Krytycy specjalnych stref ekonomicznych często podkreślają, że służą one przede wszystkim dużym, zagranicznym koncernom, ale od kilku lat to polscy przedsiębiorcy zajmują pierwsze miejsce pod względem kapitału ulokowanego w SSE. Ich inwestycje w strefach na koniec 2014 r. wyniosły blisko 19,4 mld zł.

W 2014 r. udział inwestycji polskich w ogólnej wartości zainwestowanego kapitału stanowił 19 proc. W tym okresie największym udziałem kapitału pochodzącego z Polski charakteryzowały się strefy: słupska, suwalska i starachowicka, w których stanowił on ponad połowę całkowitych nakładów inwestycyjnych. Do największych inwestorów w strefie słupskiej, należały spółki: Paula Fish i Nordglass, w suwalskiej – Porta KMI Poland i Aquel, zaś w starachowickiej – Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy, Valdi Ceramika oraz Cerrad.

Polscy przedsiębiorcy zajęli również pierwsze miejsce pod względem kraju pochodzenia kapitału w strefach: krakowskiej  (38,6 proc.) mieleckiej (34,2 proc.) oraz łódzkiej (29,3 proc.) Jednocześnie kapitał pochodzący z Polski osiągnął najwyższą wartość spośród wszystkich stref w Łódzkiej SSE, osiągając w 2014 r. wartość ponad 3,6 mld zł.