Z Andrzejem Nowakowskim, prezydentem Płocka, o dofinansowaniu na tereny inwestycyjne i projektach PPP, rozmawia Marta Śniegocka.

Płock otrzymał właśnie unijne dofinansowanie na przygotowanie ponad 500 ha terenów inwestycyjnych. To pierwsze unijne dofinansowanie dla Płocka. Czym, w Pańskiej opinii, wyróżnia się ten projekt?

Przede wszystkim zintegrowanym, kompleksowym ujęciem problematyki w zakresie proceduralnego określenia możliwości inwestowania na terenach objętych projektem „Przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych w Gminie – Miasto Płock”. Ma on kluczowe znaczenie dla potencjalnych inwestorów, gdyż określi kierunki, warianty i możliwości prowadzenia różnego rodzaju inwestycji. Projekt, którego całkowita wartość wynosi 1,5 mln zł dofinansowany zostanie w 85 procentach. Przewidujemy, że w ciągu 5 lat od jego zakończenia ulokuje tu swoje inwestycje co najmniej trzech przedsiębiorców.

Czy istnieją preferencje dotyczące branż?

To będzie wiadomo dopiero po przygotowaniu koncepcji zagospodarowania, studium wykonalności, analizy klimatu inwestycyjnego czy studium uwarunkowań. Dopiero opracowanie tych dokumentów pozwoli odpowiedzieć w sposób precyzyjny na pytania, jakie miasto ma plany wobec każdego z tych obszarów, również w kontekście preferowanych branż.

Projekt obejmuje trzy tereny: obszar nadbrzeżny rzeki Wisły na odcinku od Jaru Brzeźnicy do terenów Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, obszar lotniska cywilnego w Płocku i terenów przyległych oraz obszar Jaru Brzeźnicy. Jakie miasto ma plany wobec każdego z tych obszarów?

Przedsięwzięcie ma na celu rewitalizację i zagospodarowanie terenów oraz wstępne przygotowanie atrakcyjnych działek przeznaczonych pod inwestycje, co znacząco zwiększy atrakcyjność miasta w oczach inwestorów. Aktualnie miasto jest w trakcie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Płocka. Dokumenty, które powstaną w ramach projektu muszą być spójne z zapisami „nowego” Studium.

Dla obszaru nabrzeżnego rzeki Wisły na odcinku od Jaru Brzeźnicy do terenów Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego określono jako dominującą, funkcję rekreacyjno-sportową. Dopuszcza się tu lokalizację obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej i komunikacyjnej oraz do świadczenia usług towarzyszących.

Kolejny obszar dotyczy lotniska, obiektów obsługi lotniska i ruchu lotniczego, usług, funkcji magazynowo-składowych. Dopuszcza się tu lokalizację obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej i komunikacyjnej.

Obszar Jaru Brzeźnicy określony jest jako obszar zieleni urządzonej. Mogą być tu ulokowane obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej i komunikacyjnej. Dopuszcza się modernizację istniejącej zabudowy związanej z funkcją terenu oraz realizację urządzeń rekreacyjnych.

W maju Płock był gospodarzem I Międzynarodowych Targów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Czy w Pańskiej opinii Targi zakończyły się sukcesem?

Miernikiem sukcesu targów będzie napływ inwestorów do miasta. To będzie można ocenić dopiero za jakiś czas, więc na razie za wcześnie na takie oceny.

Płock również planuje szereg inwestycji w PPP. Które z nich będą miały największy wpływ na rozwój miasta?


W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego najbardziej istotne wydaje się wybudowanie obwodnicy miasta, co przede wszystkim udrożni centrum Płocka, częściowo wyprowadzi z niego transport materiałów niebezpiecznych i poprawi dostępność komunikacyjną dla istniejących i przyszłych inwestorów.

Kolejne inwestycje możliwe do zrealizowania w tej formule, to przedsięwzięcia związane z zagospodarowaniem nadbrzeża Wisły. Te działania podniosą atrakcyjność turystyczną Płocka i tym samym przyczynią się do zwiększenia liczby odwiedzających nas turystów – mówię tu oczywiście o turystyce weekendowej mieszkańców miast, takich jak Warszawa czy Łódź. Turystom trzeba zaoferować coś unikalnego, aby wybrali do wypoczynku właśnie Płock. Nadbrzeże Wisły, oprócz niewątpliwych walorów widokowych, musi zapewnić dodatkowe atrakcje – obiekty sportowe, hotele, park linowy lub inny park rozrywki, obiekty gastronomiczne i handlowe, ścieżki rowerowe, parkingi, wypożyczalnie sprzętu pływającego, port jachtowy wysokiej klasy z odpowiednim zapleczem. Te elementy mogą być częścią zagospodarowania nadbrzeża. Projekt jest bardzo „pojemny i elastyczny” i może być dostosowany do konkretnego inwestora, oczywiście przy zachowaniu dbałości o walory naturalne tego terenu.

