W Polsce istnieje 130 zakładów związanych z branżą lotniczą, które tworzą 23 tys. miejsc pracy. Przyszłość branży było tematem konferencji „Wizja przyszłości europejskiego przemysłu lotniczo – obronnego”.
- Polska może z powodzeniem rozwijać przemysł lotniczy, ponieważ ma potrzebny potencjał: wykwalifikowane kadry, wsparcie rządu oraz akceptację społeczną dla wydatków obronnych - powiedział prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Sławomir Majman.
Zdaniem prezesa PAIiIZ, już teraz sytuacja wygląda bardzo dobrze - według danych PWC polski przemysł lotniczy jest na 8 miejscu w świecie i 4 w Europie, a obroty firm w dolinach lotniczych w ciągu 2 lat wzrosły do 2 mld USD.
- Polska może z powodzeniem rozwijać przemysł lotniczy, ponieważ ma potrzebny potencjał - zaznaczył prezes Majman
Z kolei obecny na konferencji Ambasador Francji w Polsce, Pierre Buhler, zwrócił uwagę na rosnące znaczenie polskiej branży lotniczo-obronnej. Zauważył, że przyszłe decyzje Polski mogą wzmocnić przemysł obronny w Europie.
- Polska zyskała uznanie w przestrzeni europejskiej i powinna teraz otrzymać takie uznanie w przemyśle zbrojeniowym - powiedział Pierre Buhler.
Przekonywał też, że zwiększenie europejskiego bezpieczeństwa oznacza konieczność zacieśnienia współpracy na terenie Europy na rzecz skutecznego rozwoju przemysłu zbrojeniowego.
Przemysł lotniczy jest jednym z sektorów priorytetowych polskiej gospodarki objętych Programem wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020. Dzięki temu inwestorzy mogą skorzystać z wielu zachęt inwestycyjnych. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych obsługuje obecnie 10 projektów z sektora lotniczego, planowane zatrudnienie to 1300 osób.
- Jestem przekonany, że 2015 rok i program modernizacji polskiej armii oraz inwestycje w sektorze lotniczym przyczynią się do stworzenia kilku tysięcy nowych miejsc pracy. Jesteśmy gotowi i chętni wspierać wszystkie inwestycje zagraniczne, które chcą przyjechać do Polski i wspierać przemysł lotniczy - podkreślił prezes PAIiIZ.