Z Iwoną Nakielską, dyrektorem Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, o bonusie 18 mln euro przyznanym województwu z Krajowej Rezerwy Wykonania, rozmawia Marta Śniegocka.

W wyniku rankingu województw najsprawniej realizujących Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozdysponowało pomiędzy osiem najlepszych pod tym względem województw dodatkowe pieniądze. Za szybkie wykorzystanie środków z Programu Europejskiego Funduszu Społecznego Kapitał Ludzki województwo lubelskie otrzymało pokaźny bonus, tj. 18 mln euro. Jakie czynniki zadecydowały o tym sukcesie?
Od początku wdrażania programu robiliśmy wszystko by na Lubelszczyźnie Kapitał Ludzki realizowany był możliwie sprawnie. W chwili otrzymania informacji o szansie na dodatkowe środki nie musieliśmy podejmować żadnych specjalnych działań. Postaraliśmy się jedynie o kolejne usprawnienie procedury rozliczania wniosków. Nasi beneficjenci dołożyli swoją cegiełkę sprawnie realizując projekty i terminowo je rozliczając. Dzięki tym czynnikom udało się nam uzyskać taką pozycję. Pracownicy Departamentu EFS Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy udowodnili, że oba urzędy są sprawnie funkcjonującymi instytucjami, które potrafią efektywnie wykonywać zadania związane z rozliczaniem środków i współpracą z beneficjentami. Wysiłek się opłacał - uzyskaliśmy dodatkowe 70 milionów złotych dla Lubelszczyzny.

W swoich wcześniejszych wypowiedziach na ten temat nie ukrywała Pani, że duży budżet województwa utrudniał starania o bonus.
Chodziło mi o alokację, jaką nasze województwo otrzymało na realizację programu Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Przypomnę, że otrzymaliśmy ponad 2 miliardy złotych, co dało nam 5. miejsce w Polsce pod względem wielkości przyznanych pieniędzy. Wiemy, że o przyznaniu rezerwy wykonania decydowała wartość dotychczas rozliczonych środków. Im większa alokacja, tym więcej wysiłku, aby je rozliczyć. Wymaga to ogromnego nakładu pracy i zaangażowania ze strony beneficjentów i instytucji zajmujących się ich obsługą. Przekładając to na realne wartości przypominam, iż udało się nam już podpisać umowy na ponad 1,2 miliarda złotych, a środki dotychczas rozliczone to kwota ponad 718 milionów złotych.

Głównie z jakiego powodu województwu tak bardzo zależało na dodatkowych środkach finansowych?
Powód jest oczywisty. Dodatkowe pieniądze, to jeszcze większe wsparcie dla mieszkańców naszego regionu, który potrzebuje funduszy, żeby się rozwijać. Zdiagnozowaliśmy potrzeby i już wiemy jak należy rozdysponować środki.

Na jakie więc projekty zostanie wydanych 18 mln euro z bonusu?
Pieniądze te na pewno trafią do osób bezrobotnych oraz niepełnosprawnych. Część przeznaczymy na projekty 18+, czyli dla osób starszych. Znaczna kwota trafi na obszary wiejskie, gdzie ciągle brakuje przedszkoli czy punktów przedszkolnych. Dofinansowanie skierowane zostanie również na mikropożyczki dla osób zamierzających założyć własną działalność gospodarczą. Mikro-, małe, i średnie przedsiębiorstwa otrzymają dodatkowe pieniądze na działania szkoleniowe i doradcze.

W jakiej mierze regionalni przedsiębiorcy skorzystają z tych pieniędzy?
Z naszych dotychczasowych ustaleń wynika, że dla lokalnych przedsiębiorców przeznaczymy prawie połowę pozyskanych pieniędzy, w tym na działania związane ze szkoleniami i doradztwem do tej grupy trafi blisko 30 milionów złotych. Na mikropożyczki dla osób mających pomysł na własną firmę przeznaczonych zostanie około 5 milionów złotych.

Dokładnie jakie szkolenia i zakres doradztwa będą skierowanie do właścicieli firm?
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z ogólnych i specjalistycznych szkoleń oraz z doradztwa związanego ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw w zakresie: zarządzania, identyfikacji potrzeb dotyczących kwalifikacji pracowników, organizacji pracy, elastycznych form pracy, wdrażania technologii produkcyjnych przyjaznych środowisku, wykorzystania w prowadzonej działalności technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Dodatkowo przewidziane jest doradztwo dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, w tym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności w zakresie ekonomii, finansów, zarządzania zasobami ludzkimi lub rachunkowości. Dokładniej będzie można to określić po akceptacji naszych styczniowych propozycji dotyczących dodatkowych pieniędzy przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Istnieją preferencje związane z grupą docelową, która będzie mogła skorzystać z tych przywilejów?
Dokładne kryteria wyboru określone zostaną w dokumentacji konkursowej. Jeżeli chodzi o małe, średnie a także mikroprzedsiębiorstwa, to z pewnością do nich trafi duża część dodatkowych pieniędzy, ponieważ te podmioty mają szczególne znaczenie dla rozwoju naszego województwa.

Powiedzmy, że osoba prowadząca własny biznes decyduje się wziąć udział w takim szkoleniu. Na jakie korzyści może liczyć?
Przeszkoleni pracownicy to zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa. Sami pracodawcy mogą skorzystać ze wsparcia, które pozwoli im sprawnie i skutecznie zarządzać firmą. Warto tu podkreślić, że wszystkie te działania będą współfinansowane ze środków EFS. Dzięki temu przedsiębiorcy nie ponoszą dodatkowych kosztów na szkolenia.

Biorąc pod lupę województwo lubelskie i branże, które najczęściej w regionie korzystają ze szkoleń i doradztwa, to które by Pani wskazała?
Z unijnych pieniędzy od 2007 roku skorzystało ponad 1 tys. przedsiębiorstw w naszym województwie. Projekty realizowane na Lubelszczyźnie w ramach programu Kapitał Ludzki wiązały się głównie z branżami uznanymi za kluczowe dla naszego województwa, czyli: ochrona środowiska, energetyka, informatyka, przetwórstwo rolno-spożywcze, logistyka, budownictwo. Poza tym wiele projektów dotyczyło transportu, reklamy, turystyki oraz gastronomii.