Dzisiaj, 26 listopada, odbywają się uroczyste obchody piętnastolecia Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W ciągu 15 lat działalności Strefy firmy działające w jej granicach zrealizowały inwestycje warte ponad 3 mld zł. W pierwotnym kształcie W-M SSE obejmowała obszar 334,96 ha gruntów położonych w trzech podstrefach: Bartoszyce, Dobre Miasto i Szczytno. Obecnie Strefa składa się z 24 podstref obejmujących w sumie obszar 914,5 ha.

- Transformacja ustrojowa w naszym województwie przebiegała bardzo boleśnie. Uważano, że nasza strefa nie przeżyje, ja uważałem, że jest nam bardzo potrzebna i wierzyłem, że wspólne działania umożliwią rozwój przedsiębiorczości – powiedział wojewoda olsztyński w latach 1993-1997, Janusz Lorenz.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje grunty inwestycyjne zlokalizowane w północno-wschodniej Polsce na terenie województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach.

- Sama idea powołania specjalnej strefy ekonomicznej na terenach woj. warmińsko-mazurskiego miała za zadanie stworzenie nowych miejsc pracy. Zakładano, że przez 20 lat istnienia Strefy powstanie 7,5 tys. miejsc pracy. – podkreślił prezes zarządu W-M SSE S.A, Marek Karólewski.

W ciągu 15 lat wydano ponad 120 zezwoleń na prowadzenie działalności w W-M SSE, a firmy działające w strefie zatrudniły 7 682 osób, łącznie z utrzymanymi miejscami pracy liczba ta sięga 11 911 etatów.