Z Urszulą Solińską-Marek, prezesem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", o bardzo dobrych wynikach Strefy w rankingach i najbliższych planach zarządu WSSE, rozmawia Agnieszka Boruta.

Pretekstem do naszej rozmowy jest podsumowanie 2011 roku pod względem zainwestowanych w specjalnych strefach ekonomicznych pieniędzy. Okazuje się, że Wałbrzyska SSE przoduje z ok. 1,5 mld zł na koncie. Wałbrzych wyprzedził inne strefy również pod względem liczby utworzonych miejsc pracy – 1602 i wydanych pozwoleń – 21.
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” Sp. z o.o. powstała w 1997 roku i do dzisiaj zachęciła do zainwestowania prawie 200 firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych. 12,4 mld złotych poniesionych przez firmy strefowe nakładów inwestycyjnych przełożyło się na powstanie ponad 32 tysięcy miejsc pracy, co istotnie wpłynęło na poprawę sytuacji na rynku pracy gmin objętych granicami Strefy. Wałbrzyska SSE stale się rozwija, czego efektem są coraz lepsze wyniki i ten rok nie był pod tym względem wyjątkiem. W związku z zainteresowaniem ofertą WSSE ze strony zagranicznych i polskich podmiotów, zapadła decyzja o poszerzeniu jej obszaru – obecnie do dyspozycji nowych inwestorów pozostaje około 800 hektarów przygotowanego terenu – co dodatkowo musi motywować zarządzającego Strefą do dołożenia wszelkich starań, aby tereny te zostały zagospodarowane.

Co Pani zdaniem decyduje o tym, że inwestorzy zostają w Wałbrzyskiej SSE?

Należy pamiętać, że każdy inwestor decydując się na realizację przedsięwzięcia w Strefie może liczyć na zwolnienia podatkowe, granty z funduszy europejskich, a także wykwalifikowanych pracowników. Na fakt, że inwestorzy decydują się na lokalizację w Wałbrzyskiej SSE ma wpływ wiele czynników, z których do najważniejszych należą doskonale przygotowane pod inwestycję tereny, położenie geograficzne, fachowa pomoc ze strony zarządzającego, dobra współpraca z samorządami oraz działania promocyjne i marketingowe prowadzone przez WSSE. Doskonałą rekomendację dla firm zamierzających rozpocząć działalność w Strefie stanowi organizacja spotkań face to face między inwestorami, którzy reprezentują kapitał tego samego pochodzenia. Za działania na rzecz inwestorów Spółka została nominowana do nagrody „Jakość Roku 2011” – z czego jesteśmy bardzo dumni.

Jak bardzo atrakcyjność regionu dolnośląskiego wpływa na dobre notowania zarządzanej przez Panią strefy?
Bez wątpienia magnesem jest lokalizacja WSSE w centrum Europy, świetne skomunikowane dzięki autostradzie A4 i dobrze przygotowane pod inwestycje tereny. Nie może ulegać jednak wątpliwości, że istotne znaczenie z punktu widzenia potencjalnego inwestora ma zapewniana przez zarządzającego SEE fachowa pomoc. Aby pozyskać inwestora konieczna jest stała aktywność – w ostatnich miesiącach 2011 roku przedstawiciele WSSE uczestniczyli w Międzynarodowych Targach EXPO Real w Monachium i w misjach gospodarczych do Chin, Tajwanu, Indii, Japonii i Korei. Podczas realizacji projektów WSSE współpracuje m.in. z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Ściśle współpracujemy także z uczelniami, aby profil kształcenia korelował z potrzebami inwestorów i rynku.

Z danych przygotowanych przez KPMG wynika, że strefy zlokalizowane w południowej Polsce upodobały sobie zwłaszcza firmy motoryzacyjne. Czy potwierdza Pani tę tezę?

Faktycznie, wśród nowych inwestorów przeważają duże przedsiębiorstwa, działające w branżach motoryzacyjnej i spożywczej. Potwierdzenie stanowi inwestycja Mando Poland Corporation – dużego koreańskiego koncernu z branży motoryzacyjnej, który w Wałbrzychu buduje pierwszą w Europie filię swojej firmy. Jednak wśród wszystkich inwestycji w Strefie, są też małe i średnie podmioty, reprezentujące branże sprzętu gospodarstwa domowego, elektrotechniczną, elektroniczną, maszynową, metalową, budowlaną czy też tworzyw sztucznych, odzieżową oraz inne. Na tym tle należy zatem stwierdzić, że inwestycje z branży spożywczej stanowią nowość w stosunku do lat poprzednich. Widoczna jest dywersyfikacja branż zlokalizowanych w Strefie.

Jakie zadania władze Wałbrzyskiej SSE stawiają przed sobą w bieżącym roku?
W bieżącym roku WSSE będzie kontynuować prowadzoną działalność w zakresie jej misji określonej w rozporządzeniu, w postaci: wspierania rozwoju gospodarczego i społecznego regionów południowo-zachodniej Polski zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Realizacja tej misji polega na podejmowaniu inicjatyw mających na celu wzrost innowacyjności gospodarki województw na obszarach objętych Strefą. Należy pamiętać również, że ostatnio coraz więcej lokalnych, polskich firm jest zainteresowanych przeniesieniem dotychczasowej działalności bądź jej poszerzeniem na terenie Strefy – WSSE będzie podejmowało zatem szereg działań mających na celu pobudzenie lokalnych przedsiębiorców do realizacji tych planów. Ponadto, Spółka rozszerzy zakres działalności, poprzez stworzenie miejsc pod centra usług – w połowie roku zostanie zakończona budowa najnowocześniejszego biurowca w rejonie wałbrzyskim. WSSE będzie nadal angażowała się w życie lokalnej społeczności m.in. poprzez działania charytatywne - wspieranie potrzebujących, w tym w szczególności dzieci czy dofinansowywanie kultury i nauki – które to działania wzmacniają jej pozytywny wizerunek. WSSE ściśle współpracowała będzie z samorządami, ambasadami i innymi instytucjami związanymi z biznesem i inwestycjami, aby jak najlepiej wypełniać nałożone na nią zadania. Planujemy również kontynuować współpracę z kadrą dydaktyczną uczelni celem dostosowywania programu nauczania do potrzeb rynku zatrudnienia oraz potrzeb zgłaszanych przez inwestorów prowadzących działalność na terenie WSSE. Działania te mają zapewnić również możliwość skonfrontowania wiedzy teoretycznej z praktyczną – w szczególności poprzez organizację paneli dyskusyjnych, konferencji i współpracę z biurami karier.

Proszę podsumować 9 miesięcy swojej dotychczasowej działalności jako prezesa Wałbrzyskiej SSE. Czy był to trudny czas? Co było największym sukcesem, a co najtrudniejszym wyzwaniem?

Ostatnie trzy kwartały to okres bardzo wytężonej pracy całego zespołu WSSE. Od początku postawiliśmy sobie wysoką poprzeczkę i nie zamierzamy jej obniżać.
Co było największym sukcesem? Sukcesem są niewątpliwie wyniki podsumowujące rok 2011. W tym wypadku liczby mówią wszystko. Jednak nie zawsze liczby są najważniejsze, dla nas bardzo istotne są dobre relacje łączące Strefę z inwestorami i samorządami. Dzięki fachowemu zaangażowaniu pracowników WSSE w realizację poszczególnych projektów – takie relacje wypracowaliśmy. Co było najtrudniejszym wyzwaniem? Każdy projekt był i jest dla nas wyzwaniem, ponieważ zależy nam na tym, aby sprostać wszystkim oczekiwaniom stawianym przez inwestorów.