Ze Stanisławem Szczurkiem, burmistrzem Trzebini, między innymi o utworzeniu w mieście Strefy Aktywności Gospodarczej, rozmawia Agnieszka Boruta.

Kiedy rozpocznie się proces tworzenia Strefy Aktywności Gospodarczej w Trzebini i czym, w ramach tej inwestycji, miasto zajmie się w pierwszej kolejności?
Przeprowadzenie przetargu na wyłonienie generalnego wykonawcy inwestycji oraz zawarcie z nim umowy planowane jest do końca sierpnia 2011 roku. Do końca bieżącego roku ma być gotowa dokumentacja projektowo-budowlana. Następnie rozpoczną się roboty budowlane, których ostateczne zakończenie nastąpi w sierpniu 2013 roku.

Inwestorów z jakich branż miasto chciałoby przyciągnąć do strefy?
Nasza strefa na terenie byłych Zakładów Metalurgicznych „Trzebinia” oraz Gumowni i Zakładów Tłuszczowych będzie trochę nietypowa. Ta nietypowość polega na tym, że spora część terenów przyszłej strefy jest już zajętych przez inwestorów z różnych branż, natomiast problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury drogowej i głównym celem organizacji w tym miejscu strefy jest właśnie nadrobienie tych zaległości oraz stworzenie korzystnych warunków do wykorzystania pozostałych, dotychczas niezagospodarowanych terenów inwestycyjnych. Dla potencjalnych inwestorów, którzy w przyszłości chcieliby jeszcze skorzystać z naszych atutów przy lokowaniu inwestycji, a zwłaszcza świetnego położenia Trzebini na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych mam drugą dobrą wiadomość. Rozpoczynamy właśnie organizację kolejnej strefy aktywności gospodarczej na tzw. Miechowie, w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A-4. Teren ten będziemy chcieli przeznaczyć na inwestycje o charakterze logistycznym.

Jakie ulgi i przywileje miasto zaoferuje przedsiębiorcom?
Planujemy włączenie terenów inwestycyjnych na Miechowie do specjalnej strefy ekonomicznej, dzięki czemu przyszli inwestorzy będą mogli skorzystać z bardzo atrakcyjnych ulg w naliczaniu podatku dochodowego. Z uwagi, iż znaczna część gruntów i obiektów na obszarze przyszłej strefy na terenie byłych Zakładów Metalurgicznych „Trzebinia” oraz Gumowni i Zakładów Tłuszczowych została już wykupiona przez inwestorów, to planujemy stosować w tym miejscu szczególne zachęty w postaci ulg w podatkach lokalnych, dla tych podmiotów, którzy utworzą i utrzymają tutaj miejsca pracy.

Ile będzie kosztowało utworzenie SAG i jak obszerne tereny wejdą w jej skład?
Według przygotowanej dokumentacji utworzenie strefy na terenie byłych Zakładów Metalurgicznych „Trzebinia” oraz Gumowni i Zakładów Tłuszczowych będzie kosztowało ponad 22 mln zł. Strefa obejmie obszar 42,4 ha. Natomiast dofinansowanie do inwestycji, przyznane nam z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, wyniesie ponad 17,8 mln zł, czyli 80 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Poprzez jakie działania jeszcze Trzebinia chce wpłynąć na wzrost swojego znaczenia gospodarczego w Małopolsce?
Trzebinia jest położona dokładnie w połowie drogi pomiędzy aglomeracją krakowską a aglomeracją śląską. Przez nasze miasto przebiegają ważne szlaki komunikacyjne – zarówno drogowe jak i kolejowe. Musimy wykorzystać te atuty. Dlatego nie chcemy poprzestać tylko na jednej strefie aktywności gospodarczej, ale już podjęliśmy działania zmierzające do uruchomienia drugiej strefy na wspomnianym wcześniej Miechowie. Do zagospodarowania będą także kolejne tereny poprzemysłowe po cementowni „Górka”, kopalni „Siersza” i Zakładach Górniczych „Trzebionka”. Posiadamy również tereny z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe. Będziemy chcieli przekonać deweloperów, że warto u nas budować, bo z Trzebini jest blisko zarówno do Krakowa jak i Katowic, a na miejscu mamy atrakcyjne tereny rekreacyjne i leśne, gdzie można miło spędzić wolny czas.

Jakie inwestycje o znaczeniu gospodarczym są w tegorocznym planie władz miasta?
Bardzo ważną inwestycją, której realizację zakończymy na przełomie sierpnia i września 2011 roku jest rewitalizacja centrum Trzebini. Mam nadzieję, że dzięki tej inwestycji nasze miasto będzie pozytywnie postrzegane nie tylko przez mieszkańców naszej gminy, ale także przez wszystkich tych, którzy zawitają do nas tylko czasowo z różnych okazji.

Czy miasto bierze udział w konkursach gospodarczych, targach w celach promocyjnych?
W chwili obecnej skupiamy się przede wszystkim na stworzeniu atrakcyjnej oferty dla inwestorów. W dalszej kolejności zajmiemy się jej upowszechnieniem za pomocą różnych narzędzi promocyjnych.