Plany miejscowe to jedna z największych barier przy realizacji nowych projektów handlowych, natomiast obiekty do rewitalizacji są szansę na przygotowanie ciekawego obiektu, wykorzystującego potencjał zabytkowych budynków.

Austriacka firma deweloperska, Raiffeisen Evolution Project Development (RE Project Development) realizuje głównie projekty mieszkaniowe i biurowe, hotele, centra handlowe i markety branżowe. W przypadku powierzchni handlowych obecnie inwestuje głównie w mniejsze obiekty.

- Najbardziej interesują nas centra convenience w formatach od 5 tys. mkw. do nawet 30 tys. mkw. Wielkość obiektu zależy od jego położenia – mówi Maciej Krenek, członek zarządu, RE Project Development.

Znalezienie działek pod nowe projekty jest utrudnione z uwagi na obowiązek umieszczenia na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (o pow. powyżej 2 tys. mkw.).

- Nie jest łatwo znaleźć odpowiedni teren. Pierwszą barierą jest zazwyczaj miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który często nie istnieje na danym obszarze lub istnieje i uniemożliwia zrealizowanie projektu handlowego na tym terenie – tłumaczy Maciej Krenek.

RE Project Development nie boi się natomiast inwestować w tereny pofabryczne i obiekty zabytkowe, wymagające rewitalizacji. Jednym z nich jest Ferio Wawer, budowany na terenie zrewitalizowanych terenach zabytkowych hal fabrycznych zakładów ZWAR. W ramach inwestycji, obejmującej 22 tys. mkw., w tym 12,5 tys. mkw. powierzchni najmu, inwestor przewiduje powstanie m.in. punktów handlowo-usługowych, gastronomicznych oraz marketu spożywczego.

- Rewitalizacja projektu jest o tyle interesująca, że takie obiekty są nietuzinkowe i mają swój smaczek. Posiadają wartość dodaną, która przyciąga klientów. Oczywiście duże znaczenie ma również sama lokalizacja, ponieważ takie obiekty są tak umiejscowione, że nie trzeba dodatkowo generować trafficu – mówi Maciej Krenek.

Do tej pory obiekty pod znakiem Ferio zostały zrealizowane m.in. we Wrocławiu i Legnicy, jednak inwestora interesują tereny nie tylko na Zachodzie kraju.

-  Jesteśmy zainteresowani całą Polską. Zwracamy uwagę na tereny w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, a jeśli bierzemy pod uwagę również ościenne gminy i dodatkowy obszar to oddziaływanie w takiej lokalizacji obejmuje do 100 tys. mieszkańców. To idealna wielkość na projekty typu convenience center – uważa Maciej Krenek.

Oprócz projektu Ferio Wawer w Warszawie, firma ma nadzieję na rozpoczęcie w najbliższych miesiącach również realizacji projektu w województwie zachodniopomorskim.

- Mamy jeszcze jeden projekt, który ma pewne opóźnienia, czyli Ferio Szczecin Pogodno. Mam nadzieję, że do końca roku lub na początku przyszłego uda się rozwiązać wszystkie problemy prawne związane z tym projektem i będzie można w 2016 roku rozpocząć budowę tego obiektu– mówi Maciej Krenek.