Z Andrzejem Rychłowskim, burmistrzem Malborka, rozmawia Marta Śniegocka. 

Miasto ruszyło z kampanią promującą inwestowanie w Malborku. Jest to część programu związanego z promocją terenów inwestycyjnych w mieście. Jakie jeszcze działania w ramach tego programu będą miały miejsce?
W  kampanii odbywającej się w ramach realizacji projektu „Inwestuj w Malbork”, zaplanowano w okresie czerwiec-lipiec, kampanie billboardową w Trójmieście i Warszawie. Ponadto do zainwestowania w naszym mieście zachęcały reklamy prasowe w znanych periodykach i prasie branżowej. W miesiącu czerwcu i na początku lipca, na antenie Polsat News, TVN 24, TVN Meteo i TVN CNBC Biznes, telewidzowie mogli oglądać spoty reklamowe zachęcające do ulokowania inwestycji w naszym mieście. Oprócz tego z Malborka zrealizowano 18 wejść „na żywo” pogody wyjazdowej TVN Meteo i TVN 24, w której udział wzięli malborscy przedsiębiorcy i osoby współpracujące z lokalnym biznesem. Także w ramach kampanii na początku czerwca uruchomiona została specjalna strona internetowa investmalbork.pl której zadaniem jest kompleksowa prezentacja oferty inwestycyjnej miasta. W chwili obecnej witryna jest na bieżąco uzupełniana o dodatkowe treści dot. realizowanych przez miasto projektów unijnych oraz procesów inwestycyjnych. Niebawem dostępna będzie także w trzech wersjach językowych angielskim, niemieckim i rosyjskim. W ramach kampanii ostatnim elementem będzie wydanie trzyjęzycznego folderu inwestycyjnego. Wedle naszych zamierzeń publikacja wzbogacona będzie o prezentację multimedialną i film gospodarczy, które zostaną dołączone do folderu na nośniku w formie karty biznesowej.

Ile terenów dla inwestorów ma przygotowany Malbork?
Miasto Malbork posiada obecnie w swojej ofercie ponad 22 ha gruntów do zagospodarowania. Są to zarówno tereny pod działalność przemysłową jak i usługową. Dużą część stanowią także nieruchomości przeznaczone pod  funkcję mieszkaniową.

Jaka ich część to tereny uzbrojone?

W większości są to tereny uzbrojone, bowiem zlokalizowane są  w zurbanizowanych obszarach miasta.

A jaki procent miasta pokryty jest MPZP i jaki jest przeciętny czas oczekiwania na wydanie warunków zabudowy w przypadku braku Planu?
Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego pokrywają ok. 60 proc. obszaru miasta. Zmieni się to niebawem na korzyść, bowiem w chwili obecnej prowadzimy kolejną procedurę związaną z objęciem MPZP obszaru w mieście, który w większości dotychczas przeznaczony był pod uprawy rolne oraz funkcjonujące dotąd na tym obszarze ogrody działkowe.

Czy w przypadku zainteresowania inwestora działką bez uzbrojenia, miasto ma możliwość przygotować teren pod konkretnego nabywcę?
Miasto reaguje na potrzeby inwestorów i stara się pomagać zainteresowanym na każdym etapie realizacji inwestycji. Niejednokrotnie angażuje się również w urządzanie infrastruktury technicznej dla potrzeb realizacji procesu inwestycyjnego. Często zadania z tym związane wykonywane są przy udziale spółek miejskich m.in.: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji czy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Ile pozostało jeszcze ha terenów inwestycyjnych w ramach podstrefy Pomorskiej SSE w Malborku?
 
W obszarze objętym Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną na terenie Malborka pozostaje do zagospodarowania teren Parku Inwestycyjnego położonego w sąsiedztwie drogi krajowej nr 22. Jest to obszar nieco ponad 10 ha, przyłączony do PSSE w styczniu bieżącego roku. 

Na inwestycje w jaką branże liczy miasto?
Miasto poszukuje inwestorów różnych branż. Priorytetem dla nas są usługi skupione wokół branży turystycznej ze względu na turystyczny charakter naszego miasta. W dużej mierze jak wynika ze statystyk rynkowych szczególną uwagę należy poświęcić rozwojowi sektora MŚP, który w chwili obecnej rozwija się najbardziej dynamicznie. Dodatkowo widzimy pilną potrzebę lokowania w Malborku zakładów przemysłowych, pod warunkiem, że nie będzie to przemysł uciążliwy. Atutem Malborka jest to, że położony jest w samym centrum Żuław, stąd najbardziej pożądane jest ulokowanie w mieście  przemysłu spożywczego wykorzystującego bogactwa natury występującego na tym obszarze.