Z Marią Jolantą Batycką-Wąsik, wójtem gminy Lesznowola, Najlepszym Wójtem Roku 2011, rozmawia Agnieszka Boruta.

Najlepszy Wójt Roku 2011 to tytuł, który otrzymała Pani niedawno w ramach konkursu Samorząd Przyjazny Przedsiębiorczości. Urząd Gminy w Lesznowoli, zgłaszając Panią do tej kategorii, uzasadnił swoją decyzję m.in. stworzeniem wzorcowych warunków dla inwestorów i przedsiębiorców działających na terenie gminy. Z jakich decyzji i projektów w tej dziedzinie jest Pani najbardziej dumna?
Przedsiębiorcy są strategicznym partnerem dla każdego samorządu, dlatego absolutnym priorytetem powinno być tworzenie dla nich jak najlepszych warunków. Najważniejsze nasze decyzje w tej dziedzinie to: uchwalenie planu przestrzennego zagospodarowania dla prawie całego obszaru gminy, który jednoznacznie określa możliwości inwestycyjne; wdrożenie interaktywnego systemu zarządzania planami zagospodarowania przestrzennego, który pozwala inwestorowi bez wizyty w urzędzie zapoznać się z przeznaczeniem danej nieruchomości; utworzenie w budynku Urzędu Gminy filii wydziału architektury starostwa, co pozwala inwestorowi na szybkie uzyskanie pozwolenia na budowę bez potrzeby przemieszczania się do Piaseczna; utworzenie filii wydziału komunikacji starostwa, co pozwala inwestorowi załatwić w naszym urzędzie wiele spraw w sposób kompleksowy; realizacja infrastruktury technicznej; realizacja infrastruktury społecznej; stabilna polityka podatkowa; profesjonalna, kompetentna kadra pracowników samorządowych, która permanentnie szkoli się, aby móc sprostać nowym wyzwaniom; stabilny samorząd, który tworzy dobry klimat dla rozwoju przedsiębiorczości. Najbardziej jestem dumna z decyzji przedsiębiorców, którzy wybrali naszą gminę na miejsce swoich inwestycji. Pragnę podkreślić, że jest ich ponad cztery tysiące. Kolejni inwestorzy są w trakcie realizacji swoich przedsięwzięć.

Czy były takie plany, których nie udało się zrealizować, ale nadal ma Pani nadzieję na ich powodzenie?
Naszą priorytetową inwestycją jest budowa bardzo innowacyjnego Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle. Pierwotny termin realizacji I etapu został określony na dzień 1 września 2011 roku. Niestety, z winy wykonawcy musieliśmy rozwiązać kontrakt i ogłosić kolejny przetarg, co spowodowało przesunięcie terminu zakończenia budowy. Aktualnie jesteśmy po zawarciu umowy z nowym wykonawcą, który realizuje zadanie i mam nadzieję, że prace zostaną wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Gmina Lesznowola odniosła sukces w tegorocznym konkursie Gmina Fair Play, zdobywając nagrodę główną w kategorii Gmina wiejska wielofunkcyjna i pierwszą nagrodę w kategorii Gmina wiejska w konkursie Samorząd Przyjazny Przedsiębiorczości 2011. Gdyby włodarze innych gmin mieli wątpliwości, czy warto brać udział w tego typu konkursach, jakich użyłaby Pani argumentów, żeby przekonać ich, że warto?
Z pewnością udział w tych konkursach jest sprawdzianem jakości zarządzania i chociażby dlatego warto do nich przystąpić. Ponadto tytuły zdobyte w ramach konkursów Samorząd Przyjazny Przedsiębiorczości, Gmina Fair Play czy Mazowiecka Gmina Roku, są dla potencjalnych inwestorów wyraźną wskazówką, że dany samorząd stosuje wysokie standardy, jest otwarty na współpracę i nowe przedsięwzięcia.

Tytuł Wójta Roku zobowiązuje. Jaką wagę przywiązuje Pani do takich wyróżnień?
Najlepszy Wójt Roku 2011 to dla mnie ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że tytuł ten zdobyłam już po raz czwarty. To wielka radość, ale jednocześnie wielkie zobowiązanie. Nagroda ta jest potwierdzeniem stylu zarządzania gminą, a także potwierdzeniem efektów pracy naszego samorządu.

Jakie są Pani priorytety na najbliższe lata, które miałyby wpłynąć na rozwój gospodarczy gminy Lesznowola?
Od 1 lipca 2011 r. Gmina Lesznowola jest właścicielem 83,5 hektara gruntów, znakomicie położonych (w sąsiedztwie Warszawy, wzdłuż ulicy Puławskiej). Zagospodarowanie tych gruntów jest dla naszego samorządu zadaniem priorytetowym. Naszym celem jest stworzenie bardzo atrakcyjnej infrastruktury społecznej dla mieszkańców oraz zbudowanie innowacyjnych rozwiązań dla dalszego rozwoju gospodarczego gminy. To ogromne wyzwanie, ale jestem pewna, że sobie poradzimy.

Jakie cechy Pani charakteru pozwalają w osiąganiu zamierzonych celów, które, jak widać, przekładają się na sukcesy?
Przede wszystkim szacunek dla ludzi, umiejętność osiągania kompromisów oraz konsekwencja w działaniu.