Inwestycja zagraniczne w Polsce dynamicznie rosną, co bezpośrednio przyczynia się do poprawy sytuacji gospodarczej w kraju, wzrostu wynagrodzeń i spadku bezrobocia. Dynamicznie zmieniają się miasta, rozwijana jest infrastruktura drogowa, co w konsekwencji przekłada się na jakość życia rodaków. Od kilku już lat zainteresowanie Polską wśród inwestorów sukcesywnie rośnie, a dane płynące z rynku nieruchomości tylko to potwierdzają. Co nas czeka w 2018 roku?

Czym Polska kusi inwestorów?

Argumentów skłaniających inwestorów z całego świata do rozwijania swoich biznesów na terenie Polski jest wiele. Publikowane cyklicznie przez międzynarodowe instytucje raporty na temat atrakcyjności inwestycyjnej poszczególnych krajów za najważniejsze atuty Polski uznają stabilność gospodarczą i polityczną. Stabilne fundamenty polskiej gospodarki, rekordowo niskie bezrobocie oraz kapitał napływający szerokim strumieniem z różnych zakątków świata sprawiają, że perspektywy na najbliższe lata pozostają bardzo obiecujące.

Mówiąc o atrakcyjności kraju wśród inwestorów wspomnieć należy również o wielkość rynku wewnętrznego – z niespełna 38 milionami mieszkańców Polska zaliczana jest do największych rynków zbytu w Europie. W połączeniu z dogodną lokalizacją, w miejscu przecinania się wielu szlaków komunikacyjnych, stanowi doskonałą lokalizację dla wszelkich przedsięwzięć o międzynarodowych aspiracjach. O ile jeszcze kilka lat temu wartość polskich pracowników nie była powszechnie znana, o tyle dziś świat docenia doskonale wykształconych polskich ekonomistów, inżynierów i informatyków, dzięki czemu nad Wisłą powstawać zaczyna coraz więcej kluczowych dla międzynarodowych koncernów ośrodków badawczych, instytutów naukowych, a także firm informatycznych świadczących usługi dla kluczowych klientów.

Do długiej listy atutów Polski na arenie międzynarodowej dodać można ponadto wysoki poziom bezpieczeństwa, gwarantowany m. in. przez przynależność do Unii Europejskiej oraz NATO, szeroki wachlarz zachęt inwestycyjnych, a także wciąż wysoką podaż atrakcyjnych i dobrze przygotowanych terenów inwestycyjnych. Elementami, które zdaniem samych inwestorów wciąż wymagają pracy, to zgodnie z wynikami badania Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu „Klimat inwestycyjny w Polsce”: stałość i przewidywalność prawa, efektywność sądownictwa gospodarczego oraz formalności związane z obowiązującym systemem podatkowym.

Kondycja polskiego rynku nieruchomości

Polski rynek nieruchomości znajduje się w bardzo dobrej kondycji i wszystko wskazuje na to, że tendencja ta utrzyma się również w bieżącym roku. Wielu analityków twierdzi wręcz, że 2018 rok będzie rekordowym rokiem inwestycji zagranicznych w Polsce. Na rozwój rynku pracują również rodzimi przedsiębiorcy, którzy korzystając ze sprzyjających warunków gospodarczych realizują coraz śmielsze przedsięwzięci inwestycyjne.

BIURA

Doskonałe wyniki w 2017 roku zanotował rynek nieruchomości biurowych. Zdaniem analityków firmy doradczej JLL był on rekordowy zarówno w kontekście popytu, jak i podaży. W 2017 roku do użytku oddano 736 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, w konsekwencji czego jej zasoby zwiększyły się do poziomu 9,7 mln mkw.. Pomimo tego, że w trakcie realizacji pozostaje wciąż 2 mln mkw.nowoczesnej powierzchni biurowej inwestorzy spodziewają się utrzymania dobrej koniunktury i już planują kolejne inwestycje. Co ważne z punktu widzenia rynku to fakt, iż dynamiczny wzrost nie koncentruje się wyłącznie na stolicy, ale również na wiodących ośrodkach regionalnych. Do największych realizowanych obecnie projektów zalicza się: Spinnaker w Warszawie (50 tys. mkw.), Brama Miasta w Łodzi (40 tys. mkw.), Nowy Rynek w Poznaniu (25 tys. mkw.), Nowy Targ we Wrocławiu (922 tys. mkw.).

Dobrą koniunkturę rynku potwierdzają również stale obniżające się wskaźniki pustostanów. Najgorzej sytuacja wygląda w Katowicach, gdzie współczynnik ten wynosi 14,6%, zaś pozycję lidera zajmuje Łódź z wynikiem 5,8%. Niezaprzeczalnie w oczach inwestorów zagranicznych Polska stanowi już dojrzały rynek. Brexit oraz pojawienie się w stolicy giganta jakim jest JP Morgan pozwalają przypuszczać, że liczba zagranicznych inwestycji w Polsce, a co za tym idzie zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię biurową, będą tylko rosnąć.

HOTELE

Rok 2017 był również bardzo łaskawy dla nieruchomości hotelowych. Podobnie jak w przypadku rynku biurowego w branży hotelarskiej również był on rekordowym. I to zarówno w kontekście liczby jak i wartości przeprowadzonych transakcji. Łączna kwota inwestycji wyniosła aż 340 mln euro. Pespektywy pozostają bardzo pozytywne, gdyż zakładają nawet kilkunastotysięczny wzrost miejsc noclegowych w 2018 roku. Do najbardziej wyczekiwanych inwestycji hotelowych zaliczają się przede wszystkim: Hotel Raffles Europejski Warsaw, walczący o tytuł najbardziej luksusowego hotelu w Polsce, pięciogwiazdkowy Hotel Warszawa, nowoczesne hotele Puro, które przyjmą wkrótce pierwszych gości w Krakowie i Łodzi oraz czterogwiazdkowy Deo Hotel w Gdańsku, będący częścią luksusowego kompleksu Deo Plaza.

MAGAZYNY

Nie mogło być inaczej również i w kontekście rynku magazynowego. Zgodnie z wynikami raportu Colliers International duże zainteresowanie deweloperów projektami magazynowymi pozwoliło dostarczyć aż 2,3 mln mkw.nowej powierzchni. Jeszcze większą aktywnością wykazali się najemcy, którzy zawarli umowy na wynajem niespełna 4,6 mln mkw.. Tak wysokie wyniki pozwoliły na ustalenie rekordów zarówno po stronie popytowej jak i podażowej. Liderem pozostaje stolica, która odpowiada za stworzenie 20% nowej powierzchni magazynowej, aczkolwiek dobre wyniki odnotowano również na Górnym Śląsku i w Polsce Centralnej. Spadające współczynniki pustostanów oraz stale rosnący popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową, zgłaszany przede wszystkim przez branżę handlową, produkcyjną oraz e-commerce, zmusza inwestorów do budowy kolejnych parków magazynowych. W budowie znajduje się obecnie 1,3 mln mkw.magazynów klasy A, a plany rozwoju w Polsce zapowiadają liderzy e-commerce – m.in. Amazon oraz Zalando.


Autorem tekstu gościnnego jest Piotr Majewski, współredaktor bloga Morizon, ekspert rynku nieruchomości oraz miłośnik dobrego dizajnu.