Z Walerym Tankiewiczem, wiceprezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., rozmawia Marta Śniegocka

Ogłosili Państwo, że w 2011 roku Port Gdynia osiągnął drugi w swojej historii wynik finansowy. Jakie czynniki złożyły się na ten sukces?
W 2011 roku osiągnęliśmy drugi w dziejach portu wynik, zarówno jeżeli chodzi o zysk netto, jak i wielkość przeładunków. Zysk w wysokości 95 milionów w znacznej części został osiągnięty w wyniku prywatyzacji dwóch spółek portowych - Morskiego Terminala Masowego Gdynia Sp z o.o. i WUŻ – Wydział Usług Żeglugowych Sp. z o.o. Na działalności podstawowej również osiągnęliśmy dobry wynik – 18,2 miliona. Trzeba też mieć na uwadze, że ze względu na kosztowną infrastrukturę portową, wynik finansowy Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. obciążony jest wysokim odpisem amortyzacyjnym (37 mln zł). Obniża to wynik, ale faktycznie pozostawia te pieniądze w spółce, tworząc możliwość finansowania inwestycji rozwojowych. Jeżeli chodzi o przeładunki, to 15,9 miliona ton w roku 2011 oznacza wynik o 8% wyższy niż w roku 2010 , a równocześnie o 8% niższy od rekordowego roku 2007, kiedy przeładowaliśmy rekordowe 17 milionów ton. Na przeładunki i wyniki portu składają się w równym stopniu ogólna sytuacja gospodarcza, jak i działania firm portowych. Zadaniem Zarządu Portu jest przede wszystkim zapewnienie nowoczesnej infrastruktury o parametrach oczekiwanych przez klientów. Jak dotychczas wywiązujemy się z tego dosyć dobrze.

W październiku 2011 roku Port Gdynia podpisał umowę z Mostostalem Warszawa na przebudowę budynku Posti. Co się w nim znajdzie i czy jego budowa przebiega terminowo?

Budynek Posti jest sześciokondygnacyjnym budynkiem magazynowym wybudowanym przed ponad pięćdziesięciu laty. Obecnie trwa przekształcanie jego konstrukcji w nowoczesny budynek biurowy o powierzchni prawie 9 tysięcy metrów kwadratowych, mający służyć przede wszystkim firmom obsługującym szeroko pojmowany transport morski. Inwestycja kosztuje około 20 mln zł i zostanie oddana do użytkowania w kwietniu 2013 roku. Tym niemniej już obecnie ponad 80% powierzchni jest zarezerwowanej przez przyszłych najemców.

Port Gdynia planuje w ciągu najbliższych 3 lat szereg inwestycji. Najważniejszą w tym roku będzie przebudowa terminalu ro-ro. Na czym będzie ona polegać i jakie będą jej koszty?
Terminal służy przede wszystkim obsłudze połączeń regularnych z Finlandią, choć ma też odgałęzienie do Rostocku. Statki ro-ro (roll on – roll off) przewożą naczepy samochodowe i inne ładunki na kołach. Rozbudowa terminalu obejmuje budowę nowych i przebudowę istniejących dróg wewnętrznych, budowę placów manewrowo-składowych, parkingu na 200 TIR-ów, infrastruktury kolejowej umożliwiającej załadunek naczep na wagony kolejowe oraz budowę dwupoziomowej rampy statkowej. Ogólna kwota nakładów wynosi 97 milionów złotych.

W tym roku planowane jest również zagospodarowanie rejonu nabrzeża Bułgarskiego...
Inwestycja ta, szacowana na 123 miliony złotych, obejmuje budowę dwóch odcinków nowych nabrzeży o długości ponad 300 metrów, około 4 hektarów placów składowych oraz wymianę gruntów i uzbrojenie około 30 hektarów terenów przeznaczonych pod działalność logistyczną – place składowe, magazyny, zaplecze biurowe itp. W ramach obecnej inwestycji wybudujemy drogę prowadzącą do tych terenów i doprowadzimy potrzebne media. Konkretne zagospodarowanie poszczególnych działek będzie zależało od potrzeb przyszłych dzierżawców – magazyny i place składowe mogą być budowane przez Zarząd Portu lub przez użytkowników. Oferujemy tereny do dzierżawy nawet na 30 lat. Są to ostatnie wolne, niezagospodarowane tereny w naszym porcie, położone tuż obok dwóch terminali kontenerowych i terminalu promowego, poprzez Trasę Kwiatkowskiego i Obwodnicę Trójmiasta połączone z autostradą A-1. Dodając do tego lotniska w Rębiechowie i Kosakowie oraz połączenia kolejowe trudno byłoby znaleźć w Polsce tak uniwersalne pod względem transportowym tereny. Serdecznie zapraszamy już teraz wszystkich zainteresowanych.

Kiedy przetarg?

Przetarg na roboty budowlane ogłosimy około połowy bieżącego roku, a zakończenie prac planujemy na początku 2014.

Jakie jeszcze inwestycje, mające znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki, planują Państwo w latach 2012-2014?
W sumie w tym okresie planujemy zainwestowanie w infrastrukturę naszego portu 418 milionów złotych. Oprócz powyższych inwestycji będzie to przebudowa nabrzeża Szwedzkiego, tak aby można było przyjmować przy nim statki o zanurzeniu do 13 metrów, ze zbożami i węglem; przebudowa nabrzeża Rumuńskiego; przebudowa nabrzeża Indyjskiego; modernizacja bazy Przeładunku Paliw Płynnych; budowa magazynów wysokiego składowania o powierzchni 16,5 oraz 4,4 tysiąca metrów. Generalnie, po zakończeniu obecnego programu inwestycyjnego, wszystkie drogi wewnętrzne oraz większość nabrzeży, torów kolejowych i budynków będą stanowiły obiekty kompleksowo zmodernizowane, przystosowane do obecnych technologii i potrzeb rynkowych - w gruncie rzeczy będzie to prawie nowy port.