Z Anną Larsson, dyrektorem ds. Rynku Polskiego w Green Business Norway, rozmawia Marta Śniegocka.

Na czym polega działalność Green Business Norway?
Green Business Norway to norweska organizacja zrzeszająca instytucje i podmioty związane z ochroną środowiska. Członkowie naszej organizacji oferują technologie, produkty i usługi w gospodarce odpadami, gospodarce wodno-ściekowej, monitoringu oraz w obszarze energii odnawialnej (technologie CleanTech). W Norwegii, Green Buisness Norway działa na rzecz rozwoju innowacyjności, poza Norwegią promujemy norweskie rozwiązania CleanTech.

Dlaczego zdecydowali się Państwo wejść na polski rynek?
Polska jest bardzo interesującym, rozwijającym się rynkiem. Oferta naszych przedsiębiorstw wychodzi naprzeciw olbrzymim potrzebom w zakresie rozbudowy infrastruktury ochrony środowiska. Istotny jest fakt, że technologie, produkty i usługi pochodzą z kraju, gdzie standardy środowiskowe są na bardzo wysokim poziomie. Weźmy na przykład norweską gospodarkę odpadami: w 2010 recyklingowi materiałowemu poddano 43% odpadów komunalnych, a 51% przekazano do odzysku energetycznego. W takich warunkach funkcjonują członkowie Green Business Norway: firmy konsultingowe tj. Aquateam i Mepex planujące systemy w związkach międzygminnych, projektujące biogazownie i spalarnie odpadów, dostawcy wysoce efektywnych technologii dla recyklingu materiałowego (sortery optyczne TiTech), obróbki wstępnej frakcji organicznej (Norsk Biogass), wysokosprawnej fermentacji (Cambi). A to tylko nieliczne przykłady.


W jaki sposób przedsiębiorcy mogą skorzystać na współpracy z Green Business Norway?
Wszystkie zainteresowane współpracą podmioty mogą liczyć na sprawdzone kompetencje oraz zrównoważone i ekonomiczne rozwiązania oraz technologie. Dodatkowo oferujemy montaż inwestycyjno-finansowy. Członkami naszej organizacji są norweskie podmioty zainteresowane inwestycjami w obszarze ochrony środowiska. Poprzez norweskie instytucje rządowe możemy uzyskać dostęp do gwarancji i pożyczek na finansowanie przedsięwzięć.

Green Business Norway finansuje również inwestycje w Polsce. Czym muszą charakteryzować się projekty, aby zdobyć takie finansowanie?
Udział inwestorów oparty będzie na kalkulacji ekonomicznej przedsięwzięcia i zależny od poziomu posiadanych udziałów, formy współpracy oraz ryzyka. Montaż finansowy, o którym wspomniałam, warunkowany jest udziałem norweskiego komponentu w inwestycji. Może dotyczyć to zarówno norweskich usług, jak i technologii.

Jakie projekty zrealizowali Państwo do tej pory?
W ostatnich latach norweskie technologie i usługi wyznaczyły nowe kierunki rozwoju na polskim rynku. Wybudowano w Polsce nowoczesną biogazownię Cambi w Kapuściskach (dzielnica w Bydgoszczy - przyp. red.) opartą o wysokosprawny system hydrolizy termicznej. Firma TiTech dostarczyła kilkanaście nowoczesnych i efektywnych linii do sortowania frakcji odpadów komunalnych na potrzeby recyklingu materiałowego i odzysku energii; firma doradcza Mepex wykonała opracowania w zakresie planowania systemów zintegrowanych, budowy spalarni, doradzała w projekcie na rzecz zwiększenia recyklingu opakowań szklanych; Aquateam wykonał, między innymi, plan usprawnienia oczyszczalni ścieków. W ramach projektu Konsorcjum Gospodarki Odpadami prowadzimy zaawansowane rozmowy nt. planowania kompleksowych i zintegrowanych systemów dla odpadów komunalnych wraz z zakładami przetwarzania odpadów biodegradowalnych (budowa biogazowni).


Czego mogą nauczyć się od Norwegii polskie firmy i samorządy w zakresie gospodarki odpadami?
Wspomniane przeze mnie Konsorcjum oferuje współpracę na poziomie technologii i rozwiązań, montaż inwestycyjno-finansowy, ale również obszerną wiedzę i doświadczenie w zakresie organizacji systemów. Ostatni element będzie kluczowy dla polskich samorządów w pierwszym półroczu 2012 r. Norweskie doświadczenia są bezcenne dla planowania i wdrażania gospodarki odpadami komunalnymi, bowiem norweski system bazuje na ustawowo zapisanej odpowiedzialności gmin za odpady, a jego funkcjonowanie oparte jest na opłatach, którymi obciążani są mieszkańcy. Dla przykładu: w regionie Drammen na zachód od Oslo, o populacji 170 tys. mieszkańców, gospodarką odpadami komunalnymi zarządza Związek Międzygminny. Związek planuje i wdraża system oraz ogłasza przetargi (osobno) na odbiór i transport oraz przetwarzanie/unieszkodliwianie poszczególnych frakcji odpadów. Opłata, która ma pokrywać wszystkie koszty gospodarowania odpadami, a zatem: zbiórkę, transport, przetwarzanie, unieszkodliwianie, rekultywację składowisk, kalkulowana jest corocznie na podstawie planowanych kosztów i przychodów ze sprzedaży surowców wtórnych.