Z Magdaleną Tusińską, kierownikiem Biura Strategii Rozwoju Miasta i Relacji Inwestorskich Urzędu Miejskiego w Radomiu, rozmawia Agnieszka Boruta.
Radom po raz pierwszy znalazł się w "Złotej setce gmin" rankingu Szkoły Głównej Handlowej, jako jedna z lokalizacji najlepszych dla inwestycji. Co jest kartą przetargową miasta w kontaktach z potencjalnymi inwestorami?
Miasto Radom poza atrakcyjnymi lokalizacjami terenów inwestycyjnych, w celu przyciągnięcia potencjalnych inwestorów, jak również w ramach pomocy rynkowi lokalnemu w czasach kryzysu, oferuje wiele ulg. Obecnie trwają prace nad zaktualizowaniem uchwały rady miasta dotyczącej zwolnienia od podatku od nieruchomości i środków transportowych dla firm. Obowiązują jeszcze ulgi dotyczące dzierżawy gruntów oraz pomoc publiczna w ramach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – podstrefa Radom. Poza tym Urząd Miasta Radomia dysponuje Biurem Obsługi Inwestora, którego zadaniem jest pomoc inwestorom w rozpoczęciu działalności.
Myśląc o dalszym rozwoju miasta i gminy, inwestorów z jakich branż Radom chciałby przyciągnąć na swoje tereny?
Radom jest otwarty na wszelkie propozycje współpracy, inwestycje oraz działania, które mogłyby się przyczynić do podwyższenia jakości życia naszych mieszkańców. Biorąc jednak pod uwagę, iż w Radomiu od zawsze istniały małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się głównie branżą ogólnie rozumianego przemysłu precyzyjnego (metalurgiczny, elektromaszynowy, chemiczny, IT), to właśnie firmy z tego sektora byłyby najchętniej widziane. Na głębokie tradycje w tym zakresie wskazuje opracowana ostatnio Marka Miasta Radomia, której hasłem jest „Siła w precyzji”. Poza wymienionymi jesteśmy również zainteresowani branżami z dziedziny logistyki i usług. Biorąc pod uwagę lokalizację miasta, położenie, niskie koszty utrzymania oraz stosunkowo dużą liczbę uczniów i studentów, Radom wydaje się być doskonałym miejscem dla rozwoju centrów usługowych. W naszym mieście z powodzeniem zainwestowały firmy i instytucje z branż: call center, IT oraz różnego rodzaju centra przetwarzania i digitalizowania danych, jak Iron Mountain czy Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów.
Jakie firmy stanowią wizytówkę Radomia?
Na terenie Radomia zlokalizowanych jest wiele dużych firm rodzimych, które mają duży wpływ na rozwój regionu. Do największych należą m.in.: Fabryka Broni „Łucznik”, Fabryka kostki brukowej i technologii do jej produkcji „Jadar” i „Jadar Techmatik”, Zakłady mleczarskie „Rolmlecz”, Zakłady mleczarskie „FigAND”, Producent wag „RadWag”, producent napojów „Zbyszko”, producent systemów szaf „Komandor”, Trend Glass (huty szkła) oraz wielu innych. Spośród firm zagranicznych, które zdecydowały się zainwestować w Radomiu do największych należą: Imperial Tobbaco (kapitał angielski), ITM (kapitał holenderski), Global Cosmed (kapitał niemiecki), Altha Powder Metallurgy (kapitał niemiecki), Iron Mountain (kapitał amerykański), Durr (kapitał niemiecki). W ostatnim okresie można dostrzec zwiększone zainteresowanie Radomiem wśród firm zagranicznych. W chwili obecnej, dzięki mikroprzedsiębiorcom, w Radomiu można dostrzec przewagę branży usługowej. Branża produkcyjna, do której należą przede wszystkim duże firmy, również prężnie się rozwija, czego przykładem jest m.in. firma Jadar czy GlobalCosmed, które systematycznie powiększają powierzchnię produkcyjną.
Który z tych przedsiębiorców tworzy najwięcej miejsc pracy?
W Radomiu co roku powstaje ok. 2 tys. nowych podmiotów gospodarczych, głównie w sektorze MSP, wśród których zawsze można odnaleźć te przedsiębiorstwa, które w większym stopniu stymulują zatrudnienie na określonym obszarze. Do większych firm powstałych w ostatnim okresie należą: SMG KRC, Tel Bridge, Iron Mountain oraz StalGast.
Poprzez jakie działania, które mogłyby jednocześnie decydować o pięciu się po szczeblach rankingów podobnych do tych sporządzonych przez SGH, Radom chce stawać się atrakcyjniejszy pod względem inwestycyjnym?
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, miasto Radom powołało Biuro Strategii Rozwoju Miasta i Relacji Inwestorskich, które odpowiada m.in. za pozyskiwanie, kontakt oraz pomoc potencjalnemu inwestorowi w uzyskaniu niezbędnych informacji oraz dokumentów związanych z prowadzoną działalnością. Radom cały czas poszerza swoją ofertę inwestycyjną, starając się nie tylko zwiększyć zasoby posiadanych terenów, ale również uatrakcyjnić ich infrastrukturę poprzez budowę nowych dróg dojazdowych oraz nitek mediów zaopatrujących tereny w gaz, wodę i elektryczność.
Czy na terenie Radomia realizowane są kolejne inwestycje?
Obecnie na terenach zakupionych od Gminy Miasta Radomia realizowanych jest 8 inwestycji na łącznej powierzchni ponad 20 ha. Biorąc pod uwagę fakt, iż są to nowe przedsięwzięcia, o ich efektach będzie można mówić za jakiś czas, ale jeszcze w tym roku.
Reklama
W Radomiu co roku powstaje ok. 2 tys. firm
- 30 listopada 1999