Mam satysfakcję, że współtworzę Poznań. Wywiad z Bartoszem Gussem, zastępcą prezydenta Poznania

  • 9 października 2019
  • TerenyInwestycyjne.info

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania

O nowych projektach infrastrukturalnych w Poznaniu, inicjatywach dla sektora BPO/SSC, zrównoważonej polityce planistycznej, która wspomaga rozwój miasta, ale także o sportowych planach na przyszłość opowiedział Bartosz Guss, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Za jakie wydziały Urzędu Miasta Poznania Pan odpowiada? Które obszary rozwoju Poznania Pan nadzoruje?

– Moje doświadczenie zawodowe to niemal 20 lat pracy w Urzędzie, przede wszystkim w dziedzinie nieruchomości. Zależało mi, aby zakres moich zadań na stanowisku Zastępcy Prezydenta skupiał się wokół nieruchomości – oprócz Wydziału Gospodarki Nieruchomościami odpowiadam także za prace Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Wydziału Urbanistyki i Architektury, Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, a wszystkie te kompetencje łączą się w zadaniach Biura Obsługi Inwestorów, nad którym także czuwam. Oprócz tego nadzoruję także dziedziny pokrewne – politykę mieszkaniową i gospodarkę komunalną w Poznaniu. To w największym skrócie są moje wyzwania na najbliższą 5-letnią kadencję.

W Wydziale Gospodarki Nieruchomościami również współpracował Pan z inwestorami. Jak wcześniejsze doświadczenia wpływają na obecną pracę?

– Już wcześniej pełniłem funkcje koordynacyjne. Inwestor, który trafia do Urzędu Miasta, potrzebuje kompleksowej opieki. Na decyzje biznesowe składa się wiele czynników, a skala wyzwań jest ogromna. Cieszę się, bo dzięki nowej funkcji posiadam większość instrumentów niezbędnych do lepszej, bardziej efektywnej współpracy z inwestorami i skupiam się na kompleksowym rozwiązywaniu realnych problemów.

W jaki sposób zamierza Pan wpłynąć na rozwój nowych inwestycji w Poznaniu?

– Jedną z moich pierwszych decyzji było redefiniowanie polityki planistycznej, która jest bardzo ważna dla inwestorów i stymuluje rozwój wielu ważnych inwestycji w Poznaniu. Uważam, że powinniśmy skupiać się na tych projektach, które mają strategiczny charakter dla miasta, a nie zawsze tak bywało.

Obszary, które traktujemy obecnie jako priorytetowe, to przede wszystkim ścisłe centrum miasta (ul. Święty Marcin, pl. Wiosny Ludów, Pasaż Apollo), tereny na północ od Ostrowa Tumskiego, także tereny inwestycyjne wokół Starego Browaru oraz Wolne Tory – aktywizacja tych obszarów wpłynie na zrównoważony rozwój miasta. Jednym z naszych priorytetów jest także zintensyfikowanie sprzedaży nieruchomości przy galerii Posnania, ponieważ jest to ogromny obiekt, zbyt dominujący nad otoczeniem. Mam nadzieję, że, jeśli tereny wokół zostaną zabudowane, to spojrzymy na to miejsce już inaczej – jako na nową, atrakcyjną dzielnicę Poznania.

Spektrum projektów i inwestorów w Poznaniu jest bardzo szerokie. Korzystamy z dobrej koniunktury, duże marki inwestycyjne, jak Skanska, Vanstint, czy Garvest, nie tylko wchodzą na rynek poznański, ale także dynamicznie się rozwijają, zwielokrotniają zatrudnienie i są naszymi ambasadorami. Pod względem atrakcyjności inwestycyjnej Poznań jest w czołówce.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów