EXPO REAL otwiera kolejną halę w 2019, stwarzając jeszcze więcej miejsca dla cyfrowych innowacji i, jak zawsze, oferuje rozwinięty system konferencji dotyczących rozwoju i trendów zarówno na rynkach międzynarodowych jak i w indywidualnych segmentach. Mamy trzy pytania do Klausa Dittricha, Szefa Messe München, dotyczące najważniejszych atrakcji targów.

Jedno forum w programie konferencji EXPO REAL nazywa się "Keep calm and carry on?", czy to odzwierciedla nastrój na rynku nieruchomości?

Nastrój na rynku nieruchomości jest wciąż pozytywny, ale rośnie czujność w zakresie ogólnego rozwoju gospodarczego. Od lat zastanawiamy się, kiedy boom się skończy  ale nie widzimy żadnego odwrócenia trendu, przynajmniej nie w przypadku udziału w EXPO REAL. Wręcz przeciwnie: otwieramy nawet kolejną halę, NOVA 3. Łączymy tutaj firmy innowacyjne i technologiczne, a także odpowiednie tematy na forach. Z jednej strony stworzyliśmy centralne miejsce dla wszystkich zainteresowanych innowacjami i rozwojem technologicznym, a z drugiej strony stworzyliśmy więcej miejsca dla innych wystawców w pozostałych halach.
Przyciągnęliśmy jako wystawców między innymi takie firmy jak WeWork, Knotel, Medici Living Digital Services, Max Bögl Stiftung, EXPORO AG, Taurecon, Munich RE i wiele innych.

Brak niedrogich mieszkań w miastach to w tej chwili głośny temat, a próby rozwiązania tego są często kontrowersyjne. Jak EXPO REAL radzi sobie z tym tematem?

Temat mieszkań od dawna jest mocno przerabiany na EXPO REAL oraz w programie konferencji targowych. Z pewnością nie ma łatwego rozwiązania problemu zarówno na poziomie politycznym, jak i branży nieruchomości, wymaga on raczej wysiłku wszystkich, którzy są zaangażowani. Niezależnie od tego, czy chodzi o regulowanie czynszów, wyznaczanie nowych obszarów pod zabudowę mieszkaniową, czy upraszczanie procesów planowania i budowy - jest wiele propozycji i to naprawdę radykalnych, takich jak wezwanie dużych firm mieszkaniowych do wywłaszczenia. W programie konferencji EXPO REAL oferujemy forum, na którym można dyskutować na ten temat i miejmy nadzieję nie tylko reprezentować różne punkty widzenia, ale także znaleźć wspólne wątki prowadzące do rozwiązania problemu.

Jakie są inne główne punkty określone w programie konferencji?

Temat zamieszkania jest ściśle związany z rozwojem miast, ale jest tylko jednym z pilnych problemów. Zmiany i wyzwania związane z rosnącą urbanizacją to jeden z głównych punktów programu konferencji, który zaangażuje kilka bardzo kompetentnych osób w tym m.in. Petera Glusa, starszego wiceprezesa i dyrektora Arcadis New Mobility Team z Arcadis US w celu omówienia skutków urbanizacji, handlu elektronicznego i rosnącej mobilności. Kolejnym nadrzędnym tematem jest pytanie, co się dzieje z Europą i UE. Od tego zależy przynajmniej w pewnym stopniu dalszy rozwój gospodarczy w Europie. Z pewnością nie tylko nie rozwiązana kwestia Brexitu zmieniła Europę, ale także zmiana układu sił w Parlamencie Europejskim po wyborach, oraz rozbieżny rozwój poszczególnych państw członkowskich. Dr Ulrich Kater, główny ekonomista DekaBank, będzie opisywał implikacje ekonomiczne w swoim głównym przemówieniu, które następnie zostaną rozwinięte w dalszej dyskusji. Patrząc na rynki międzynarodowe, główny nacisk kładziony jest na Azję Pacyfiku. Tutaj chodzi o przepływy kapitału zarówno z Europy na tamtejsze rynki, jak i odwrotnie zwiększone zaangażowanie w Europie ze strony inwestorów z Azji Pacyfiku.

EXPO REAL w skrócie:

EXPO REAL to Międzynarodowe Targi Nieruchomości i Inwestycji, targi tworzenia sieci kontaktów, jeśli chodzi o międzysektorowe i międzynarodowe projekty, inwestycje i finansowanie. Obejmuje całe spektrum branży nieruchomości i oferuje międzynarodową platformę sieciową dla ważnych rynków Europy, przez Rosję i Bliski Wschód do USA. Program konferencji z około 400 spikerami zapewnia rzetelny przegląd aktualnych trendów i innowacji na rynku nieruchomości, inwestycji i finansowania. W 2018 r. w targach wzięło udział 45 058 uczestników z 73 krajów i 2 095 wystawców z 41 krajów. Kolejne EXPO REAL odbędzie się w dniach 7–9 października 2019 r.