To był udany rok dla Wrocławia. Kilku światowych gigantów ogłosiło swoje zakrojone na szeroką skalę plany inwestycyjne, cały czas przybywało miejsc pracy zarówno w produkcji, jak i w centrach usług.

W  2012 roku Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej namówiła za zainwestowania w regionie ponad 20 firm, które stworzą w sumie 5 tysięcy nowych miejsc pracy. Nieznane są jeszcze szczególowe dane dotyczące 2013 roku, ale wiele wskazuje, że pod względem inwestycyjnym wcale nie był on gorszy od poprzedniego.

W styczniu poinformowano o powstającym we Wrocławiu Inżynieryjnym Centrum Badawczo-Rozwojowe UTC Aerospace Systems, które zapewni zatrudnienie dla ponad 300 inżynierów. W połowie lutego swoją nową siedzibę otworzył we Wrocławiu koncern Fanuc - jest to, jak zapewniają przedstawiciele koncernu, najnowocześniejsze w Europie Środkowo - Wschodniej centrum robotyzacji. Luty przyniósł też bardzo dobre wieści z rynku motoryzacyjnego - wtedy plany budowy w podwrocławskiej Długołęce jednego z największych w Polsce salonów samochodowych i zatrudnienia setki osób ogłosiła Toyota.

Na początku marca nowiny napłynęły z BNY Mellon - ten światowy lider branży finansowej poinformował o wielkiej ofensywie rekrutacyjnej, dzięki której w najbliższych latach we wrocławskim centrum banku pracę znajdzie nawet 400 nowych osób. Połowa marca to uroczyste otwarcie wrocławskiego centrum obsługi klienta linii lotniczych Qatar Airways, czyli jednego z najważniejszych inwestorów, którego udało się ściągnąć do Wrocławia w 2012 roku. Pracę docelowo znajdzie tam blisko 150 osób.

Początek kwietnia to z kolei moment, gdy otwarcie nowego biura we Wrocławiu, w którym pracę znajdzie około 200 osób, ogłosiła firma Redknee, czyli kanadyjski dostawca oprogramowania i rozwiązań dla operatorów telekomunikacyjnych.

Dobrych wiadomości nie zabrało też w maju - to wtedy Balluff, wiodąca firma z sektora automatyki przemysłowej ogłosiła, że do 2014 roku wybuduje nieopodal wrocławskiego lotniska centrum inżynieryjno – aplikacyjne, a chwilę później Viessmann otworzył swoje nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Oprogramowania i Elektroniki na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Pod koniec czerwca przy ul. Bierutowskiej otwarto japońską fabrykę firmy Sumika Ceramics Poland, w której produkowane będą filtry do silników dieslowskich, a zatrudnienie znajdzie tam docelowo nawet 300 osób. W lipcu gotowa była także położona nieopodal zakładu Sumiki fabryka fińskiego koncernu Walki, specjalizującego się w produkcji laminatów technicznych i materiałów do opakowań ochronnych. Tam pracę znajdzie około 50 osób. Połowa lipca przyniosła znaczącą inwestycję– firma Nestlé ogłosiła podpisanie wstępnej umowy na zakup gruntu pod budowę nowej fabryki i centrum dystrybucyjnego karmy dla zwierząt domowych. Wartość inwestycji w Nowej Wsi Wrocławskiej wyniesie 300 mln złotych, a w pierwszym etapie koncern planuje utworzenie 200 nowych miejsc pracy.

Na największy tegoroczny hit przyszło jednak poczekać aż do października. Wtedy amerykański gigant sprzedaży internetowej, czyli Amazon potwierdził, że wybuduje w naszym kraju trzy (w tym dwa w Bielanach Wrocławskich) centra logistyczne, a w każdym z nich na stałe prace znajdą po 2 tys. osób. Także w październiku swój nowy zakład w we Wrocławiu otworzyła spółka Foundation Brakes Poland, która do tej pory produkowała hamulce na terenie zakładów Boscha w Mirkowie. Warta 50 mln złotych inwestycja przyczyniła się także do wzrostu zatrudnienia do 600 osób.