Z Dorotą Kunc-Pławecką, rzecznikiem prasowym prezydenta Tarnowa, o aktualnych działaniach miasta na rzecz rozwoju lokalnej gospodarki, rozmawia Marta Śniegocka.

W Tarnowie zakończyło się niedawno IV Forum Inwestycyjne. Jak Pani ocenia to wydarzenie? Było owocne?
Forum Inwestycyjne to już nie tylko tarnowski prolog Forum Ekonomicznego w Krynicy - imprezy o uznanej marce w Europie Środkowej, ale również miejsce spotkań i dyskusji osób decydujących o gospodarce i trendach jej przekształceń. W tym roku przed naszym miastem postawiono szczególne wyzwanie, bowiem w czasie Forum Inwestycyjnego odbyły się spotkania wpisane w oficjalny kalendarz imprez organizowanych w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wzrosła zatem ranga i prestiż, ale również wymagania i oczekiwania względem nas - gospodarzy. Myślę, że spełniliśmy je, uczestnicy i goście Forum Inwestycyjnego byli zadowoleni z poziomu tegorocznej imprezy.

Aktualnie prowadzą Państwo rozmowy z potencjalnymi nabywcami terenów Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Proszę zdradzić, kim są inwestorzy i jakie branże reprezentują?
Prowadzone są rozmowy z polskimi i kanadyjskimi inwestorami. Branże jakie reprezentują to produkcja włókien bazaltowych, turbin wiatrowych, ogniw fotowoltaicznych, produkcja opakowań, stalowych elementów konstrukcyjnych, asortymentu urządzeń infrastruktury kolejowej a nawet tworzenie biogazowni.

Miasto otrzymało dofinansowanie na „Rozbudowę Strefy Aktywności Gospodarczej w Tarnowie – Etap I”. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach projektu?
Bezpośrednim efektem projektu będzie kompleksowe uzbrojenie terenów poprzez budowę ronda i drogi na odcinku wraz z infrastrukturą, kanalizacji zbierającej wody opadowe ze strefy wraz z uzbrojeniami, w tym przepompownią przewałową – jako zabezpieczenie przeciwpowodziowe obszaru, kanalizacji sanitarnej oraz dodatkowego odcinka sieci wodociągowej w obszarze Strefy Aktywności Gospodarczej „Mechaniczne”, zarówno do celów przeciwpożarowych jak również do celów gospodarczych. Na obszarze przemysłowym, leżącym pomiędzy ul. Kochanowskiego a ul. Mościckiego, stworzony zostanie wewnętrzny układ komunikacyjny. Zakończenie projektu planowane jest na grudzień 2012 roku.

W ostatnich miesiącach pracują Państwo nad projektem strategii rozwoju miasta. Jakie założenia projektu są najważniejsze dla przedsiębiorców i inwestorów?
Wizja przyjęta w strategii brzmi: "Tarnów - miasto komfortu i rozwoju, pomnażające bogactwa". Realizacja założonej wizji będzie przebiegała zgodnie z działaniami skoncentrowanymi w trzech obszarach: Rozwój Gospodarczy, Komfort Życia oraz Regionalne Oddziaływanie. Za jeden z kluczowych obszarów wpływających na atrakcyjność i rozwój miasta, wskazano gospodarkę. Dlatego też „Rozwój Gospodarczy” został wymieniony jako pierwszy z obszarów strategicznych w nowej strategii.
Planowana aktywność w tym obszarze dotyczyć będzie przede wszystkim rozbudowy stref aktywności gospodarczej, przygotowania planistycznego nowych terenów inwestycyjnych oraz ich udostępnienia komunikacyjnego i infrastrukturalnego. Ponadto, w celu poprawy zewnętrznej dostępności miasta, przewidziano działania na rzecz wsparcia realizacji krajowych i regionalnych zamierzeń, prowadzących do poprawy standardów oraz rozbudowy infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej. Uwzględniając obecne trendy gospodarcze, priorytetem jest także wspieranie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, a w szczególności podmiotów kształtujących innowacyjność. Działania przewidziane w zaktualizowanej strategii, ukierunkowane zostały na wzmocnienie siły rynkowej podmiotów rodzimych i stworzenie warunków do wzrostu przedsiębiorczości mieszkańców. Za jeden z priorytetów uznano wspieranie i promowanie inicjatyw pobudzających przedsiębiorczość, głównie wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i wyższych. Ważnym celem jest także wypracowywanie wspólnej oferty inwestycyjnej dla całego obszaru aglomeracji tarnowskiej, która byłaby w stanie zaspokoić bardzo zróżnicowane oczekiwania inwestorów, zarówno pod względem dostępu do terenów, jak i kadry oraz infrastruktury. Podejmowane działania ukierunkowane będą na pozyskiwanie inwestorów na podstawie szerokiej, wspólnej oferty aglomeracji tarnowskiej oraz zapewnienie kompleksowej obsługi inwestorów w ramach „Indywidualnego Opiekuna Inwestora”.

Jednym z założeń strategii rozwoju miasta jest powstanie w Tarnowie lotniska. Komu miałoby ono służyć?
Budowa lotniska jest zapisana w strategii "Tarnów 2020 budowa lotniska lokalnego". Działania są we wczesnej fazie koncepcyjnej. Aktualnie Politechnika Rzeszowska
przygotowuje koncepcję, tzw. studium lokalizacji. Powinna być przekazana do końca miesiąca. Nie może być mowy o konkurowaniu z Balicami lub Jasionką. Mogłoby to być lotnisko lokalne obsługujące małe samoloty pasażerskie, przeznaczone dla ludzi biznesu, potrzebujących szybko przemieścić się do miast obsługiwanych przez większe lotniska. Powinno być zlokalizowane w pobliżu np. węzła autostrady. Impuls do jego budowy musi być zewnętrzny - spoza samorządu miasta, jak również jego realizacja uzależniona jest od możliwości pozyskania pieniędzy zewnętrznych.