Wiele miast stara się realizować projekty w PPP, ale bez powodzenia. W jaki sposób Płock planuje odnieść sukces w tej dziedzinie?

Trzeba mieć przede wszystkim jasno określone cele. O powodzeniu inwestycji w tej formule decyduje dobre przygotowanie oferty i determinacja w działaniu. Myślę, że przystępując do realizacji projektów w PPP władze Płocka są w stanie szybko podejmować decyzje, konsekwentnie wcielać w życie przyjęte założenia, a także włączyć się w nie finansowo.

W mieście prężnie rozwija się Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. Czy tego rodzaju tereny wspomagają rozwój ekonomiczny miasta, czy sprzyjają lokalizacji wszystkich inwestorów tylko na jednym terenie?


Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny jest tym obszarem w Płocku, który w sposób właściwy i kompletny przygotowano dla inwestorów i z tego powodu jest to idealne miejsce do lokowania różnych przedsięwzięć. Dotyczy to zarówno otoczenia biznesowego, jak i dostępu do infrastruktury czy też programów wsparcia jakie Park może zaoferować przedsiębiorcom. Nie należy zapominać, że jest on integralną częścią mapy gospodarczej Płocka stanowiąc najważniejszy w tej chwili element oferty inwestycyjnej. Jego najważniejszym celem jest napędzanie rozwoju ekonomicznego miasta. Synergia między miastem a działalnością Parku jest ogromna, ponieważ to właśnie w Parku ma rozwijać się przemysł, nowoczesne technologie i usługi oraz sfera badawczo-naukowa. Synergia ta powinna działać i działa w obydwie strony: miasto i Park wzajemnie się uzupełniają dając atrakcyjne możliwości inwestorom.

Nie jest to jednak jedyny teren inwestycyjny, jaki Płock może zaproponować inwestorom. W zależności od branży, charakteru działalności czy uciążliwości dla mieszkańców miasta wyodrębniliśmy obszary inwestycyjne, które znajdują się poza granicami Parku. Np. dla branży spożywczej są to tereny na osiedlu Ciechomice, znajdujące się w pobliżu firmy Dr. Oetker, dla branży logistycznej tereny przy ul. Targowej i Swojskiej. Będące w ostatniej fazie realizacji studium zagospodarowania miasta wskazuje tereny pod budownictwo mieszkaniowe, rekreację itp.

Chcielibyśmy stworzyć w Płocku Specjalną Strefę Ekonomiczną – rekomenduje się tu teren około 30 ha, który zostanie wydzielony z lotniska w związku z jego modernizacją. Oferta inwestycyjna nie jest więc ograniczona do terenu Parku i jest na bieżąco rozwijana i dostosowywana do indywidualnych potrzeb każdego z inwestorów.

Chciałabym się zatem dopytać o plany stworzenia w Płocku podstrefy - do której SSE chciałby włączyć swoje tereny Płock i czy zostały już poczynione jakieś starania w tym kierunku?

Rada Miasta Płocka dotychczas  udzieliła zgody na objęcie dwóch inwestycji łódzką SSE. Firma  Flexpol już działa w strefie, a Grupa B4 jest w trakcie procedury w Ministerstwie Gospodarki. Naturalnym wydaje się zatem wybór tej właśnie SSE dla pozostałych terenów inwestycyjnych.

Kolejne tereny, znajdujące się w zasobach miasta, które mogą spełniać kryteria przyłączenia do SSE (między innymi własność miasta, infrastruktura pozwalająca na prowadzenie działalności gospodarczej) to tereny wydzielone z lotniska.

Urząd Miasta Płocka prowadzi prace zmierzające do wydzielenia z terenu lotniska działki o powierzchni ok. 30 ha. Przygotowano już koncepcję modernizacji lotniska, która zakłada utwardzenia pasa startowego, budowę infrastruktury towarzyszącej, jak również wydzielenie wspomnianego wyżej terenu pod cele inwestycyjne. Teren lotniska jest również elementem projektu pt. „Przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych w Gminie – Miasto Płock”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013 (Oś priorytetowa: 6. Polska gospodarka na rynku międzynarodowym, Działanie: 6.2 Rozwój sieci centrów obsługi inwestorów i eksporterów oraz powstawanie nowych terenów inwestycyjnych, Poddziałanie: 6.2.2 Wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych dla projektów inwestycyjnych).  

Po wydzieleniu działki inwestycyjnej i przygotowaniu dokumentacji władze miasta zamierzają ubiegać się o utworzenie podstrefy wybranej SSE.