Z Ronanem Martinem, wiceprezesem Carrefour Polska, rozmawia Marta Śniegocka.
Carrefour zapowiedział kontynuację trwającego już procesu modernizacji obiektów handlowych. Na czym będzie on polegał i ile obiektów zostanie odnowionych?
Proces modernizacji posiadanych przez Carrefour Polska obiektów będzie w znaczącym stopniu obejmował działania mające na celu podwyższenie standardów funkcjonowania obiektu, jak również wsparty będzie działaniami rekomercjalizacyjnymi, których celem jest poszerzaniem oferty handlowej i pozyskanie w ten sposób nowych klientów. W bieżącym roku planowanych jest kilka projektów deweloperskich. Do najważniejszych należy budowa retail parku w Sochaczewie oraz modernizacja i rozbudowa CH Morena w Gdańsku.
Eksperci mówią o nadchodzącej dominacji centrów handlowych trzeciej generacji, a Państwo ogłaszają wzmocnienie powierzchni handlowych drugiej generacji. Co przemawia za taką strategią?
Centra handlowe drugiej generacji to odpowiedź na bieżące potrzeby i oczekiwania konsumentów, którzy coraz częściej doceniają komfort codziennych zakupów, w obiektach położonych niedaleko ich miejsca zamieszkania. Przewagą centrów handlowych Carrefour jest przede wszystkich ich optymalna lokalizacja, starannie dobrana oferta handlowa uwzględniająca asortyment odzieżowy, spożywczy, jak również drobnych usług, a także przyjazna architektura, która umożliwia klientom w łatwy i szybki sposób dokonania zakupów. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób w dojrzałym wieku. Wiodącą rolę  w tego typach odgrywa również  hipermarket, którego szeroka oferta handlowa, sprofilowana pod potrzeby lokalnych konsumentów, jest niejednokrotnie magnesem przyciągającym klientów do całego obiektu. Carrefour zarządzając obecnie ponad 200 000 m kw. GLA na bieżąco monitoruje  efektywność swoich nieruchomości i na jej podstawie podejmuje konkretne decyzje inwestycyjne. Warto podkreślić, że centra handlowe Carrefour jako jedne z nielicznych zanotowały wzrost wskaźnika odwiedzalności w porównaniu rok do roku, w sytuacji kiedy ogólny wskaźnik dla centrów handlowych w Polsce otrzymał ujemną notę. To jednoznacznie wskazuje, że centra handlowe drugiej generacji mają nadal mocną pozycje na rynku handlowym, stąd powinny być nadal rozwijane i repozyjonowane.
W tym roku Carrefour Polska otworzy kolejny park handlowy – Sonata Park w Sochaczewie. Co zdecydowało o budowie nowego obiektu właśnie w tym mieście?
Sektor retail parków zaczyna w Polsce nabierać coraz większego znaczenia. Według analityków C&W szacuje się, że do końca 2015 roku powstanie ok. 100 000 m kw. tego typu powierzchni zlokalizowanej w mniejszych ośrodkach miejskich. To idealne rozwiązanie dla mieszkańców małych i średnich miejscowości, którzy przyzwyczajeni są do robienia zakupów w niedalekiej odległości od domu i którzy niejednokrotnie nie mają możliwości, by wybrać się do większego ośrodka. Anallizując zarówno potencjał samego miasta Sochaczew, jak również strategie ekspansji głównych marek odzieżowych, Carrefour podjął decyzję o budowie parku handlowego Sonata Park. Cechą charakterystyczną tego projektu jest bardzo dobra lokalizacja oraz ciekawy tenant – mix obejmujący wiodące marki odzieżowe, wśród których znajdują się brandy nieobecne do tej pory w Sochaczewie.
Czy planują Państwo w tym roku rozpocząć budowę kolejnych obiektów handlowych i jeśli tak to w jakich lokalizacjach?
W bieżącym roku Carrefour planuje również rozpoczęcie pierwszego etapu modernizacji CH Morena oraz modernizacje CH Carrefour w Olsztynie.
W swoim portfolio posiadają Państwo różnego typu obiekty (hipermarkety, centra handlowe, obiekty we franczyzie). Które z nich mają szansę najlepiej rozwijać się w przeciągu najbliższego roku?
Carrefour dostrzega potencjał  rozwojowy we wszystkich swoich formatach handlowych. Wnikliwie analizuje rynek i jest otwarty na pojawiające się możliwości wynikające z bieżącej sytuacji handlowej w Polsce. W zeszłym roku firma zakupiła 10 supermarketów RAST, a także dalej rozwijała swój koncept franczyzowy. Obecnie w ramach sieci Carrefour działa już w Polsce ponad 400 sklepów franczyzowych, w tym 100 w samej stolicy. W roku bieżącym spółką będzie chciała utrzymać dotychczasową dynamikę związaną z rozwojem tego konceptu.
Jak wygląda bank ziemi Carrefoura i czy planują Państwo sprzedać część z tych terenów w 2014 roku?
Carrefour Polska posiada w swoim portfelu rezerwy terenowe, które poddawane są wnikliwej analizie, na podstawie której podejmowane są decyzje dotyczące ich dalszej eksploatacji.
W zeszłym roku Carrefour przejął sieć centrów handlowych we Francji. Czy istnieją podobne plany w Polsce?
Umowa dotycząca zakupu centrów handlowych z portfela Klepierre nie dotyczy rynku polskiego, aczkolwiek firma z uwagą przygląda się bieżącym wydarzeniom i tendencją na rynku handlowym, analizując wszelkie możliwości umocnienia swojej pozycji.