Z Mirosławem Koszanym, prezesem Biura Inwestycji Kapitałowych S.A., rozmawia Marta Śniegocka.

W czerwcu Biuro Inwestycji Kapitałowych poinformowało o rozbudowie Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu o 30 tys. mkw. Co zdecydowało o tym, że ta inwestycja rozpocznie się właśnie teraz?

Sytuacja na rynku magazynowym jest bardzo dobra i widzimy potencjał do realizacji kolejnych inwestycji. Ponadto do decyzji o rozbudowie Śląskiego Centrum Logistycznego polegającej na wybudowaniu kolejnych obiektów o łącznej powierzchni ok. 30 tys. mkw. przekonały nas liczne zapytania klientów w sprawie dostępności powierzchni oraz systematycznie utrzymujący się niski pustostan w ŚCL. Wraz z pracami przygotowawczymi do rozpoczęcia inwestycji równolegle prowadzimy rozmowy z inwestorami zainteresowanymi najmem nowych powierzchni. Rzeczywiście popyt na nieruchomości magazynowe systematycznie rośnie. Chcemy to wykorzystać. Uważamy, że jest to dobry moment na zintensyfikowanie projektów inwestycyjnych, bo przełoży się to na znaczący wzrost naszej skali działania.

Jakie jeszcze mają Państwo plany inwestycyjne na rynku powierzchni magazynowych?

Przygotowujemy się do budowy kolejnego centrum logistycznego w okolicach Krakowa, które nazwaliśmy Centrum Logistyczne Kraków III. Działka, której jesteśmy właścicielem, znajduje się w perfekcyjnej lokalizacji, w pobliżu węzła autostrady A4 w Szarowie. Planowana inwestycja dostarczy ok. 20 tys. mkw.  powierzchni magazynowej oraz biurowej. Chcemy ją rozpocząć w przyszłym roku.

W ostatnich miesiącach mówi się o tym, że rynek magazynowy odżył, o czym świadczy m.in. więcej projektów spekulacyjnych. Czy mają Państwo w planach takie projekty i jakie jest Pańskie zdanie o obecnej kondycji rynku magazynowego?

Dane rynkowe pokazują znaczący wzrost wielkości realizowanej i oddawanej do użytku powierzchni magazynowej. To potwierdza, że mamy do czynienia z dynamicznie rozwijającą się branżą, która z pewnością ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. W naszym przypadku także obserwujemy wzrost popytu. Jednak uważamy, że budowa obiektów spekulacyjnych wciąż wiąże się z dużym ryzykiem i dlatego aktualnie nie planujemy realizacji takich inwestycji. Naszą strategią jest budowa obiektów magazynowych na podstawie zawartych umów najmu. To zapewnia nam stabilne przychody, ale także co bardzo ważne utrzymanie kosztów pod kontrolą. Ponadto zależy nam na zachowaniu jak największej elastyczności dla naszych klientów – budując obiekt uniwersalny często zamykamy sobie drogę do dostarczenia klientowi produktu spełniającego jego wszystkie wymagania.

BIK wywodzi się z Krakowa. Jak wygląda rozwój rynku powierzchni magazynowych w tym regionie i jakie czynniki mogłyby pobudzić jego rozwój?

Region krakowski charakteryzuje się stosunkowo niewielką ilością dostępnych gruntów inwestycyjnych, które mogłyby być wykorzystane pod projekty magazynowe. Ponadto bliskość rynku śląskiego, gdzie liczba wielkopowierzchniowych parków magazynowych jest duża powoduje, że okolice Krakowa pozostaną lokalnym rynkiem z ofertą adresowaną raczej do inwestorów planujących budowę obiektów od kilku do maksimum kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. W takich magazynach się specjalizujemy. Posiadamy na tym rynku znaczący udział i w ramach zarządzanych gruntów chcemy go umacniać. Ograniczona podaż powierzchni magazynowej gwarantuje również wysoki stopień komercjalizacji wszystkich obiektów, a tym samym niski poziom pustostanów.

BIK zajmuje się również budową niewielkich centrów handlowych. W tym roku oddadzą Państwo Retail Park w Bielsku Białej. Jak wygląda stopień komercjalizacji tego projektu?

Prace budowlane w Retail Park Bielsko dobiegają końca i z pewnością galeria ruszy w tym roku. Na obecną chwilę skomercjalizowaliśmy ponad 60 proc. obiektu. Finalizujemy kolejne negocjacje, które w najbliższym czasie powinny zostać potwierdzone kolejnymi umowami. Jesteśmy przekonani, że do momentu otwarcia galerii będziemy mieli komplet najemców. Z pewnością magnesem dla klientów będą już potwierdzone sieci, które będą działały w Retail Park Bielsko takie jak:  Biedronka, Rossmann, Pepco, Decathlon Easy, czy Neonet.

W Państwa planach znajduje się również budowa obiektu handlowego w Dzierżoniowie. Na jakim etapie znajduje się ten projekt i kiedy można spodziewać się rozpoczęcia prac budowlanych?

Jesteśmy w trakcie komercjalizacji obiektu. Realizacja inwestycji została już rozpoczęta – w najbliższych miesiącach ruszą prace budowalne na działce.

Czy BIK przymierza się do kolejnych projektów handlowych? Jakie lokalizacje są dla Państwa najatrakcyjniejsze?

Aktualnie koncentrujemy się na realizacji rozpoczętych projektów w Bielsku Białej i planowanej inwestycji w Dzierżoniowie. Cały czas analizujemy także możliwość uruchomienia nowych projektów. Potencjał do rozwoju widzimy w miastach średniej wielkości, które nie są jeszcze nasycone nowoczesnymi obiektami handlowym.