Z prezydent Rudy Śląskiej, Grażyną Dziedzic, rozmawia Marta Śniegocka. 

Co udało się Pani zmienić w mieście podczas swojej dwuletniej kadencji jako Prezydent Rudy Śląskiej pod względem zachęcania inwestorów do miasta?
 
Pomimo bardzo trudnej sytuacji finansowej miasta utrzymaliśmy stawki podatku od nieruchomości na dotychczasowym poziomie. Dodatkowo przywróciliśmy zróżnicowanie stawki od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Są ulgi dla tych przedsiębiorców, którzy tworzą nowe miejsca pracy. Usłyszeliśmy taki postulat od nich samych: że wprowadzenie ulg w podatku od nieruchomości pozwoli im na utworzenie nowych miejsc prac. Poszliśmy dokładnie w tym kierunku i tym sposobem wyciągnęliśmy pomocną w dłoń w ich stronę. Ponadto obowiązują zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków objętych ochroną konserwatorską, w których wykonano remont całej elewacji frontowej.

W ciągu minionych 2 lat sprzedaliśmy przedsiębiorcom 16 większych terenów inwestycyjnych z przeznaczeniem pod usługi komercyjne, produkcję i usługi, budowę zespołów budynków mieszkalnych realizowanych przez jednego inwestora oraz pod obiekty i urządzenia komunikacji. Mamy prężnie działające spółki wspierające przedsiębiorców – takie jak Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości, Rudzką Agencję Rozwoju „Inwestor”, czy Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny. Ten ostatni jest spółką pozyskującą inwestorów poprzez sprzedawanie im atrakcyjnych nieruchomości. Spółka prowadzi prace rewitalizacyjne i rekultywacyjne, w wyniku których na dotychczasowych nieużytkach powstają zakłady przemysłowe. ŚPPT zajmuje się także wynajmem powierzchni biurowych oraz realizuje projekty zrzeszające przedsiębiorców w ramach działalności klastrowych. Poprzez realizację projektu unijnego „Inkubator Innowacji Technologicznych i Usługowych – Architektura i Budownictwo” ŚPPT rozpoczął działania w zakresie problematyki budowlanej.

We współpracy z Politechniką Śląską powstał tu Klaster „Architektura i Budownictwo”. Ponadto nowe możliwości rozwoju gospodarki całego regionu kreuje Śląski Klaster Multimedialny, który powstał m.in. dzięki zaangażowaniu w jego budowę przedsiębiorców, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Inicjatorem utworzenia tej innowacyjnej sieci współpracy jest Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości, który w zeszłym roku pozyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W latach 2009 – 2012 liczba firm objętych wymiarem  podatku od nieruchomości wzrosła w Rudzie Śląskiej z 381 do 462. O sporej aktywności przedsiębiorstw na naszym terenie, świadczy najlepiej nagroda przyznana przez Google. Ruda Śląska znalazła się w 10-tce miast, które najszybciej rozwijają się w internecie. Ten wynik miasto zawdzięcza rudzkim przedsiębiorcom, którzy „wygenerowali” największą aktywność w sieci.

Jakie ma Pani plany inwestycyjne na najbliższe lata, które mogą zachęcić nowych inwestorów?
 
Stawiamy na drogi. Inwestycje te pozwolą na szybki dojazd do każdego miejsca w mieście. W tym roku na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej wydamy prawie 21 milionów złotych. W styczniu oddaliśmy kierowcom pierwszą część ważnej trasy łączącej autostradę A-4 z wiodącą w poprzek Śląska Drogową Trasą Średnicową, tzw. Trasę Północ - Południe. Przy tej arterii udostępniamy nowe tereny, doskonale skomunikowane z przebiegającymi przez południową Polskę tranzytami. Kolejne 10 mln zł przeznaczamy w tym roku na remonty istniejących dróg. Inwestycje drogowe zostały dobrane dokładnie według celów określonych w strategii rozwoju miasta do roku 2015. Wśród nich najważniejsze to zintegrowanie dróg z układem komunikacji aglomeracji górnośląskiej oraz zwiększenie przepustowości i płynności ruchu.

