten uzyskał ponad 24 mln złotych dofinansowania z EFRR w ramach I Osi „Konkurencja i innowacyjna gospodarka” RPO WP na lata 2014-2020.

Umowę na dofinansowanie projektu 20 sierpnia podpisali w Rzeszowie członek zarządu województwa Piotr Pilch oraz wiceprezydent Krosna Tomasz Soliński.

W ramach projektu powstanie hala produkcyjna i biurowiec, które staną w Krośnie przy ul. Żwirki i Wigury. Cały obiekt będzie miał ponad 5 tysięcy m2. Powierzchnia biurowa zajmie 900 mkw. a produkcyjna ponad 2,5 tysiąca mkw.. Teren wokół budynku zostanie zagospodarowany. Powstaną parkingi, drogi wewnętrzne, ogrodzenie i  2 zjazdy. Wszystko gotowe ma być do końca 2020 roku.

Inkubator ma pomóc w rozwoju innowacji oraz przedsiębiorczości, szczególnie tej z sektora  inteligentnych specjalizacji województwa

– Po analizach, które przeprowadziliśmy zanim złożyliśmy wniosek, okazało się, że istnieje potrzeba budowy takiego obiektu. Dziś nie posiadamy tego typu nowoczesnej infrastruktury, dlatego bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy wsparcie z RPO WP.  To będą miejsca, gdzie przedsiębiorcy będą mogli pracować nad swoimi pomysłami, które mają przyczynić się do rozwoju przemysłu – mówił w Rzeszowie wiceprezydent Krosna Tomasz Soliński. Bardzo zależy nam na rozwoju przemysłu usług nowoczesnych, które wpisują się w regionalne inteligentne specjalizacje - lotnictwo, przemysł motoryzacyjny, jakość życia – dodał wiceprezydent Soliński.

W inkubatorze powstanie 11 modułów produkcyjnych i 26 biurowych. Firmy będą mogły wynajmować powierzchnie na bardzo atrakcyjnych warunkach. Inkubator przedsiębiorczości ma skupiać małe i średnie przedsiębiorstwa, które działają nie dłużej jak 2 lata w branżach związanych z Inteligentnymi Specjalizacjami Województwa Podkarpackiego - lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, informacja i telekomunikacja oraz jakość życia. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać do końca 2020 r.