Jak próbują Państwo zainteresować inwestorów swoimi terenami? Na rozwój jakich branż stawia miasto?
 
Nasze miasto jest atrakcyjnie położone – pomiędzy Katowicami i Gliwicami. To nasz atut. Ponadto na całym obszarze mamy plan zagospodarowania przestrzennego – to ułatwia procedury sprzedaży terenu. Przede wszystkim zaś rozmawiamy, zapraszamy inwestorów, bierzemy udział w targach nieruchomości, mamy znakomity geoportal, który pokazuje bogactwo dobrych miejsc na inwestycje. Nawet nie trzeba wstać zza biurka – w Internecie – na geoportalu wszystko mamy jak na dłoni.

Pyta Pani o gospodarcze oblicze miasta. Ruda Śląska to przede wszystkim górnictwo, ale prężnie działa tu także Huta Pokój. Stawiamy na nowe branże. Wspomniałam już o inkubatorze wspierającym przedsiębiorców i klastrach architektury i multimedialnym. U nas doskonale radzą sobie duże firmy z branży motoryzacyjnej, cukierniczej, spedycji i logistyki. Działają duże zakłady przetwórstwa mięsnego. Wkrótce ok. 600 pracowników zatrudni kolejny zakład tej branży.

O tym wszystkim na bieżąco rozmawiamy z Radą Gospodarczą, która skupia przedsiębiorców. Mamy aktualną strategię rozwoju przedsiębiorczości do 2015 r. Jednak zdecydowaliśmy się na jej aktualizację. Właśnie rozpoczęły się warsztaty z udziałem właścicieli firm o już ugruntowanej pozycji na rynku, a równolegle tych, którzy dopiero są na początku tej drogi. Powody były dwa: zbliżająca się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020 oraz dynamiczne zmiany zachodzące w gospodarce i na rynku pracy.

Jak wychodzi Państwu komercjalizacja działek przy Drogowej Trasie Średnicowej? Jakie inwestycje powstaną w tym rejonie?

Tereny inwestycyjne położone bezpośrednio przy rudzkim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej są systematycznie komercjalizowane. Do jednych z najbardziej atrakcyjnych inwestycji należy z pewnością projekt „Stara Piecownia”, realizowany przez GC Investment.  Firma posiada już pozwolenie na budowę, a projekt nawiązuje  do postindustrialnej spuścizny tego miejsca. W tym roku rozpoczną się prace budowlane i inwestycja będzie zrealizowana do końca 2013 roku. Natomiast przy realizacji pasażu handlowego Czerwona Torebka przy ul. Zabrzańskiej nadal trwają prace budowlane. W drugim kwartale spółka spodziewa się otrzymać pozwolenie na użytkowanie i planuje oddanie ok. 407 mkw., na których będzie można zrobić kompleksowe zakupy i skorzystać z wielu miejsc usługowych.  Z kolei przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja, Zabrzańskiej i Wolności powstaje Park Handlowy, w którym działalność będzie prowadziła sieć handlowa MarcPol.
 
Proszę powiedzieć jeszcze kilka słów na temat "Starej Piecowni".
 
Będzie to miejsce, gdzie można dokonać atrakcyjnych zakupów. Cały projekt jest opracowany w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Inwestor, jak zapewnia, chce nawiązać do historii tego miejsca. Galeria będzie atrakcyjnie położona, tuż przy DTŚ i niedaleko od autostrady A4. W tym samym miejscu powstają 2 kolejne galerie. Inwestorzy już doceniają Rudę Śląską.
 
Wchodzicie Państwo również do współpracy w ramach PPP. Co chcielibyście zmienić w Rudzie Śląskiej i osiągnąć dzięki tej współpracy?
 
Możliwości, jakie daje partnerstwo publiczno-prywatne chcemy wykorzystać dwutorowo: na początek termomodernizacja kilku placówek oświatowych, a później realizacja zadań związanych z oświetleniem miasta czy budowa hotelu. Przeprowadzone już zostały audyty cieplne budynków placówek oświatowych, które mówią o tym, które z budynków przynoszą największe straty cieplne i tym samym są najdroższe w utrzymaniu. Zebrane w ten sposób dane są znakomitym materiałem do współpracy z partnerem prywatnym. Formuła mogłaby być następująca: prywatny inwestor ociepla budynek na własny koszt. Miasto przez określony w umowie czas zwraca mu zainwestowane pieniądze z oszczędności, jakie powstaną dzięki termomodernizacji budynku. Chodzi tu o mniejsze koszty ogrzewania obiektu. W zamian partner prywatny zobowiązany jest przez cały ten czas utrzymać odpowiednie parametry cieplne budynku, zapewniające zakładane oszczędności. O tym, jaki będzie ostateczny kształt współpracy z prywatnym inwestorem zadecyduje już zawarta umowa. Ideą realizacji inwestycji w formule PPP jest wspólna odpowiedzialność za realizację inwestycji zarówno samorządu, jak i strony prywatnej.

W Rudzie Śląskiej są dwa centra logistyczne sieci Biedronka. Co miasto zyskało dzięki nim? Czy warto, aby miasto inwestowało w branże logistyczną i magazynową?
 
To przede wszystkim miejsca pracy i przychody do budżetu z tytułu płaconych podatków. To wreszcie prestiż, bo nasze miasto staje się ważnym punktem na mapie europejskiej logistyki. Podobnych terenów mamy więcej i zapraszamy potencjalnych inwestorów do współpracy.

Państwa tereny inwestycyjne przeszły do II etapu konkursu „Grunt na medal”, jednak nie wygrały. Co Pani zdaniem należy zrobić, aby ten teren został jeszcze lepiej oceniony?
 

W każdej edycji konkursu „Grunt na medal”, w której uczestniczymy,  nieruchomości naszego miasta zajmują wysokie lokaty. Rudzki teren inwestycyjny okazał się najatrakcyjniejszy w województwie śląskim i został laureatem edycji konkursu w 2005 r. Ruda Śląska zgłosiła wtedy do konkursu teren położony przy zjeździe z autostrady A4 w dzielnicy Bielszowice. Do ścisłej czołówki zostały zakwalifikowane w kolejnych edycjach grunty przy ul. Gen. Hallera w dzielnicy Nowy Bytom oraz przy ul. Radoszowskiej w dzielnicy Kochłowice. Atrakcyjne położenie naszych nieruchomości sprawia, że zyskują uznanie w oczach jury każdej edycji. Nie możemy wygrywać oczywiście każdego konkursu, bo inne miasta też mają ciekawe oferty. Z pewnością jeszcze nie jeden raz teren inwestycyjny z naszego miasta będzie wysoko oceniony, gdyż intensywnie pracujemy nad przygotowaniem i wypromowaniem kolejnych działek dla biznesu.  

Ich atrakcyjność w efekcie i tak ocenią inwestorzy. Tak naprawdę wiele czynników składa się na udane przedsięwzięcie. A teren, o którym Pani mówi to nie jedyna nasza oferta. Miasto dysponuje wieloma działkami, które można kupić pod usługi. W tej chwili wystawiliśmy na sprzedaż  działkę 1,5 ha w dzielnicy Wirek, położoną przy autostradzie A4, która jest idealna pod budowę hotelu. Przy ul. Zabrzańskiej w dzielnicy Ruda mamy do sprzedaży działkę 1,1 ha przeznaczoną pod teren usług komercyjnych i publicznych. Kolejną działką, największą, przeznaczoną pod usługi komercyjne, jest teren położony przy zjeździe z DTŚ, w dzielnicy Chebzie, przy ul. Szyb Barbary. Jest to kolejne miejsce, gdzie może powstać obiekt handlowy lub hotelowy. Do zagospodarowania przeznaczony jest także budynek przy ul. Kłodnickiej 91 w dzielnicy Halemba. Obiekt położony w bezpośrednim sąsiedztwie Aqadromu, przyszły inwestor może przekształcić np. w hotel.